Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Birinci oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. İBB Meclisi Eylül Ayı toplantısına GÜNDEME BAKIŞ'ın haberi damga vurdu. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun, AK Parti'den gelen kooperatifçilik eleştirilerine tek tek verdiği yanıtlara, AK Parti grubundan yanıt geldi.

ASLANOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

SOYER: "FUAR REKOR KATILIMLA TAMAMLANDI"

Meclisin açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Tunç Soyer, "1-10 Eylül tarihleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 92. kez kapılarını açtı. Öyle sanıyorum ki rekor katılımla tamamlandı. İzmirliler, Fuar’a çok büyük bir coşkuyla, mutlulukla katıldılar. Aynı şekilde İzmir’in kurtuluşunun 101. yılını da büyük bir coşkuyla gün  boyu kutladık. Bu kutlamalara teveccüh gösteren tüm İzmirlilere teşekkür ediyorum" dedi.

CHP'Li DAL: "ÖĞRENCİLERE YEMEK VERİLMESİ LÜKS DEĞİL BEKA MESELESİ"

CHP Meclis Üyesi İlhan Dal, gündem dışı konuşmalarda okullarda çocuklara yemek verilmesi gerekliliğinin altını çizerek, "Ülkemiz çocuk yoksulluğunun en ağır yaşandığı ülkelerden bir tanesi. TUİK, her 3 çocuktan 1'inin yoksul olduğunu tahmin ediyor. Devlet, insanını düşünen politikalarla inşa edilir. Bu konu siyaset üstü bir konu. Çocuk yoksulluğu ve yoksunluğu konusunun partiler üstü olmasına rağmen MEB'in bir öğün yemek için bütçesinin artırılıması talebinin neden ret yediğini anlamış değiliz. Devletin örgün eğitim içindeki tüm çocuklara beslenme sağlanması kapsayıcı bir politikadır. 100'ün üzerinde ülkede okul çağındaki çocuklara ücretsiz beslenme veriliyor, bu bir lüks değil beka meselesi. Okula devamlılığı teşfik eder, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar" çağrısında bulundu.

300 MİLYONLUK KREDİ YETKİSİ

İBB’nin yerel bankalardan kullanacağı kredi limitini artırma amacıyla İller Bankası’ndan beklediği teminata onay geldi. Bunun üzerine 300 milyon TL’lik teminat mektubu için İller Bankası ile protokol imzalanması amacıyla Başkan Tunç Soyer’e yetki verilmesi içeren önerge meclis gündeminde yer aldı. Söz konusu önerge komisyonlara gönderildi.

BOZTEPE: "ASLANOĞLU'NUN İL BAŞKANI OLMASINA KATKIMIZ ÇOK"

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun GÜNDEME BAKIŞ'ta yaptığı açıklamalara yanıt vererek, "Özgür Hızal İBB AK Parti grup Başkanvekili, Hızal Grup Başkanvekilimizi, İBB Başkanı Tunç Soyer muhatap alıyor, onunla her türlü diyaloğu kuruyor. Sayın İl Başkanı, bugün il başkanı olmasına bizim katkımız çok, kendisini meşhur ettik. Daha önce sadece gazetelerin 2. sayfalarında janjan'larda yer alıyordu" dedi.

"O ÇELİK ÇOMAK OYNARKEN BEN ÜLKE SORUNLARIYLA İLGİLENİYORDUM"

Boztepe konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kendisi, 'Sözleşmede eskalasyonla ilgili maddenin ne olduğunu nereden biliyor' demiş, kendisi 10 yaşındayken ben kooperatifçilik yapıyordum. Biz CHP İl Başkanı hakkında 'yolsuzluk yaptı' demedik, yapılan iş çok yüksek rakamlara mal oluyor. Sayın İl Başkanının, kendisi İBB iş güvenliği dışında Savcı Sayın'ın elinden tutarak meclis üyeliği yaptığını hepimiz biliyoruz. Kendisi çelik çomak oynarken ben bu ülkenin sorunlarıyla ilgileniyordum. Beni kendi ağabeylerine, büyüklerine sorsun. Ben yalan söylemem ama eksik bir şeyler söyleyebilirim. İl başkanı İzmir İl Başkanlığı yapsın. Burada kendisini temsil eden grup başkanvekili var. Biz kendisini muhatap alacağız çünkü il başkanı.

"HIZAL'I SOYER MUHATAP ALIYOR"

Biz eleştirdik birbirimizi ama bu kadar seviyeyi düşürmemiştik. O bizi muhatap almayabilir ama Özgür Hızal'ı Sayın Tunç Soyer muhatap alıyor, ciddiye alıyor. Soyer de bizim başkanımız, biz kendisini ciddiye alacağız, saygı duyacağız. Eleştirebiliriz ama saygı duyacağız.

CHP'Lİ AN: "SİZİ ŞİDDETLE KINIYORUM"

CHP'li meclis üyesi Şamil Sinan An, "Sizin iyi bir yol gösterici olduğuna inanmıyorum. İl Başkanımızın olmadığı yerde il başkanımıza söz söylemek yanlıştır. Aynı sizin AK Parti il başkanınız da aynı eleştirileri her yerde kullanıyor. Bizim değerli il başkanımız daha samimi eleştirilerini söylüyor. Siz samimi olmadınız, sizleri şiddetle kınıyorum" çıkışında bulundu.

AK PARTİLİ YILDIZ: "AYNI TEPKİYİ O ZAMAN DA KOYSAYDINIZ"

CHP'li An'a yanıt veren AK Parti Grup Sözücüs Hakan Yıldız ise, "Aynı tepkiyi keşke burada kadın meclis üyemize küfür edildiğinde de ortaya koysaydınız" ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ HIZAL: "ASLANOĞLU VE ARKADAŞLARI MÜTEAHHİTÇİLİK OYNASIN DİYE ARSALAR VERİLMEDİ"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Ben sizlerle 4,5 yıldır meclis üyeliği yapıyorum. Bugüne kadar yaptığım tüm konuşmalar İzmir'e dair olmuştur. Onun dışında elbette dönem dönem tartışmalarda farklı konulara girmişizdir ama asli görevimiz İzmir'dir. Tüm meclis üyeleri İzmirlilerin vermiş olduğu oylarla seçildik. Sizler iktidar biz muhalefet olduk. Bizim asli görevimiz, İzmir'in İzmirlilerin hakkını, hukukunu, malını, mülkünü korumak ve gözetmektir. Örnekköylülerin, Uzunderelilerin, İBB'ye güvenerek teslim ettikleri mülklerinin hakkını koruma görevi bizdedir. Biz oradaki işlemlerle ilgili ifadeler ortaya koyduğumuzda birileri çıkıp 'siz benim muhatabım değilsiniz' diyemez, böyle bir söz söyleme lüksüne sahip değildir. İzmirlilere ait arsalarda dönüşüm yapılacakken, Şenol Aslanoğlu ve arkadaşları kooperatifçilik oynasın, müteahhitçilik oynasın diye, rant yolsuzluğu yapsınlar diye vermedik, kentsel dönüşüm yapılsın diye verdik" dedi.

"BUNUN HESABINI SORACAĞIZ"

Hızal şunları söyledi:

Aslanoğlu'nun muhatabı, elbette bir siyasi partinin il başkanı siyaseten muhatabıdır. Ama Aslanoğlu'nun il başkanı olarak değil, Aslanoğlu olarak o arsada yapılanlar konusunda muhatabı ne kooperatif üyeleri ya da iş pasladığı arkadaşları ya herhangi bir siyasi partinin il başkanı değildir. Aslanoğlu'nun muhatabı meclistir, Örnekköylülerdir. Biz de onlar adına konuşuyoruz. Elbette biz bunun hesabını soracağız. O benim muhatabım değildir gibi süslü laflarla günü kurtaramazlar. Bir yapı kooperatifi kendine ait mülkü, arsası yoksa orada inşaat yapamaz. Kimin malını kime satıyorsunuz? İzmirlilerin malını birilerine satarak caka satamazsınız. İBB bu işi başaramadı, beceremedi, biz kahramanlar, fedakârlık yaparak bu işi yapıyoruz diyemezsiniz.

"BİZ HAVUZ BAŞINDA ATANARAK GELMEDİK"

Biz bu hususta konuşmaya devam edeceğiz. Muhatap kabul etsin ya da etmesin muhatabı İBB meclisidir, muhatabı Örnekköylüler ve Uzunderelilerdir. Siz dönüşüm noktasında yeterince başarılı olmadığınız için, İBB bu işi beceremedi diyerek Aslanoğlu ve onun gibileri hem kahraman yapıyorsunuz hem de birilerinin rantsal kazanç elde etmesini sağlıyorsunuz. İBB 150 yıllık belediye, bu belediyenin onuru bu kadar ayaklar altına alınmaz, alınmamalıdır. Ben ve grubumdaki tüm arkadaşlarımız seçilerek geldik, birileri gibi lüks otel havuzlarının başında atanarak gelmedik. Mesele muhatabiyet ise İzmirliler için gerekli sorgulamayı yapacağız.

CHP'Lİ AYDIN: "KİMSEYE YAKIŞMAZ, HADDİ DE DEĞİLDİR"

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, "Gönül isterdi ki yapılan eleştirilerin bir zemini olsun, bir akla, izana uygun yanı olsun, tartışmanın başında dile getirilen üslup meselesine uygun şekilde dile getirilsin. Ne ben ne CHP’nin hiçbir ferdi, insanları yaşları nedeniyle avantajlı ya da dezavantajlı görmedik. Yani kimseyi oluşuyla, doğuşuyla değil olduklarıyla, yaptıklarıyla tartıştık. Kimseyi ‘sen daha küçükken şunu yapıyordun’ diye tartışmadık bu Meclis’te... Dolayısıyla bir insanın benden yaşlı ya da genç, kadın ya da erkek olması bende daha değerli ya da değersiz olması sonucunu doğurmaz. Elbette ki yaşam deneyimi, tecrübe önemlidir ama bir kimseyi söylediklerini değersiz kılmak için yaşı üzerinden suçlamak, bu tür sözler söylemek kimseye yakışmaz, haddi de değildir. Arkadaşların, ‘muhatap alma’ meselesine canı sıkılmış belli ki... Ancak siyasetin nezaketi, yazılmamış da olsa teamülleri vardır. Siyasi eleştiriler dile getirilirken özel nedenler gelişmedikçe herkes mevkidaşı ile muhatap olmaya çalışır. İzBB ve CHP’nin kurumsal kimliğine yaptıkları eleştirileri, Grup Başkanımız olan İl Başkanımızın  vekili olarak defaatle cevapladım, cevaplamaya da devam edeceğim. Dolayısıyla kimsenin onları muhatap almaması söz konusu değil. Ama şahsen de muhatap alınmak istiyorlar, şehirde gündem oluşturmak istiyorlar. Kimse, kimsenin siyasi ikballeri için kendi pozisyonunu başka bir yere getirmez. İl Başkanımız da getirmez" ifadelerini kullandı.

Aydın şunları söyledi:

"BUNA ANCAK GÜLERİM"

İzmir meselelerinde siyaset yapmadıklarını söylediler, buna ancak gülerim. Bu Meclis olumsuz anlamıyla bir çok konuyu siyaset konusu yaptıklarını tartıştı. Bunun üzerinden tartışmaya gerek yok. Emin olsunlar, İzmirlilerin hakkını, hukukunu savunmak hepimizin görevi, sadece kendilerinin değil.

"İL BAŞKANI OLUNCA DİĞER İŞLERİ BIRAKTI"

Bir karar versinler, bir meclis üyesine göre yolsuzluk yok, grup başkanvekiline göre rant yolsuzluğu var. Yapılanları anlatmamıza rağmen, kooperatif başkanlığını yapan kişi bugün il başkanı olduğun için meseleyi bu zeminde tartışmak istiyorlar. Üzüldükleri, kırıldıkları muhatap alınmaksa kendilerini defalarca burada muhatap aldık. Eleştirileri Büyükşehir Belediye Başkanı’na, Büyükşehir Belediyesi’nin kurumlarına, şirketlerine yönelikti, cevap verdik. İl Başkanımızın önceki görevine yönelikti, cevap verdik. Her tartışmada ‘Aslanoğlu İl Başkanı’ diye hitap ederken öncesindeki işleri ile ilgili tartışmalar yaptılar. Anlam kaymasını bilerek yaptıklarının farkındayız. Kendisi İzmir İl Başkanı görevine geldiğinde diğer işlerini bıraktı. Konuştukları kişi İl Başkanı olmazdan önceki kişi ise bu tartışmayı bu üslupla yapmanın anlamı yoktur.

"İL BAŞKANI ÜZERİNDEN YAPMANIZIN ANLAMI YOK!"

Bütün engellerinize, baskılarınıza rağmen iş yapmaya çalışıyoruz. İnsanların güvenli konutları olması için çalışıyoruz. Eksikleri vardır tamamlarız ama insanların evleri üzerinden tartışmayı İl Başkanı üzerinden yapmanızı anlamı yok.

"ANLAMAK İSTEMEYENE..."

Kendi il başkanınız da atanarak geldi, ben bu lafı kullanmaktan hicap duyarım. İl başkanlarının yaptıkları tartışmaları burada mı konuşacağız? Meclis gündemini bununla mı işgal edeceğiz? Kooperatifle, kentsel dönüşümle ilgili yaptıkları her eleştiriyi saygıyla dinledik, elimizden geldiğince cevap verdik. Anlamak istemeyene her sözün kafi gelmeyeceğini bilerek ısrarla anlatmaya çalıştık. Buna rağmen, ‘beni il başkanı muhatap alsın, almıyorsa Meclis’e saygı göstermiyor’ demek abesle iştigaldir.

SOYER: "ASLANOĞLU BİZİM KIYMETLİMİZDİR"

Eleştirilere yanıt veren Soyer, "Şenol Aslanoğlu İzmir'in çok saygın ticaret insandır. Yıllarca İTO'da şerefiyle, onuruyla görev yapmıştır. Siyasete hep çok yakın durmuş, onurlu bir görevi üstlenerek il başkanı olmuştur. Onun itibarına halal getirecek hiçbir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir, bizim kıymetlimizdir, kendisiyle gurur duyar, hakkını, hukukunu savunmaya devam ederiz. Yaptığımız kentsel dönüşüm modeli Türkiye'nin ilham alacağı bir modeldir. Kurduğumuz sistem bir müteahhitle belediye ya da kamu arasındaki hukuki ilişkiden daha güçlü ilişkiler silsilesii ile kurulmuştur. Kooperatif üyeleri belediye şirketine karşı sorumludur, belediyenin şirketi de belediyeye karşı sorumludur. Bu silsile bir müteahhitle kamu kurumu arasındaki ilişkiden çok daha berrak, hiçbir şaibeyi barındıramayacak bir hukuki ilişkidir, rantı ortadan kaldırır" dedi.

"TÜRKİYE'NİN ÖRNEK ALACAĞI MODELİ ORTAYA KOYDUK"

Türkiye genelinde yapılan kentsel dönüşümlerdeki metrekare birim maliyetleri ile kooperatifçilik yöntemi ile yapılan birim maliyetlerine dikkat çeken Soyer, "Rant nasıl oluyor herkes iyi biliyor ama belediye şirketi ile siz kentsel dönüşüm yapmaya başladığınız zaman, vatandaşla ilişki kurduğunuz zaman, metrekare birim fiyatı konusunda kimsenin hareket edeceği alan yoktur. Bugün Türkiye'de yapılan dönüşümlerdeki metrekare birim fiyatlarıyla kooperatifin metrekare birim fiyatlarını karşılaştırın, yüzde 50'ye yakın fark var. Gurur duyacağımız, Türkiye'nin örnek alarak izleyeceği kentsel dönüşüm modelini ortaya koyduk: Bunu da başarıyla devam ettireceğiz. Büyükşehir'in korsou olsun meclis. Ortak menfaatin öne çıkarıldığı buluşma yeri olsun" diye konuştu.