Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İYİ Parti İzmir İl Kongresi, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu'nda başladı. 2 adaylı gerçekleşecek olan kongrede adaylardan TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nin desteklediği Ülkü Doğan taraftarları sarı renkli fular ve mendillerle, İYİ Parti Genel Merkez Teşkilat Koordinatörü Ömer Karakaş ile İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın desteğini alan Sinan Bezircilioğlu taraftarları ise mavi renkli fular ve mendillerle kongre salonuna giriş yaptı.

672 DELEGE OY KULLANACAK
672 delege yeni il başkanını belirlemek için oy kullanacağı kongerde divan başkanlığı TBMM Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta üstlenecek.

DERVİŞOĞLU VE ÇIRAY BİRLİKTE GİRİŞ YAPTI
TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray ve  mevcut il başkanı Hüsmen Kırkpınar kongre salonuna birlikte giriş yaptı. Kongreye CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu da katıldı.

İYİ Parti kongresinde soğuk rüzgarlar… Dervişoğlu: O adayı tanımıyorum İYİ Parti kongresinde soğuk rüzgarlar… Dervişoğlu: O adayı tanımıyorum

ADAYLAR ALKIŞLARLA KARŞILANDI
Adaylar Ülkü Doğan ve Sinan Bezircilioğlu salona tezahüratlar ve alkışlar eşliğinde girdi. Yarıştan çekilen adaylar da destek verdikleri il başkanı adayının yanında yer aldı. Ülkü Doğan taraftarları ve Sinan Bezircilioğlu taraftarları birbirlerine karşı slogan attı.

AKŞENER'DEN MESAJ: BAŞARIYA YAKLAŞIYORUZ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede faaliyet raporu sunumunun ardından, İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in mesajı okundu. 

Akşener, İzmir İl Teşkilatına gönderdiği mesajda, "Milletimizi umutsuzluğa mahkum eden, geleceğimizi tehdit eden düzenle mücadele etmek için  bu yola çıktık. Her geçen gün başarıya bir adım daha yaklaşıyoruz. Biliyoruz ki milletimiz gibi omuzlarımızdaki yük ağır ama biz Atatürk'ümüzün izinde yürümeye devam ediyoruz. Sahip olduğumuz azimle, hedeflediğimiz zengin, mutlu Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. Ülkemizi hak ettiği yarınlara kavuşturacağımız günlere çok az kaldı. Tüm dava arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyor, kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi. 

ÇIRAY: "KONGRELERİMİZ DEMOKRASİNİN AYNASIDIR"
Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "İzmir İl Başkanlığı 3. olağan kongremizin icra edileceği bugüne kadar medeni bir yarışma süreci olduğunu izledim. Böyle sona erecektir. Bu çok adaylı medeni rekabet aslında partimizin iktidara yürüyüşünün müjdecisidir. O nedenle kırıcı olmamak, partimize zarar vermemek şartıyla tartışmalar demokrasinin gereğidir. Kongrelerimiz demokrasi aynasıdır. Herkes söyleyeceğini söylemeli ama en son sözü siz, teşkilatlarımız ve delegelerimiz söyler. Ben her İYİ Partilinin karar verirken, kararını vicdanında tartarken önce Büyük Türk Milletini, partimizi ve Genel Başkanımızı düşünerek karar vereceğinden şüphe duymuyorum. İYİ Parti'den sizler Türkiye'nin kaderini avuçlarına almış sağduyunun temsilcilerisiniz. Kararınız ne olursa olsun saygıdeğerdir. Kimi seçerseniz seçin onunla çalışmaktan şeref duyacağız. 

"DERVİŞOĞLU İLE ÇALIŞIYORUZ"

Çıray açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Kötü niyetler, nifak atanlar bizim birliğimizi bozamazlar, bozamayacaklar. 5 yıla yakın süredir, Sayın Grup Başkanvekilim Müsavat Dervişoğlu ile çalışıyoruz. Bu çalışma bana memnuniyet veriyor. Kendisiyle birlikte kamuoyu önünde parti sorunlarımızı konuşmadık, partimize gelen saldırıları birlikte karşıladık. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. 

"İYİ PARTİ OLMASAYDI TÜRKİYE SEÇİMİ KAZANMAYI KONUŞUYOR OLMAYACAKTI"
Bizim siyaset yaptığımız dönemler ilginç zamanlara denk geldi. Türkiye'de demokrasi mücadelesi başlatmış bulunuyoruz. Eğer İYİ Parti olmasaydı, eğer Meral Akşener diye bir lider olmasaydı Türkiye bu seçimleri kazanıp kazanamayacağını konuşamıyor olacaktı. 
 

KIRKPINAR: “İYİ PARTİ İZMİR’DE DE TÜRKİYE’DE DE BİRİNCİ PARTİ OLACAK”
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Kongre sonrasında kazananın İYİ Parti olacağına vurgu yaparak, 2023 Genel Seçimlerinde de birinci parti olacaklarını kaydetti. Kırkpınar,  “Bugün 5 yıllık bir siyasi hareketin 4.5 yılını il başkanlığı yaklaşık 6 ayını kurucu il sekreteri olarak İYİ Parti Kadrosu içinde geçiren  bir kardeşiniz olarak, konuşuyorum ve sizlere şunları da hatırlatmak istiyorum; 21 Aralık 2017 günü İzmir İYİ Parti İzmir İl Teşkilatında ilk toplantımızı yaptık. İlk Başkanlık binamızın kaporasını vererek kiralamaya çalıştık ama üç kez kaporamız iade edildi. İYİ Parti’yi  duyunca ya reddediliyorduk ya da ertesi gün kaporamız iade ediliyordu. Bugün hamdolsun 973 ilçede 81 ilde iktidara namzet siyasi hareketin il başkanı olarak konuşuyorum. Tüm bu sıkıntıların sonunda kurulduktan 6 ay sonra seçime gittik ve İzmir’de yüzde 10 oy aldık. Üye sayımız ise 2 bin 867’ydi. 2 bin 867 üye ile yüzde 10 oy ve iki bölgeden birer vekil çıkardık. Şu an ise üye sayımız İzmir’de 30 bin. Siz değerli dava arkadaşlarım ile bugün vedalaşacağım ancak Ülkü Kardeşim ve Sinan Kardeşim, birazdan sandıkta yarışacak, bu tatlı rekabetin sonunda bir kardeşimiz benim terk ettiğim koltuğa oturacak ve kazan İYİ Parti olacak. Sayın Genel Başkanımızın azim ve kararlılığı ile mücadeleye devam ediyoruz. Genel Başkanımız ilçe ilçe, , il il gezerek ‘Millet Bizi Çağırıyor’ diye yola çıktı ve 2023’te hangi tarih olursa olsun hiç fark etmez biz İYİ Parti olarak İzmir’de de Türkiye’de de birinci parti olacağız” diye konuştu.

DİVANDAN "SALONU BOŞALTIRIM" UYARISI

Dervişoğlu konuşmasını yaparken salonda çıkan arbede üzerine, divan başkanı, "Kongreler böyle bir şey değildir. Salonu boşaltmak durumunda kalırım" uyarısı yaptı. Partililer yatıştırıldıktan sonra ilk olarak il başkanı adayı Sinan Bezircilioğlu konuşma yaptı. 

BEZİRCİLİOĞLU: "PARTİMİZİN NEFERİYİM"

Bezircilioğlu,  15 dakikalık konuşmasında, "Ben de sizler gibi partimizin neferiyim. İlk gününden beri içindeyim. Partimize ilçe teşkilatında çalışarak başladım, meclis üyesi adayı oldum, İl başkanı danışmanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bugün il başkanı adayı olarak karşınıza çıkmak benim için onur ve gururdur. Türkiye'nin birinci partisi olma yolunda ilerleyen patimizin il başkanı olarak görev yapmak kolay değil. Talip olduğum grevin meşakkatli olduğunun farkındayım. İzmir'deki tüm ilçe teşkilatlarımızla çalışarak, bu zor ve meşakkatli dönemin üstesinden gelerek, İzmir'de partimizi birinci parti yapma hedefini ortaya koyacağız. Bugün bu salonun böyle coşkulu, heyecanlı olması da partimizin geleceğine dair umudumuza umut katmaktadır" dedi. 

"SEÇİM ÇOK CİDDİ MÜCADELEYE SAHNE OLACAK"

Bezircilioğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 

5 yıl önce hep beraber çıktığımız bu yolda, aldığımız mesafeyi bu salondaki heyecan göstermektedir. Bu dinamizm iktidara giden yolun ayak sesleridir. Hepinizin emeğine, yüreğine sağlık. Ülkemiz bugün çok kritik bir süreçten geçiyor, önümüzde çok önemli bir seçim var, yüzyılın seçimi var. 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100. yılı, 100 yıl önce olduğu gibi çok ciddi bir mücadeleye sahne olacak. 100 yıl önce olduğu gibi bu milletin makus talihini bir kez daha yeneceğiz 

"KISA SÜREDE İKTİDARIN ALTERNATİFİ OLDUK"

Bizim biz yapan değerleri, tabiri caizse ülkemizin fabrika ayarlarını tekrar tahsis edeceğiz. Bugün Türkiye'mizin içinde bulunduğu durumdan çıkartacak hareket, Akşener'in ışık yakarak kurduğu İYİ Partimizdir. Partimiz çok zor şartlarda yokluklar içinde ciddi baskılara göğüs gererek kuruldu. Kısa sürede iktidarın en büyük alternatifi oldu. Biz iktidar yolunda partimize güveniyoruz. Temellerimiz çok sağlam. İlham kaynağımız, cennet mekan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çaresize çare olan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'dir ilham kaynağımız. Bizim temelimiz çok sağlam, bizim temelimiz yıkılmaz, iktidara yürüyoruz. 

"İZMİR'E İYİ PARTİ YAKIŞIR"

Mayıs ayı geldiğinden ülkemize iyilik güneşi doğacak ve ampulün hükmü kalmayacak. Ülkemizi bu ucube sistemden kurtarmak en büyük hedefimizdir. Bizim yarışımız partimizi iktidara taşıma yarışıdır. İzmir'e İYİ Parti yakışır. İzmir olarak bilgi, liyakat ve tecrübe ile oluşturduğumuz yönetimimizle bu büyük hedef için çok çalışmak gerektiğini biliyoruz. 30 ilçemizi kucaklayacak, ayrım yapamayacak yönetim anlayışla teşkilatlarımızla çalışacağız, teşkilatlarımızın emrinde olacağız. İYİ Partimiz yükselecek, başarıya ulaşacak birinci parti olacaktır. Parti üyelerimizin, birlik beraberliğini sağlayan  büyük aile olarak partimizi İzmir'de birinci parti yapacağız. Teşkilatlarımızla el ele kol kola sahada olacağız. Bu kutlu mücadele ancak sahada kazanılır. 

"BÜYÜKŞEHİR'İ ALACAĞIZ"

Partimizde sadece bir tüzel kişilik ve özel kişinin emrinde olacağım. Teşkilatlarım ve liderimiz Meral Akşener'in emrinde olacağım, Başka kimsenin emrinde olmayacağım. Bilinsin ki bağlılığım ve sadakatim teşkilatımıza ve genel başkanıma olacaktır. Partimizin ilkeleri genel başkanımızın hedefleri rehberim olacaktır. Gayretimiz partimizi iktidara taşıma gayretidir. Yola çıkarken ;İzmir'de partimiz adına koyduğumuz hedeflerimiz, yoğun çalışma içine girerek genel seçimlerde her 2 bölgede en az 9 milletvekili çıkarmaktır. 2024 yılında da başta Büyükşehir Beleiyesi olmak üzere en az 27 belediye alacağız. 

"ÜLKEMİZE, DEVLETİMİZE, BAYRAĞIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Genel Başkanımız Akşener'in gösterdiği hedeflere hep birlikte yürüyeceğiz. İzmir'de İYİ Parti rüzgarı estireceğiz. Önümüzdeki seçimler çok önemli Seçimler ülkemiz için kader seçimleri olacak, milletimizin selameti için ülkemize, devletimize, bayrağımıza sahip çıkacağız. 

DOĞAN: “İZMİR’İN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”
Av. Ülkü Doğan, “ Bugün gerçekleştirdiğimiz toyumuzun İzmir için çok farklı bir şeye yol açacağını görüyorum. İzmir’in seyrini değiştireceğiz. Ben sizlerle 5 yıldır zor ama çok keyifli ve güzel bir yol yürüdüm. Şimdi yeni bir yola çıkıyorum. Benim bu yola çıkarken amacım Bayraklı’nın Bornova’nın Ödemiş’in, Güzelbahçe’nin, Tire’nin,  Çeşme’nin,  Çiğli’nin, yani 30 ilçenin sesi olmak. Tüm İzmir’in güneşi olmak için bu yola çıktım. Ama en önemlisi İYİ Parti’yi iktidara taşıyacak olan Sayın Meral Akşener’in İzmir’deki gücü olmak için yola çıktım. Benim en büyük desteğim, dayanağım, gelmişim, geçmişim hepsi sizlersiniz” diye konuştu. 


“BİZİM ÇIKTIĞIMIZ YOL BİRİ BİN YAPMA TÜRKİYE’Yİ DE İYİ YAPMA YOLUDUR”
Doğan açıklamalarını şöyle sürdürdü; 
Kongrelerin benim için ayrı bir yeri var, Sayın Genel Başkanımızın sadece bir kongre yapması için verdiğim imza başıma neler açtı. O imzalar toplandı  ama genel kurul yaptırılmadı,  yolumuza tomalar sürüldü. Ben bir kadın olarak her zaman Genel Başkanımızın izindeyim. Bu parti bir cesurlar hareketi ve korkmadan, yılmadan hareket ettik. 5 yıl önce neler yaşadık hatırlıyor musunuz? Elbette hatırlıyorsunuz o nedenle buradasınız. Bizler bir kadının bir şeye eli değdiğinde nelerdin değişeceğini bildiğimiz için buradayız. Bize parti kuramaz dediler, seçime giremez dediler ama biz parti de kurduk, seçime de girdik. Birlikte gece gündüz demeden çok çalıştık, çocuklarımızı görmedik, hastalık demedik iki vekilimizi Ankara’ya uğurladık. Yerel seçimler de bir de belediyemiz oldu. İşte o günden bugüne daha da çok çalıştık. Bizim çıktığımız yol biri bin yapma, Türkiye’yi İYİ yapma, Genel Başkanımızı da Başbakan yapma yoludur.  


“BAŞTAKİNİ O KOLTUKTAN KALDIRACAĞIZ”
Burada herkes güneşin altında, kışın ayazda bir üye yapmak için bekledi ve biz aynı Tomris Hatun gibi tarih yazacağız. Azmimizi Fatma Bacı’dan, alıyoruz. Gücümüzü Hasan Tahsin’in cesaretinden İzmir’den alıyoruz ve bu toprakları kutsal sayan Ulu Önder Mustafa Kemal’den alıyoruz. Yarın da İYİ Partimiz için çalışacağız, İYİ Partimiz hem İzmir’de hem Türkiye’de birinci parti olana kadar çalışacağız. Aynı Genel Başkanımız gibi azimle ve kararlıkla çalışacağız. İzmir’i İYİ yapana kadar durmadan çalışacağız. Her zaman ilçe başkanlarımız ve ilçe teşkilatımız ile bir iş birliği içinde olacağız. Düğünde, cenazede ihtiyacı  olan her an yanı başında bir il başkanı görecek. Kusura bakmayın beyler sizi önce koltuklarınızdan kaldıracağız , kadınlar yer alacak o koltuklarda ama en başta o tepedekini koltuktan kaldıracağız. 


“BEN İL BAŞKANLIĞINA HAZIRIM, 30 İLÇE BAŞKANIM İLE OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIM”
21 yıldır bu ülkeyi yöneten AK Parti İktidarının neden olduğu yıkımı yok etmek için bu seçim bizim kader seçimimiz, daha çok çalışmalıyız, hiç durmadan, duraksamadan çalışmalıyız. Bizim tek ihtiyacımız olan bir ve beraber olmak. Bunu da sağlayacak kadrolar bizleriz. İYİ Parti içinde gruplar yok, eskiden de yoktu ve olmayacak. Ben asker bir babanın kızıyım, hem geçmişimle hem bu günümle hem de İYİ Parti ile şeref duyuyorum. Ayrıştırmak kolay, birleştirmek çok zordur. Bizim amacımız bir olmak. İl Başkanlığım açıklandığı andan itibaren 30 ilçe başkanımla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Farklı bir ismi desteklemiş olabilirler ama biz 30 ilçe başkanımız ile büyük kurultaya beraber gideceğiz. Biz İYİ Partiyiz ve birlikte bir bütünüz. Omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Adaylıklarını geri çeken Şakir Genç ve Oğuzhan Yar’a da teşekkür ederim ve Sinan Bey’e de başarılar dilerim ikimiz de bu partinin değerli iki neferiyiz. Ben il başkanlığına hazırım ve ben liderlik yapmayacağım ben sizinle yol yürümek istiyorum. Delegemizin ferasetine güveniyorum. Hunların, Uygurların bayrağı sarı, başak sarı, güneş sarı, sarı listede buluşalım.

İŞTE LİSTELER

Aday konuşmalarının ardından, sandıklar kuruldu. Birazdan oylama başlayacak.