İYİ Parti'de 5'inci Olağanüstü Kurultay bugün Ankara Ticaret Odası Kongre merkezinde saat 11.00'de başlayacak. Kongreye seyirci alınmayacak.

Meral Akşener'in yeniden aday olmayacağını açıkladığı kurultayda 4 aday genel başkanlık için yarışacak.

Kurutay'da Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz genel başkanlık yarışması bekleniyor.

İLK İKİ TURDA SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

İYİ Parti tüzüğüne göre, genel başkanlık seçiminde ilk iki turda salt çoğunluk gerekiyor. Buna göre, yaklaşık 1302 kayıtlı delegenin yarısından bir fazlasının oyunu alan genel başkan seçilecek.

Kurultayda, ilk iki turda aranan çoğunluk bulunamazsa üçüncü tura geçilecek. Üçüncü turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve en fazla oyu alan genel başkan olacak.

75 GİK ÜYESİ 18 MDK ÜYESİ SEÇİMİ YAPILACAK

Kurultayda, delegeler önce genel başkanı seçecek daha sonra yetkili kurulları belirlemek için sandığa gidecek. Delegeler 50'si asil 25'i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11'i asil 7'si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyelerini seçecek.

Kurultayda, Koray Aydın sarıMüsavat Dervişoğlu maviTolga Akalın beyaz ve Günay Kodaz ise kırmızı renkli pusula ile temsil edilecek.