Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, sosyal medyada dolaşan oy pusulaları ve "İYİ Parti seçmeni Cumhurbaşkanı seçimlerinde oyunu Recep Tayyip Erdoğan'a verdi" iddialarına yönelik açıklamada bulundu.

"MİLLET İTTİFAKI'NIN FİRESİ YOK"

İzmir'de İYİ Parti ve CHP'nin aldığı oy oranlarıyla, Kılıçdaroğlu'nun aldığı oy oranına bakıldığında bir firenin söz konusu olmadığını anlatan Dervişoğlu, "Bunlar olası şeylerdir. Bunun için 'Çok sayıda' denilmesi yanlış. CHP'nin aldığı oyla, İYİ Parti'nin aldığı oya bakıldığında bu görülür. CHP İzmir'de yüzde 40 civarında, İYİ Parti de yüzde 12 civarında oy almıştır. İkisinin toplamı yüzde 52 yapıyor. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da yüzde 67,8 oy almış, demek ki Millet İttifakının firesi yok" dedi. 

"ADAM BAŞKA PARTİNİN MENSUBU DERVİŞOĞLU'NA OY VERİYOR"

Dervişoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Şöyle bir durum var, adam başka bir partiye mensup, Erdoğan'a gönül vermiş, Müsavat Dervişoğlu'nu da seviyor ve hakkını teslim etmek istiyor. Gidiyor Tayyip Erdoğan'a oy veriyor, o zaten İYİ Partili değil, başka bir partinin mensubu, Müsavat Dervişoğlu'nu da seviyor ve geliyor oy veriyor. Şimdi İYİ Partililer Erdoğan'a oy vermiş ya da Kılıçdaroğlu'na oy vermemiş sonucu çıkmaz buradan.

"YÜZDE 0,1'LERİ 100 KABUL ETTİK"

Önce kimin desteğini alacağız diye hesap ediyoruz. 0,1'leri; 0.5'leri 100 kabul ediyoruz. Sistem bize neler yaptırıyor. Sonra sandıklar açılıyor ve 'kim oyunu nereye verdi' tartışması yapılıyor. Türkiye işte bundan kurtulmalı. Böyle bir şey olabilir mi! Bir partiye mensubum ben ama Adalet ve Kalkınma Partili adam Tayyip Erdoğan'ı seviyor ve vazgeçemiyor ama adayından mustarip, geliyor İYİ Parti'ye oy veriyor.

"SONUCUN DOĞRU OKUNMASI LAZIM"

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermiyor CHP'li adam Tayyip Erdoğan'a veriyor bunu mu söyleyeyim. CHP'ye oy vermiş adayı için, Cumhurbaşkanlığında da Tayyip Erdoğan'a oy vermiş pusulalar var. Bunlar ilginç şeyler. Analiz yaptığımız zaman bunun bir matematiği var. İzmir'de alının oy yüzde 67,8; CHP'nin toplam oyu yüzde 40, İYİ Parti'nin yüzde 12. İkisini topladığınızda yüzde 52 yapar, alınan oy yüzde 67,8. Fire nerede! Fire yok. Demek ki sonucun doğru okunması lazım.

"AK PARTİ DAHİL BAŞKA PARTİLİLER KILIÇDAROĞLUNA OY VERMİŞ"

Ben topladım çıkardım yüzde 67,8 nereden geldi, başka partilere oy veren insanlar Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermiş. AK Partililer dahil buna. Böyle bir durum var.