Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya arasında sert polemiklere neden olan 540 hektarlık alanla ilgili Danıştay kararını vererek, Bakanlığın planlarına "Dur" dedi.

"BAKANLIK RİSKLİ ALAN İLAN ETMİŞTİ"

İzmir’in Karabağlar ilçesinin Cennetçeşme ve Limontepe semtlerindeki 16 mahalleyi kapsayan 540 hektarlık alan, 2012 yılında dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı.  Yapılan planlara İzmir Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası'nın İzmir şubeleri ve bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından itirazlar yapılmıştı. 

"YÜRÜTME DURDURULDU"

Yapılan itirazların ardından, İzmir - Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan Değişikliğinin iptali talep edilmişti. Danıştay 6. Daire Başkanlığı da İzmir gündeminde sert tartışmalara neden olan planlara ilişkin kararını vererek, "Yürütmenin durdurulmasına" hükmetti. 

Yürütmesi durdurulan planlar Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erdem, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin ve Devrim Mahallelerindeki 150 hektarlık alanı kapsıyor.