Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, Edirne Milletvekili Orhan Çakır, Tekirdağ Milletvekili Enes Kaplan, Mersin Milletvekili Hakan Sıdalı, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyerek, 22 Ocak Pazar günü yapılacak il kongresi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKALIN: "TÜRKİYE'Yİ YÖNETME İRADESİ HAREKET EVLATLARI ARASINDA AYRIM YAPMAZ"
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Akalın, "Türk siyasi tarihinin gördüğü en muazzam hareketlerden biri İYİ Parti. En ceberut iktidarın olduğu dönemde kurulan bir parti. Herkesin birbirine 'seni de Silivri'ye alırlar dediği bir dönemde bir Türk kadınının önderliğinde yapılan bir siyasi hareket. Türkiye'de özgürlük ve adalet temel insan ihtiyacıdır. Demokratik hukuk devletini inşa etmek istiyoruz. Türkiye'de makulü anlatan bir siyasi hareketiz. Biz demokrasiyi içselleştirdik. 5 yıllık var oluşumuzda kongrelerimizde yüzlerce insan kuyrukları oluştu delege olmak için ve önseçim yaptık. Türkiye'yi başı açık kapalı zeminine oturtmak isteyenlere karşı makulü ortaya koyuyoruz. İYİ Parti tüm evlatlarına eşit zeminde durmayı becerdi bugüne kadar, bundan sonra da becerecektir. Genel Merkezimizin hiçbir adaya karşı farklı bir tutumu yoktur. Türkiye'yi yönetme iradesini ortaya koymuş siyasi hareket evlatları arasında ayrım yapmaz, hepsini kucaklar. Bazen siyasette rekabet koşulları dışında öncelik oluşturmak için yakınlık kuramı kurulabilir, böyle bir şey kulağınıza gelmiş olabilir, Genel Başkanımız ve Genel merkezimiz tüm adaylara aynı mesafededir" dedi.

TÜRKKAN: "ANNE EVLATLARI ARASINDA AYRIM YAPMAZ"
Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, "Birkaç gün sonra cereyan edecek il kongresi, İYİ Parti'nin muhalefetteki son il kongresi olacak. Kongreler siyasi partilerin düğünüdür, düğünde herkes bir arada durur, kimisi gelin arabası tutar, kimi evi tutar, tüm katılımcıların katkısıyla düğün olur. Adaylar konusuna gelince, Akşener'e herkes anne diyor. Anne hiçbir evladını diğerinden ayırt etmez. Biz bir aileyiz, tüm adayların hepsi bizim kıymetlimiz, uç beyimizdir, hangisi kazanırsa il başkanımızdır. Meseleye ne dışarıda müdahale eder ne de girişimde bulunuruz. İzmir'in kaderini İYİ Parti İzmir delegelerine terk etmek zorundayız, onlar ne derse o olur. Hiçbirimizin müdahale hakkı yoktur. Genel Başkan buradaki üyeden il başkanımıza kadar herkese eşit mesafededir. Bütün adaylarımız kuymetlidir.

uZ: "GENEL BAŞKANIMIZ 2 ADAYA DA EŞİT MESAFEDE"
Rıdvan Uz, "Unutmayın ki hanımefendi partiyi kurarken alttan üstten tekmelediler ama vazgeçmedi. Vazgeçmeyen bir liderimiz var. Genel Başkanımız bütün kongrelerimizde komiteye de her arkadaşımızın aday olma hakkı vardır, demokratik kongre istiyorum dedi. Genel Başkanımızın her 2 adaya da eşit mesafede olduğunu biliyoruz. Biz akıl satmaya gelmedik. Çileyi çeken sizlersiniz, kadınlar, çileyi çekenin talip olamaya hakkı var.

“İYİ PARTİ’NİN BİRLİĞİNE ZARAR VERMESİ MUHTEMEL EN KÜÇÜK ŞEYE DAHİ İZİN VERMEYECEĞİZ”
Dün gerçekleşen basın toplantısında  İYİ Parti İzmir İl Başkanı Adayı Şakir Genç, adaylıktan çekildiğini açıklayarak, Çiğ bir sürecin gerçekleştiğini ve parti büyüklerinin sürece müdahil olduğunu belirterek, partisine sistem etmişti. Dervişoğlu’na bunun hatırlatılması üzerine şunları kaydetti;  “İYİ Parti’nin içinde,  İYİ Parti’nin birliğine zarar vermesi muhtemel en küçük şeye dahi izin vermeyeceğiz. O nedenle de burada Genel Başkanımızın tüm adaylara eşit mesafede olduğunu söyledik. Sayın Meral Akşener Demokrasiyi içselleştirilmiştir.  İYİ’ler hareketinde delegeler kendi iradeleri ile hareket edecektir” dedi.

“BU BİRLİK VE BERABERLİĞİN BOZULMASINA İZİN VERMEYİZ”
Kocaeli Milletvekili Lütfü Elvan da bu soru sonrasında şunları söyledi; “Biz bir demokrasi mücadelesi ile kurulan bir partiyiz,  parti içi mücadele de birinin önünde ya da arkasında olmak bizim şiarımızda yok. Asla içeriden ve dışarıdan müdahaleler  ile bu birlik ve beraberliğin bozulmasına izin vermeyiz.”

“PARTİ BÜYÜKLERİNİN GÖREVİ BİRLEŞTİRMEKTİR”
Aytun Çıray, Ömer Karakaş ve Müsavat Dervişoğlu arasında bir sorun olduğu ve o edenle bu gün iki isimin de açıklamaya gelmediği yönündeki iddiaların sorulması sonrasında Dervişoğlu şöyle konuştu; “ Bir şeyi kırmak niyetinde değiliz, bizler parti büyükleri olarak bu düşünceleri ortadan kaldırmak üzere buradayız. Bizler bu partiyi kurduk çünkü demokrasiyi içselleştirdik ve İzmir bizim için çok önemli çünkü İYİ Parti’yi kuran yerdir burası. Bizler bu süreçte parti büyüklerinin görevinin kutuplaştırmak değil, birleştirmek olduğunu savunuyoruz. Bizler hakkı, hukuku, adaleti savunuyoruz ve tüm bunları da içselleştirdik .”