Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Dervişoğlu,  “3. Olağan Kongremiz hayırlı uğurlu olsun. Yeni Asır Gazetesi burada mı? Neden sordum biliyor musunuz? Aytun Bey ile kavga edeceğim gelip çeksinler diyecektim. Kongre sürecine girdik kendileri bizim kongremizde bir çekişme varmış gibi bir algı yaratmaya çalıştılar. Kongre süreçleri netamelidir, süreç doğru yönetilmezse taraftarlaşma olur. Gruplar bir birine karşı destek açıklaması yapar, sosyal medya hesapları devreye girer ve olmayan tartışmalar varmış gibi güncellemeler olur. İzmir demokrasinin beşiğidir, İzmir Hem Türkiye için hem Anadolu için demokrasi de öncü olmuştur. İzmir birdir, İzmir’de ayrışma olmaz ve birliğimize kimse zarar veremeyecek. Benim bir mevkidaşımla basın mensupları istiyor diye kavga etmemem bekleniyorsa bu abesle iştigalin de dışındadır. İYİ Parti ayrıştırmak, kutuplaşmak için kurulmadı. İYİ Parti Sayın Meral Akşener’in önderliğinde tüm ülkeyi kucaklamak için kurulmuş bir partidir. Önceliğimiz her zaman olduğu gibi samimiyettir. Biz rekabeti iş birliği içinde gülerek ve konuşarak yaparız. Bu güzel duyguların arasına zaman zaman farklı şeylerde girmiştir. Doğrusunu isterseniz bunu da yadırgamıyorum ama dedim ya İzmir’de o ilçe bu ilçe yok İzmir’de birlik ve beraberlik var. Bu kongre sonrasında seçilen başkanımız 30 ilçenin de İl Başkanı olacak” ifadelerini kullandı.

“BEN SİNAN KARDEŞİMİ TANIMIYORUM, İL YÖNETİMİ İLE TOPLANTI YAPTIM KENDİSİ YOKTU”

Dervişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “

Süreci manipüle etmek için yanlış bir iş yapıldı; destek açıklamaları yapıldı ve araştırdım, arkasından da başka bir şey çıktı. Hiçbir ilçe başkanımızı da mesul tutmuyorum ve aldıkları karar da saygılıyım ama süreci manipüle etmek için atılan adımları da yadırgadığımı söylemek isterim. Biz İYİ Parti içerisinde Türkiye ile ilgili önemli bir şey gündeme gelince tüm kurullarımızı topluyoruz ve ortak bir karar veriyoruz. İYİ Parti içerisinde tek bir kişinin tek başına alacağı hiçbir karar yoktur. Hiç kimse tek bir kararı dayatamaz, yetkili kurullar toplanır ve karar verilir. Sonrasında da hepimiz ona uyarız. Biz neden kurulduk neden? Tek adamlar karar veriyor ve memleket karanlığa gidiyor diye kurulduk. Bizde bu yoktur ve eğer ki hatalar olduysa da herkes hakkını helal etsin. Taraf olunabilir ama bunun da doğru yürütülmesi lazım. Bana kimse gelip demesin ben meclis üyesiyim, ben il yönetim kurulundayım demesin kimse ben hiçbir yerde Sinan Kardeşimi görmedim, ben il yönetimi ile toplantı yaptım kendisini görmedim. Elbette ben kardeşimi seviyorum ama ben bu sürecin farklı sıkıntılara da neden olacağını düşünüyorum. Bu kongre birilerinin ayrıştırdığı kongredir ve İzmir bu kongrede birlikteliğini ortaya koymalıdır. Ben gelenekleri tanımlamak adına söylüyorum, bu olumsuzluklar bizi farklı yere sürükleyebilir ben bunu bu yüzden söylüyorum. Ben bir demokrasi aşığı İzmir sevdalısı olarak konuşuyorum. İzmir’in 30 ilçesi var 12 ilçesi Sinan Kardeşime destek açıklaması yaptı saygı duyuyorum onlar tanımasalar yapmazlardı. İşte bunun için dedim ki İzmir’in 30 ilçesi var… Dervişoğlu sözlerini tamamlayamadan, salonda kargaşa çıktı.

“SİZİ TAHAMMÜLLÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Sinan Bezircilioğlu,  taraftarları bu konuşmaya  karşılık verdi tepki gösterdi, Müsavat Dervişoğlu da “İşte bunu bekliyordum arkadaşlar oturun ben konuşmamı bitireceğim. Oturun birlik ve beraberlik konuşması yapıyorum, oturun. Arkadaşlar sözlerimi bitiriyorum İzmir’in 30 ilçesi var. Bu kongre salonundan 30 ilçeye hizmet edecek bir İl Başkanı çıkacağına inanıyorum. Allah birliğimize, beraberliğimize, arkadaşlığımıza ve hizmet aşkına zarar vermesin diyorum. Ayrıca sizi tahammüllü olmaya ve demokrasiyi hissetmeye davet ediyorum” dedi.