banner223

İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı kasko poliçesinde ek veya isteğe bağlı teminat olarak sunulur. Tam adı ‘’ Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’’ olan bu teminatın içerisinde yer aldığı kasko poliçesi, araç sahibinin üçüncü kişilere verdiği maddi ve bedeni zararların trafik sigortası teminatlarını aşan kısmını teminata alır.

Üçüncü kişilere araç sahibi tarafından zarar verilmesi halinde öncelikle trafik sigortası limitleri devreye girer ve hasar trafik sigortası ile karşılanır. Yaşanan hasarın trafik sigortası limitlerini aşması halinde kasko poliçeniz ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile genişletildiyse devreye girer ve ödeme yapar. Poliçeniz bu teminatı içermiyor ise geri kalan zararın karşılanması için araç sahibinin sorumluluğu artar.

Bununla ilgili bir örnek verirsek;

A aracı B aracına çarpar, A aracı asli kusurludur. B aracının kaza sonrası üzerinde oluşan hasar 85.000.00 TL’dir. Trafik sigortası 36.000.00 TL’sini öder. Arta kalan masrafı ise A aracının kasko poliçesi içindeki İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Teminattı devreye girer ve arta kalan kısmı öder.

Formülü ise şöyledir.

Trafik sigortası kaza başına 36.000.00 TL / İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı 100.000.00 TL’dir.  Hasar Tutarı :85.000.00 TL

85.000.00-36.000.00 = 49.000.00 TL / 100.000.00 TL Teminatımız İMM’den de 49.000.00 TL Tazmin eder, keza B aracının mağduriyeti giderilmiş olur.

Ancak A aracının Kaskosu ve Kasko poliçesi içinde İMM Teminatı olmazsa ya da yeterli oranda olmazsa arta kalan kısmı A araç sahibi karşılamak zorunda kalır. Bunun için İMM teminatlarımızı acentelerimize özellikle söyleyip, poliçelerimize ek teminat olarak verilmeleri rica etmeliyiz.

Kasko poliçesine eklenen, belli limitleri olan ihtiyari mali sorumluluk sigortası, zorunlu trafik sigortasını aşan haller yaşadığınızda devreye gireceğinden risk konusundaki kontrolünüzü arttırır. İhtiyari mali mesuliyet teminatında genel uygulama, maddi ve fiziksel zararların karşılanması yönündedir.

Ancak bazen zarar gören taraf manevi zarar talebinde de bulunabilir. Sigorta sahibi sigorta şirketinden üçüncü kişilerin manevi zararları için de güvence istiyor ise önceden belirtmeli, bu teminatı ilave olarak poliçeye ekletmelidir.

İhtiyari mali mesuliyet teminatı ile kasko poliçesi primlerinde bir artış elbette olur ancak bütçenizi çok sarsmadan ödeyebileceğiniz bu ek primler, başınıza gelecek beklenmedik bir durumda; sizi ödeyemeyeceğiniz miktarlardan kurtarır. Acentelerimize özellikle belirtelim, unutmayalım.

Kasko Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Her sürücünün yaptırması gereken trafik sigortası, sizi her zaman koruyamaz. Bu nedenle kasko sigortanızı yaptırmayı da ihmal etmeyin, yollara güvenle çıkın.

Kazasız, belasız, keyifli sürüşler dilerim.

Not: Merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre yelen 2 yıl önce

Bu konular hakkında uzman olduğunuzu düşünerek sizinle irtibat kurup Engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim

banner226