Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar, seçimlerin ardından CHP ile partisi arasında yaşanan tartışmaları değerlendirdi. 

İYİ Partili Kırkpınar'dan AK Partili Kaya'ya "Özlale" yanıtı... Binali Yıldırım güzel Erzincan türküleri söyler! İYİ Partili Kırkpınar'dan AK Partili Kaya'ya "Özlale" yanıtı... Binali Yıldırım güzel Erzincan türküleri söyler!

"MASAYI SALLAYAN AKŞENER DEĞİLDİ"

İYİ Parti Lideri Akşener'in masadan kalkmasıyla başlayan sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Kırkpınar, "Ben Cumhurbaşkanı için oy isteyen bir kişiyim ama bu masa salandı. Bu masayı sallayan Sayın Genel Başkanımız değildi. Sayın Genel Başkanımızın başından beri ifade ettiği bir şey vardı; 'Kazanacak aday' dedi. Kemal Bey buraya layık bir insan ama Türkiye'deki sosyolojik yapı ve oy verme biçimi çok farklı. O süreçte biz büyük bir linç yedik" dedi. 

"İSTANBUL'DA KENDİ İMKANLARIMIZLA ÇALIŞTIK"

"Akşener masadan hiç kalkmasaydı seçim sonucu farklı olur muydu" sorusunu yanıtlayan Kırkpınar, "Sanmıyorum. O masanın kuruluşu; sadece parlamenter sisteme dönüş için muhalefetteki bir araya gelmiş 6 partiydi. Ama iş evirildi, başka bir şey çıktı. Ankara İl Başkanı Buğra Kavuncu, 'çarşıda pazarda biz Mansur Yavaş'ı duyuyoruz' dedi. Zaten bizim Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı adayı olmadığını söyledi. Bizim CHP ya da Kılıçdaroğlu ile bir sorunumuz yok. 6 Mayıs'ta Sayın İmamoğlu'nun seçildiği seçim iptal edildiğinde, 25 Mayıs 2019'da Genel Başkanımızdan talimat geldi bizlere; 80 il başkanı ve ilçe başkanları İstanbul'da konuşlandı, çalıştık. 13 bin oyu 800 bin oya taşıdık, bunun içinde bana göre bizim büyük katkımız var. İzmir'den 17 ilçe başkanımız geldi, bize lojistik destek yoktu, hiçbir şey yoktu, gittik kendi imkanlarımızla İYİ Parti olarak, kendi imkânlarımızla çalıştık ve barındık" diye konuştu.

"GÖRDÜĞÜMÜZ DESTEĞİN MİSLİYLE KARŞILIĞINI VERDİK"

2019 seçimlerinde kurulan ittifak ile birçok belediyenin alındığını dile getiren Kırkpınar, "Partimiz, 25 Ekim 2017'de kuruldu. 1 Nisan 2018'de kurultayımızı yaptık, teşkilatlarımızı tamamladık. 176 bin kişi geldi, bu polisin verdiği rakam. Bizi Yargıtay'da beklettiler ve seçime girdirtmediler. Sayın Genel Başkanımız bir müzakere yaptı ve Kılıçdaroğlu'da bize ödünç vekil verdi. Biz seçime girdik, girmeseydik, bize oy veren insanlar hangi partiye oy verecekti? Yerel seçimlerde de bizden gelen bir teklifle birlikte hareket ettik. 1994'ten beri İstanbul'da AK Parti vardı, ne değişti, İYİ Parti kuruldu, parlamentoya girdi, dengeleri değiştirdi, ardından yerel seçimlerde de; 94'ten beri Ankara, İstanbul gibi şehirler AK Parti'de iken seçimler kazanıldı. Bizim yarattığımız enerjiden doğan bir sinerji oluştu. Gördüğümüz desteğin misliyle karşılığını verdik ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları kazanılmış oldu" açıklamasında bulundu. 

"KENDİ ADAYIYLA SEÇİME GİRMEYE CESARET EDECEK BAŞKA PARTİ YOK"

İYİ Parti'nin kendi adaylarıyla seçime girmesini en başta tabanın talep ettiğini aktaran Kırkpınar, "26 Ağustos 2023 Cumartesi günü Genel Başkanımız milletin beklediği bir konuşma yaptı. Partimizin ittifaksız seçime girmesi yönünde görüşünü ortaya koydu. Bunu diğer siyasi partilerin de yapması çağrısında bulundu. Her siyasi parti kendi logosu, kendi adaylarıyla, meclis üyeleriyle girsin dedi. Bunu yapacak cesarette bizden başka parti var mı! Yok. Tabanımız da tek başımıza yarışmamızı istiyor" ifadelerini kullandı. 

"2019 DONELERİNE İYİ BAKMAK LAZIM"

Kırkpınar'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Geçtiğimiz dönemde İYİ Parti ve CHP olarak girdik seçime, 2 parti olarak. Bugün belediye başkanlığı yapan arkadaşlarımızın, 2019'daki ellerindeki donelere iyi bakması gerekir.

"ADAY PROFİLİ İLE HER İLÇEDE SEÇİM ALINIR"

Genel seçimlerde alınan oylarda teşkilatın, genel başkanınızın , partinizin gayreti vardır ancak yerel seçimlerde aday profilleri ile alırsınız. 1984 yerel seçimlerinde, Anavatan Partisi kurulmuştu, Nevzat Çobanoğlu aday oldu ve seçimi aldı. Karşıyaka'da şu anda yüzde 60-70 CHP seçmeni olan yerde, Kemal Baysak Doğruyol Partisinden Karşıyaka belediye başkanı oldu. Aday profili, meclis üyeleri profiliyle her ilçede seçim alabilirsiniz.

"BÖYLE BİR HINÇ OLUR MU?"

Kırkpınar, İBB Başkanı Tunç Soyer'in 4,5 yılı için ise şunları söyledi: 

1990 seçimlerinden bu yana CHP'nin yöneticileri İzmir'i yönettiler. İçlerinde en şansız olan bence Tunç Soyer, ekonomik kriz, pandemi, sel, deprem ne arasanız var. Elinden geleni yapmaya gayret eden, duyarlı bir insan. Ancak merkezi hükümetin İzmir'le hesaplaşması var. Cumhur İttifakı bir türlü İzmir'de ülke genelindeki oy oranını yakalayamadı. Burada dönüp kendilerine bakmak lazım. Bir Karşıyaka Stadını yapmıyorsunuz. Halka hizmet, Hakk'a hizmettir diyorsunuz yapın kardeşim, buradaki emsal artışlarına dirsek atmayın. Mezarlık arazisi verin. Böyle bir hırs, hınç olur mu!

"İZMİR'İN SORUNLARINI BİZ ÇÖZERİZ"

Sayın Tunç Soyer'in inatlaşan bir karakteri yok, onu gözlemledim. Cenazesini defremedeyen vatandaş 'Büyükşehir yapmıyor' diyor. Seçim vaatlerimizi biz o gün söyleyeceğiz. İzmir'in büyük problemleri var, büyük problemleri aşacak kabiliyeti ortaya koyacağız, kaynak bulmak zor değil. İzmir'deki sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil, biz çözeriz.

30 ilçenin 21'inde İYİ parti tarafından tomografisi çekildi, kalan 9 ilçenin de çekilecek.