Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, belediyeye ait nikah salonunda "Söz verdik Bornova'yı büyütüyoruz" sloganıyla 4,5 yıl sunumunu gerçekleştirdi. 

WhatsApp Görsel 2024-01-11 saat 19.57.02_2e3f7597

"MAZBATAYI ALDIK 'YOL' DEDİLER"

Göreve geldiği günden başlayarak çalışmalarını anlatan İduğ, iş dünyasındaki tecrübelerini kamuya aktardığını kaydederek, "Mazbatayı aldık ve muhtarlarımız beni ziyarete geldi. En büyük sorunlarının yol olduğunu söyledik ve hemen asfalt tesisi sözü verdik. Tabi ekonomi çok önemli, pandemi sürecinde tam 24 ay dünya durdu. Biz ise durmadık, çünkü söz verdik ve sözlerimizi yerine getirmek için çalıştık. Biz, iş dünyasında önemli deneyimleri olan arkadaşlarımızı belediyemize kazandırdık" dedi. 

"İŞ DÜNYASINDAKİ TECRÜBEMİZİ KAMUYA AKTARMAK İSTEDİK"

43 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Biz de bir deneyim var, iş dünyasından elde ettiğimiz deneyimi kamuya aktarmak istiyoruz dedik ve belediye başkanı olduk. 2 bin 50 kişilik bir orduyla çalışıyoruz. Her gün 10 bin konteyneri alan bir ekip var. İnanılma iş yapıyorlar. Biz 5 yıl içinde uzlaşı ile emeklerinin karşılığını vermeye çalıştık. Geçen hafta promosyon anlaşması yaptık, biz 20 bin 500 TL promosyon ödemesi yaptık ve enflasyona yenilmeyecek şekilde Ocak ayında artışlarını sağladık. 

"147 ARACIMIZ VAR"

63 araçla başlamıştık, şimdi 147 aracımız var. Kamunun en büyük yükü kiralık araçlar. Çalışan maaliyeti inanılmaz bir noktada ama bu maliyetler de bütçenin yüzde 15'ini oluşturuyor. Yatırım yapabilir misiniz, hayır. Çünkü toplam gider için yüzde 65 personel gideri, kalan 35 ile sizin tedarik ve diğer ihtiyaçları karşılamanız mümkün değil. Bu 147 araç kiralık olsaydı, 1 yıllık kirası 400 milyon TL olacaktı. Hangi belediye ödeyebilir! 2023 yılının Ekim ayından itibaren belediyelerden araçları, çöp kamyonlarını çekmeye başladılar. Bizim bir de 400 milyon TL aracın sahibi Bornova Belediyesi oldu. İşte iş dünyasının tecrübesi bu. Biz bu araçları Devlet Malzeme Ofisinden aldık. 

"100 BİN TON ASFALT ÜRETTİK"

Bornova'dan çevremizdeki 7 ilçeye asfalt satıyoruz. 1 seneden tesisin parasını geri aldık. Biz rutin işler yapan değil, belediyeyi ileri taşıyan yatırımlar yapıyoruz. Bornova bu tesisi kaç yıl kullanır, biz göremeyiz. Dolayısıyla sürdürülebilir işler yapmak bizim görevimizdi. 100 bin ton asfalt ürettik. Ben aday adayıyken herkes bana yoldan bahsetti. 

"ÇUKURLARI KAPATIP, FATURALARINI KESTİK"

Peki kazıyı yapan kim! İzBB kanal çalışması, İzmir Gaz var. Biz meclis olarak doğalgazın bağlanmadığı yer kalmayacak diye karar aldık. İzmirgaz her yere doğalgazı döşedi. Haberleşme sistemi var, kazıyorlar bırakıyorlar. Vatandaş bize şikayet ediyor, biz bu şikayete sessiz kalamayız. Kurumlarla anlaşma yaptık, çukurları kapatıp, faturasını kesiyoruz. 

"KIZ ÖĞRENCİ YURTLARI YAPTIK"

2 kız öğrenci yurdu yaptık. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında çocukların spor yapacağı tesisler yaptık. Kapalı pazaryerleri yaptık. Kampüs Bornova hayata geçti. Ek hizmet binamızı yaptık, Bornova İletişim Merkezi'ni açtık. Benzin istasyonumuz gelir kaynağımız oldu. Atatürk Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi yaptık, şu anda kayıtlı STK sayımız 447. Kreşler açtık. Taziye evleri yaptık. Bornova Belediyesi'nin varlıklarını artırdık. 

"BİZ GİDECEĞİZ AMA 'KURUMSAL BORNOVA' KALACAK"

Kurumsal Bornova, ben 2 ay sonra yokum, gittim ama bu sistem Bornovalıların. En büyük haz duyacağımız şey yaptıklarımızın devam etmesidir. İletişim Merkezimizi açtık. Hepimiz bir gün gideceğiz ama bunlar kalacak. 

"İŞSİZLİK DEĞİL MESLEKSİZLİK SORUNU VAR"

Can dostlar yerleşkemizi açtık. Ödüllü Projemiz altın bilezik... 21 bin kişiyi işe yönlendirdik. 112 firmanın katıldığı istihdam fuarını yaptık. Bu ülkede işsizlik var mı ben merak ediyorum. Çok büyük firmalar katıldı. Otele gidiyoruz, sanayiye gidiyoruz çalıştıracak eleman bulamıyorlar. Mesleksizlik sorunu var. Almanya'da 6 milyon meslek lisesi mezunu, 2 milyon üniversite mezunu var. Bizde ise tam tersi. İhtiyaç sahibi kadınların evden çalışarak ek gelir sağlayabilecekleri projelerimizi pilot mahallelerde başlattık. 

"LUCİAN ARKAS TESCİL İÇİN ARADI"

Bornova Misket üzümünün tescilini aldık. Lucian Arkas aradı, Bornova Misket Üzümü yazabilmek için şarabın üstüne bize telif hakkı ödemesi lazım. Bu da çok önemli bir tescil oldu bizim için. 

"PARKLARA DEPREM RİSKİ İÇİN KONTEYNERLER KOYUYORUZ"

Sosyal yardımlarımızı artırdık. Sosyal işler müdürlüğümüz iyi bir çalışma içinde. Deprem önlemleri kapsamında çalıştık. Bazı parklara konteynerler koyacağız, deprem sırasında ihtiyaç olan her şey buralarda olacak. Anahtarları muhtarlara teslim edeceğiz. Bunlar risk yönetimini aşağı çekmek demek ama asıl konu depremde İzmir'in tahliye yani erişilebilirlik alternatiflerini geliştirmek lazım. Kurumlar arası işbirliğine ihtiyaç olan bir konu. 

"KASADAKİ PARAYI GÖSTERMEYEYİM ADAY FAZLA ÇIKIYOR!"

İduğ, belediyenin finansal durumuna ilişkin bilgi verdiği esnada, video slayta yansıyan  "Kasada bulunan nakit 200 milyon TL" yazısının üzerine, "Kasadaki parayı fazla göstermeyeyim, aday adayı fazla çıkıyor o zaman. Bir aday patlaması var, arkadaşlar belediye başkanlığı o kadar kolay değil, büyük cesaret. Her an başınız belaya girebilir. Geçen gün Bornova Anadolu Lisesi'ne bir inşaat ruhsatı verildi, isteyen MEB ve kurul. Bu İzBB tarafından da onayladı. Alanda ağaç kesilmedi fakat öyle bir bilgi kirliliği yaratıldı ki, ağaçlar kesildi, koruluk kesildi... Öyle bir şey yok, doğrusu bizde" diye konuştu. 

2024 - 2029'DA NELER YAPACAĞIM?

İduğ mevcut dönemde yaptığı çalışmaların ardından 2024 - 2029 yılları arasında yapılması gerekenleri anlattı. İduğ, "Biz aday oluruz ya da olmayız ama yapılması gerekenleri tespit ettik" dedi ve şunları aktardı: 

"BU PROJELERİ 2024'TE BİTİRECEĞİZ"

Türkiye'nin en kapsamlı Afet Barınma Yerleşkesini yapacağız. Güneş enerjisi projemiz var. Kızılay Mahallesi kentsel Dönüşümle baştan yaratılacak. Riskli bölgeyi dönüştüreceğiz. Planları yaptık, planlara itiraz edenler, imar affından yararlanarak tek katlı yerini 5 kat yapanlar. Ne istediklerini sorduğumuzda 8 - 10 kat imar ver dediler. 2 adet açık yüzme havuzu ve çok amaçlı aktivite merkezi yapacağız. Darülkurra restorasyon projemizle kazandıracağız. Engelsiz yaşam merkezi yapacağız. Aş evi projemiz var. Askıda reçeteyi biliyorsunuz, askıda protein, askıda balık projemiz olacak. Alzheimer merkezi açacağız. Bu projeleri 2024 yılında hayata geçirmek istiyoruz. Belediyemiz borçsuz bir belediye.

"ÇAPIN BENİM OKUL ARKADAŞIM"

İduğ, menuniyet anketlerinde yüzde 74, 9 olduğunu kaydederek, İlçe Başkanı Ertürk Çapın'a dair yönelitilen soruya, "Ertürk benim arkadaşım" yanıtını verdi.