GÜNDEME BAKIŞ- Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 9 Mayıs 2023 tarihinde onaylanan İzmir’in Balçova ilçesindeki İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ile ilgili değerlendirmede bulunan Balçova Belediye Başkanı Onut Yiğit, mutlak surette planlarda değişikliğe gidilmesi gerektiğini söylemişti.
İnciraltı’nda yaklaşık 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına kesinlikle karşı olmadığını ancak doğru yapılaşma ve planlama olması gerektiğini dile getiren Başkan Yiğit, “Bölgedeki arsa sahipleri Balçovalı hemşerilerimiz ve ümitle çözüm bekliyorlar. Onları çok iyi anlıyorum ve yanlarındayım. Altını çizerek söylüyorum. Ben buranın yapılaşmaya açılmasına karşı değilim. Doğru yapılaşmaya açılmasını destekliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Yiğit'ten 'İnciraltı' değerlendirmesi... İmar planı yeniden yapılmalı! Başkan Yiğit'ten 'İnciraltı' değerlendirmesi... İmar planı yeniden yapılmalı!

Madde madde açıklandı... Büyükşehir'den 'İnciraltı Planları'na dava! Madde madde açıklandı... Büyükşehir'den 'İnciraltı Planları'na dava!

Başkan Yiğit'in inciraltı planları ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından İNGEDER'den sert yanıt geldi. İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı  Karabulut, İzmir Büyükşehir BElediyesi tarafından açılan davayı ve Balçova Belediye Başkanı Yiğit'in açıklamaları ardından inciraltındaki toprak sahipleri ile birlikte açıklamalarda bulundu. Karabulut, "İzmirli toprak sahibi halkın yanında mısınız? Yoksa bizi yok saymaya, görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz?"dedi.


İNGEDER tarafından yapılan yazılı açıklamada;
"Yüzde 99'u mülkiyet arazisi olan İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri,   mülkiyet arazileri üzerinde kanunların dışına çıkmadan , topraklarına sahip çıkarak, planlama yapılmasını ve İzmir'e kazandırılmasını 5 nesildir sabırla beklediler.
2013 yılında EXPO için plan yapıldı. Ancak EXPO kaybedilince, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve meslek odaları tarafından  İnciraltı planlarına açılan davalar ile planlar iptal edilmişti. İnciraltı ve Bahçelerarası'nında İzmirli toprak sahipleri çaresiz bırakılarak, büyük sermayeye topraklarının satışını yapmak durumunda bırakılmıştı. İzmir'in mücevher alanı,   adeta kaderine terk edilmiş, kaybeden İzmir ve İzmirli olmuştu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan İnciraltı Planlarına sadece 72 itiraz yapılmıştır. İzmir'in 40 yıllık sorunu olan, yaklaşık 2200 hak sahibi bulunan ve tüm İzmir'den İnciraltı planlarına rekor denecek kadar az bir itiraz sayısı ile şehrimizde planlar genel olarak kabul görmüştür.


İZMiR BÜYÜKŞEHIR BELEDİYESiNE EL İNSAF  DiYORUZ
Planlar son 32 yıl içerisinde İzmir merkezinde yapılmış en düşük emsalle, günü birlik alanlara 1 kat, konutlara 2 kat, turizm ve ticaret alanlarına da 3 kat verilmiştir.  Dava dilekçelerinde bu emsalleren,  "yüksek yapı" olarak bahseden İzmir Büyükşehir Belediyesine  "EL İNSAF" diyoruz

"İnciraltı Planları",  gerek Balçova ve Narlıdere gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilgili bürokratlarının katılımıyla yapılan toplantılarda, belediyelerin görüşleri alınmıştı. Nihai görüşümüz alınmadı diye açıklama yapan " İzmir Büyükşehir Belediyesine EL İNSAF " diyoruz. 

Geçtiğimiz hafta İzmir turizmi için önemli olan , Dünya SKAL Kongre toplantısına katılıp, İzmir'i sağlık turizminde zirveye taşıyacak olan İnciraltı planlarına 10 ay önce dava açıldığının hatırlatmasına EL İNSAF diyoruz. Önümüzdeki hafta için planlamış olan, Avrupalı Sağlık Turizmi yatırıcılarının İnciraltı'na  davetine hazırlanırken, suları bulandırmanın amacı nedir ?


TOPRAK SAHİPLERİ İLE BİR KEZ BİLE GÖRÜŞMEDİ
100 yılı aşkın süredir, mülkiyet arazisi olan has İzmirli,  İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri ile 1 kez bile bir araya gelmeyen, davet edilmelerine rağmen ziyarete gelmeyen , randevu talebimize yanıt vermeyen, ata topraklarımızla ilgili plan yapıp Ankara'ya gönderen " İzmir Büyükşehir Belediyesine EL İNSAF diyoruz.

Bayraklı, Konak, Karşıyaka'daki gökdelenlere bakıp, sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dava dilekçelerindeki " yüksek yapılar , çok inşaat hakkı" sözlerini okuyup EL İNSAF diyoruz.


GÖREVE GELDİ FİKİR DEĞİŞTİRDİ
Önceki dönem Balçova Belediyesinin planlara itiraz etmeyip, sadece öneriler verdiği " Balçovalı , İzmirli vatandaşların memnun olduğu durumda "ben itiraz etmem" diyerek toprak sahiplerinin yanında durmasına rağmen, göreve gelir gelmez   "Yeni Başkanın ": "yeni plan yapalım, bu planlar İzmir'e ihanet ve planlar yeniden yapılsın" açıklamasından dolayı Balçova Belediyesine  EL İNSAF diyoruz.


SiNSi TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ
Bugün İzmirli İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahibinin %90 memnun olduğu, artık bekleyecek ve daha fazla kaybedecek zamanlarının  olmadığı,  arkasında İzmir'in olduğu " İnciraltı Planlarının" kamu yararı vardır.
Bugün hala %50 sinin İzmirli toprak sahibi olduğu, sermayeye yenilmediği topraklar için yapılmak istenen sinsi tuzağa düşmeyeceğiz.
Çok Net Soruyoruz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanınına ve Balçova Belediye Başkanına 
İzmirli toprak sahibi halkın yanında mısınız? Yoksa bizi yok saymaya, görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz  ?"