GÜNDEME BAKIŞ - İYİ Partililer pazar günü il başkanlarını belirlemek için sandık başına gidecek. Daha önce il başkanlığı için adaylıklarını açıklayan Şakir Genç ve Oğuz Yar düzenledikleri basın toplantısında adaylardan Ülkü Doğan lehine adaylıktan çekildiklerini duyurdular. 

GENÇ: HARAMA EL UZATMAK GİBİ TERBİYESİZLİĞİM OLMADI VE OLMAYACAKTIR”

İYİ Partili Genç, "bu Güzellik bizim şevkimize ve enerjimize, doğru yerde bulunduğumuzda da bir referanstır. İYİ Parti İzmir Siyasi İşler Başkanı ve İl Başkan adayı olarak huzurunuzdayım. Bilindiği üzere düzenlediğim basın açıklaması ile 3 Olağan Kongrede İl Başkanlığına aday olduğumu paylaşmıştım. Ben devletime 30 yıl üst düzeyde hizmet verdim. Başbakan Yardımcısı merhum Erdal İnönü’nün baş danışmanlığını yaptım ve emekli oldum. Uluslararası alanda sayılı iş insanları kataloğunda ismim geçmektedir, ama kibir, megalomanlık gibi bir rahatsızlığım olmadı. Bendeniz koltuk değil vatan için çalıştım her daim. Çalmak, çaldırmak, harama el uzatmak gibi terbiyesizliğim olmadı ve olmayacaktır. 3 aydır kongre sürecinde tüm teşkilatımız ile görüştüm, sıcak ve güler yüzlerini unutamam. Tek gayemiz teşkilat ile bütünleşmektir” diye konuştu. 

“ÇİĞ MÜDAHALELER OLMUŞTUR”

Genç sözlerini partililere sitem ederek şöyle sürdürdü: 

“Çok adaylı bir kongre süreci yaşıyoruz; ayrıştırma, ötekileştirme, kırgınlıklar oluyor. Gönül ister ki parti büyüklerimiz taraf olmasın ve süreç demokratik devam etsin ne yazık ki yanlı tercihler çimleri ezmektedir. Çiğ müdahaleleri olmuş, teşkilatta ayrıştırmalar tetiklenmiştir bundan çok üzgünüz. Epey bekledik belki bir sağduyulu bir olaya müdahale eder, önceliğimiz makam değil vatandır ama biz makamdan yana taraf olmayarak adaylıktan çekiliyorum. Sayın Genel Başkanımızın sağlığını zorlayana bu kongre sürecinde ayrışmaya, kaosu sonlandırmak davamıza inancımızın gereğidir. Bu gereği yerine getirmek adına benimle yol yürüyen arkadaşlarımıza teşekkür ederim. İl Başkan Adaylığından çekiliyor ve Genel Başkanımız Meral Akşener’in neferi olmaktan da gururu duyuyorum. Aday arkadaşlara da başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın, kazanan mutlaka İYİ Parti olsun” 

“BENİM OYUM ÜLKÜ DOĞAN’ADIR”

Genç, "Bizim amacımız hak eden İl Başkan adayına destek olmak ve hakkını vermektir. Teşkilatçılıkta partinin davası her şeyin önünde olmalıdır  ve benim oyum Av. Ülkü Doğan’adır, tüm dava arkadaşlarımı da Ülkü Doğan’ı desteklemeye çağırıyorum ve çağıracağım. Kendisine desteğimiz tamdır ve kesindir" dedi. 

YAR: “İYİ PARTİLİ ADAYLAR SAVAŞAMAZ, SAVAŞMAYA DA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”

Adaylıktan çekilen Oğuzhan Yar, “Ülkemizin zor günler geçirdiği bugünlerde Genel başkanımız fedakarca çalışıyor, bizler de onun neferleri olarak çalışmaya devam ediyoruz. İzmir İl Bakanlığında öncelikle Teşkilatlardan Sorumlu Başdanışmanıydım, daha sonra İl Yöneticisi, Gençlik Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteyim. Bu süreçte kongre kararı alındı ve tek başıma çıktığım bu yolda bana inana ve güvenen herkese çok ama çok teşekkür ederim. Bugüne dek hiçbir zaman partim ve ülkem adına ego ile karar almadım, hep istişareler yaptım. Bu süreçte adaylığımızı açıklamamamızın tek nedeni şehrimize hizmet etmek ve sorumluluk almaktı. 3 ay boyunca 30 ilçemizin hem ilçe delegelerini ve başkanların tamamını gezmiş bir adayım. Hiçbir zaman İYİ Partili adaylar savaşamaz, savaşmaya da kimsenin gücü yetmez. Bizler sadece hizmet yarışı veririz, bugüne kadar çalışmalarımda hiçbir aday hakkında tek bir olumsuz kelimemiz kimse duymamıştır. Çalışmalarımda kendime de oy istemedim, bu zor günlerde iktidarı oluşturacak kadrolara oy istedim. İzmir’i yönetecek, sorunlarını bilen ve çözüm üretebilen proje odaklı bir yol yürüdük. Söz veriyorum ki bundan sonra çok daha fazla çalışacağız ve birlik ve beraberliğin örneğini bir aile olarak göstereceğiz. Her şeye gönülden inandım, 5 yıl partime gelirken de gönülden inanarak geldim” diye konuştu.   

“BİZ BİR GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYORUZ”

İstişareler sonucunda bir karara aldığını belirten Yar, “Bir istişare yaparak da bir sonuca ulaştım. Bu yolculuğun sonunda İzmir, İzmir İl Teşkilatı ve İYİ Parti kazanacak. Bu süreçte ben adaylıktan çekilmiyorum,  biz bir güç birliği yapıyoruz,  bu bizi daha da güçlendirecek. Adayımız Ülkü Doğan ile bir olamaya, diri olmaya ve diri olmaya davet edildik ve Ülkü Başkanıma hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

DOĞAN: “BUNDAN SONRA DA OMUZ OMUZA YOL YÜRÜYECEĞİZ”

İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı Av. Ülkü Doğan, “Her iki başkan adayımıza da verdikleri destek için çok teşekkür ederim. Çıktığımız yol İYİ Parti iktidarı içindi ve 5 yıldır bu partide bizler omuz omuza çalıştık ve bundan sonra da omuz omuza yürümeye devam edeceğiz” dedi.