İzmir’de İzmir Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten’in görevine son verilmesi ülke gündeminde yer almaya devam ediyor. Sanat dünyasında bazı isimlerin tepki gösterdiği karara ünlü tarihçi, yazar İlber Ortaylı da yazdığı köşe yazısında değindi.

Ortaylı, Hürriyet’te yazdığı “Almanlar” köşe yazısında bunu konuyu da eleştirdi.

Ortaylı'nın köşe yazısı şu şekilde;

KIDEMLİ BİR TİYATRO ADAMI: YÜCEL ERTEN

O bir devirdi; 1960’lı yıllar. Ankara Halkevi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yanında şimdi yıkılan bir muhdes binadaydı. Halkevleri’nin genel merkezi de orasıydı. Halkevini yeniden diriltenler eski CHP’liler ve 27 Mayısçı idarecilerdi. Doğrusu, kurumun eski havası var ama kültürel faaliyet ruhuna da dikkat edildi. Hoş bir binanın dikkatlice kullanıldığını gördüm.

Ankara’daki yönetim kurulunu Prof. Dr. Hıfzırrahman Raşit Öymen Hoca yönetiyordu. Kıymetli üyeler vardı. Onlara yardım eden birkaç gençten biri de bendim. Bir iki seminer yapıldı, bunlar zayıftı. Bir “düşün ve konuş” kursu vardı, tanıdığım birçok sima sonradan Mülkiye’de arkadaş olacağım Hasan Celal Güzel bile orada kurs alıyordu, faydalıydı. Edibane bir kurstu ama asıl önemlisi tiyatro koluydu.