Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'de Bornova Anadolu Lisesi (BAL) arazisinde yapılan inşa çalışmalarına ilişkin tartışma hız kesmeden devam ediyor. Arazide Suriyeliler için okul yapıldığına yönelik gündeme gelen iddiaların ardından İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından iddiaların gerçek dışı olduğu, alana Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ile işitme engelliler için özel eğitim merkezi ve 200 kapasiteli anaokulu yapıldığı açıklandı. Merkez, inşa çalışmaları için Bornova Belediyesi'nden ruhsat alındığını belirtti. 

DSC_4656

SOYER "MÜHÜRLENSİN" DEDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuya müdahil olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'u sosyal medyada etiketleyerek "Gereği yapılacak" talimatı verdi. Soyer, Özel'in paylaşımı üzerine alanın mühürlenmesine ilişkin Bornova Belediyesi'ne yazı gönderildiğine yönelik açıklama yaptı. 

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise, başkanlık makamında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İduğ'un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

WhatsApp Görsel 2024-01-04 saat 13.17.26_95f4c616

"TEK AĞAÇ KESİLMEDİ"

2022 yılı Ekim ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bize ruhsat müracaatı geldi. 11 ilçede okul bahçelerinde tesis kazandırma projesi ile ilgili... Bu müracaata biz 5 Aralık'ta ruhsat verdik. Çünkü imar alanı içindeki yere belediyece ruhsat verilir, biz eğitime destek veren bir kurumuz ve hangi kurum müracaat ederse etsin jet hızıyla cevap veriyoruz. Okullara tesis kazandırma taleplerine olumlu cevap veriyoruz. Bakanlığın okullara tesis kazandırma projeydi, 11 ilçede yapılacaktı, biz de ruhsatı verdik.  Ancak proje Bakanlık ve Valilik tarafından yapıldığı için bizden bağımsız bir gelişme bu. Bize düşen görev ruhsatı vermekti, verdik. Gelinen süreçte inşaatın kontrolünü yaptık. Ölçümleri yaptığımızda 7 metre kayma tespit ettik ve inşaatı durdurma kararı aldık. İnşaatın yeni bir proje ile devam etmesi mümkün, bize yeniden müracaat edilecek. Kamuoyunu yanlış bilgilendirme var, ağaç kesme, koruluk alanda inşaat yok. 1 ağaç bile kesilmedi. Sadece 7 metre kayma var, o düzeltilecek.

ORT_4843

"BÖLGEDE MÜLTECİ AKINI YOK"

Mülteci konusuna girmem, böyle bir konu bana aktarılmadı. Zaten o bölgede mülteci akımı da yok. BAL ortaokulu devre dışı kalmış, sadece lise eğitimi veren, Türkiye'nin en değerli bilim insanlarının yetiştiği bir lise. Burada anaokulu ihtiyacı yok, o binanın laboratuvara dönüştürülmesini arzu ederiz. Bu bizim fikrimiz, biz sadece ruhsat vermekle yetkiliyiz. Alan eğitim alanı içinde. Her şey yasal olarak yapılmıştır. Biz 7 metrelik kaymanın düzeltilmesini istedik.

WhatsApp Görsel 2024-01-04 saat 13.17.26_1bb30c36

"MÜHÜRLEME YOK"

Soyer'in tweetinin sorulması üzerine İduğ, "Mühürleme değil, inşaatta düzeltme talebimiz var, kaymanın önüne geçmek için. Biz inşaatı durdurduk, bizdeki ölçülere göre yapılmasını istedik. Bu bir mühürleme değil düzeltme" dedi ve şunları söyledi: 

DSC_4665

"SADECE 7 METRELİK KAYMA VAR, ONUN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİK"

Sayın Genel Başkanımızla aramızda geçen görüşme şöyle; Burada ölçüde problem var mı yok, doğru şekilde yapılıyor mu diye sorduk. İşlemleri yaptık ve 7 metrelik kaymanın olduğunu bildirdik, gerekli işlemleri de yaptık. Sayın Genel Başkanımız da BAL mezunu. Herhangi bir ağaç kesme yok, inşaat koru alanına da yapılmıyor. Yanlış olan kısımlarını düzetecekler.

DSC_4679

"O BÖLGEDE ANAOKULUNA İHTİYAÇ YOK"

Bornova Belediyesi ruhsat verdi dendiğinde hedefe girmiş oluyoruz ama bu bizim asli görevimiz, herhangi bir algı yaratıldığını düşünmüyorum. O bölgede anaokulu ihtiyacı yok ama Mevlana Mahallesinde anaokulu için yer tesis edebiliriz Bakanlığa. Nereyi arzu ederlerse eğitim için tüm tahsisleri yapabiliriz.  

DSC_4773