İYİ Parti'de genel başkanlığa adaylığını açıklayan Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Meral Akşener'e yaptığı çağrıya yanıt verdi.

Bahçeli'nin İYİ Parti'deki kurultay sürecine ilişkin "Sayın Meral Akşener'in ayrışma kararından vazgeçerek partisinin başında olması gerektiğini düşünmekteyim" sözlerine ilişkin konuşan Dervişoğlu, "İYİ Parti'ye kimse istikamet çizemez" dedi.

Dervişoğlu, İYİ Parti'deki olağanüstü kurultayda Akşener'in kendisini desteklediği iddialarına ilişkin ise "Akşener'in desteği benden yanaysa bundan onur ve gurur duyarım" diye konuştu. 

Parti genel merkezinde açıklama yapan Dervişoğlu, delegelere 27 Nisan'da yapılacak olağanüstü kurultayda oy kullanmaları yönünde çağrıda bulundu.

Dervişoğlu, AKP'nin Anayasa değişikliği çalışmalarına ise karşı olduklarını belirterek "Bu ülkeyi tek adam rejiminin kölesi olmaktan kurtaracağız. Bu rejimi güçlendirecek hiçbir düzenlemeye de müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Dervişoğlu, şunları söyledi: 

"İYİ Parti'de kurultayla birlikte partimizin merkezden kayacağı iddialarını reddediyoruz. İYİ Parti merkezin ta kendisidir. İşte bu sebeple İYİ Parti Türkiye'nin sağduyusudur. 

Tek adam sistemi Türk milleti için atılması gereken bir yük haline gelmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi hükumetleri, yoksulluğu ve fukaralığı yönetmekle meşguldür. 

İçinde bulunduğumuz tarihsel süreç İYİ Parti'ye önemli bir görev yüklemiştir. 

Biz milli, üniter ve laik bir ülkeden yana tarafız. Tek adam yönetimine, anti demokratik her türlü uygulamaya karşıyız. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne ve onun yönetim anlayışına karşıyız. 

27 Nisan Kurultayı'nda İYİ Parti Genel Başkanı olduğum takdirde partimizin içinde bulunduğu siyasi şartların muhakemesini yapacağız ve birinci günden itibaren İYİ Parti iktidarı için çalışacağız. 

Başka siyasi aktörlerin, partilerin, İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayına müdahil olması siyasi ahlaka sığmamaktadır.

"AKŞENER'İN DESTEĞİ BENDEN YANAYSA GURUR DUYARIM"

İYİ Parti'ye kimse istikamet çizemez. Partimizi iktidarın ya da muhalefetin uydusu haline getirmeye çalışanlara en büyük yanıtı İYİ Parti'nin kendisi verecektir. Bu kurultay yeni yaraların açılmasına değil, yaraların sarılmasına vesile olmalıdır. Bu kurultay tarihi bir eşikte gerçekleşiyor.

İYİ Parti'yi biz birlikte kurduk. İYİ Parti'nin kuruluş harcında en fazla emek Meral Akşener'indir. Akşener'in desteği benden yanaysa bundan onur ve gurur duyarım."