GÜNDEME BAKIŞ - TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, GÜNDEME BAKIŞ'ın sorularını yanıtladı. Dervişoğlu, İzmir özelinde birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

İYİ Parti Cumhur ittifakıyla işbirliği yapacak mı? Dervişoğlu’ndan flaş açıklama İYİ Parti Cumhur ittifakıyla işbirliği yapacak mı? Dervişoğlu’ndan flaş açıklama

EĞER OLURSA KAZANMASINI MUHTEMEL GÖRÜYORUM 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener; Ümit Özlale’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu ilan etti. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

İzmir’e yakışan bir belediye başkanı olacağını düşünüyorum. Bilgisi, birikimi, kabiliyeti, projeleri yönüyle diğer aday adayları ile mukayese edildiğinde bu özellikleri itibariyle çok öndedir. Eğer İzmir’in siyasi taassuplarını aşabilmek mümkün olabilirse ve İzmir’i kutuplaştırmadan çıkarıp doğru tercihlere yönlendirebilmek mümkün olabilirse bu seçimi kazanmasını muhtemel görüyorum. Kendisine her türlü desteğini vereceğim. Kampanyasında yanı başında çalışacağımı ilan ediyorum.

2009’da İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştunuz. O zaman kutuplaşma siyasetinden rahatsızlığınızı hep dile getirmiştiniz. Hala aynı noktada mısınız?

Ben o gün kutuplaşma üzerine ne söylediysem kutuplaşma üzerine bugün aynı şeyleri söylemeye devam ediyorum. Türkiye’nin bu kutuplaşmadan arınması ve siyasi tercihlerin bu kutuplaşmalara bağlı olmadan şekillenmesini istiyorum. Oluşan rekabet bir kutuplaşma ürünü olur ise toplumda sadece siyaseten değil toplumda bir takım sancıları beraberinde getiriyor. Siyasetçilerin makul bir dil kullanarak, ayrıştırıcı değil birleştirici bir üslupla ilerlemesi gerekiyor. Bunun yansımaları kutuplaşmayı hafifletecektir.

 

İYİ PARTİ ADAY ÇIKARMA KARARLILIĞINDADIR 

İYİ Parti İzmir’in 30 ilçesinde aday çıkaracak mı?

Evet çıkaracak. Türkiye'nin bütün seçim çevrelerinde İYİ Parti aday çıkarma kararlılığındadır. Türkiye'nin ve İzmir’in problemlerinin sayısal değil siyasal olduğunu düşünüyorum.

"BU DURUM BENİ ÜZÜYOR"

İYİ Parti İzmir’in 30 ilçesinde aday çıkarması durumunda CHP’nin elinde olan bazı belediyeleri kaybetme durumundan ve buralarda AK Parti’nin iktidar olacağından bahsediliyor. Böyle yorumlar çokça. Bunlar son seçim sonuçlarına bakılarak ifade ediliyor. Ne dersiniz?

Hangi partiye kazandıracaksınız hangi partiye kaybettireceksiniz türünden bir sorunun muhatabı olmak, beni üzüyor. Biz özgün fikirlerimiz ve projelerimizle, doğru adaylarla milletin terazisinde tartılmak istiyoruz. İzmir seçmeninin vicdanına seslenmek istiyoruz. Bizim çıkardığımız sesin İzmir seçmeninin vicdanında karşılık bulacağının kanaatini taşıyoruz. Daha seçimler olmadan bu şartlanmışlık nedendir bunu da anlayabilmekte güçlük çekiyorum. AK Parti’nin oyu bu, CHP’nin oyu bu… Adayın hiçbir anlamı yok mu? Önümüzde yerel bir seçim var. Yerel seçimlerde halk kendisini yönetecek yöneticileri seçecek. Bunu yaparken sadece partilerinden kaynaklanan taassuplara mı teslim olacak insanlar? Biz demokrasiyi o zaman nasıl inşa edeceğiz? Biz uzunca bir zamandan beri aşınmış demokrasi anlayışını yeniden güçlendirmek üzere doğru bir adım atmaya çalışıyoruz. Bunun doğru bir şekilde anlaşılmasını istiyoruz. Biz iktidarın ve sistemin dayatmalarını kanıksamak istemiyoruz. Asıl mesele budur.

"BEN OLSAM O SÖZLERİ SÖYLEMEZDİM"

Ümit Özlale, göreve geldiği zaman Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bankamatikleri işten atacağını söyledi. Bu sözler çok tartışıldı.

Ümit Özlale Almanya’da rızkını temin etmek üzere gurbete gitmiş bir işçinin çocuğudur. Söylediklerinin yanlış anlaşıldığı ve çarpıtıldı. Kendisini iktisat alanında yaptığı çalışmalarla tanınan biridir. Sosyal politikalar alanında da oldukça uzun makaleleri vardı. Söylediklerinin yanlış anlaşıldı. Siyasiler de bu sözleri çarpıttı. İşçinin hak ve hukukunu güvence altına almak gibi çalışmalar içerisinde olduğunu biliyorum. Çalışmadan maaş alındığına işaret etmek bakımından söylenmiş bir şey olarak değerlendirilebilir. Dersiniz ki bana 'sen söyler miydin?' Ben siyaseten söylemezdim böyle bir şeyi, çarpıtılma ihtimali söz konusu olmasına binaen. Özgüveni çok yüksek olduğu için belediye başkanımız böyle bir ifade kullanmış olabilir. Bu ifade çarpıtıldı ve anlamından koparıldı. 

Biz girdiğimiz bütün seçimlere kazanmak için giriyoruz. İzmir'deki seçimlere de kazanmak için gireceğiz. etkin, yetkin, bulunduğu çevrelerde hizmetleriyle sevilen, güvenilir adaylarla yolculuğumuzu sürdüreceğiz.