Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, meclisin 4,5 yıllık çalışmalarını, kent gündemini ve AK Parti grubu ile yaşanan tartışmaları değerlendirerek, önemli açıklamalarda bulundu.

"HALKIN ÖNCELİKLERİNİ KENDİ ÖNCELİĞİMİZ YAPTIK"

Yaşanan doğal afetler ve ekonomik çalkantılar sebebiyle, 2019 - 2024 yılları arası görev yapan yerel yönetimlerin olağanüstü bir dönem geçirdiğini anlatan Önal, "Henüz dönem sonuna gelmedik, bizi uzun ve yorucu bir maraton bekliyor. Süreçte yaptığımız çok güzel işler oldu ama ülkece çok zor bir dönem yaşadık. Göreve başlar başlamaz çıkan yangınlar, 30 Ekim depremi, pandemi ile karşılaştık. Olağan koşullarda bir dönem geçirmedik ama tüm bunlara rağmen, belediye olarak halka hizmet noktasında elimizden geldiğince vatandaşın yanında olmaya çalıştık. Vatandaşların öncelikli sorunlarına yetişmeye çalıştık ve en nihayetinde kendi anlayışımız ve vizyonumuz noktasında, halkın önceliklerini, kendi önceliklerimiz yaparak hizmet sunmaya çalıştık" dedi.

"GAYRİ AHLAKİ YÖNTEMLERLE ÜSTÜMÜZE GELİYORLAR"

AK Parti'nin yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte tavrının sertleştiğini kaydeden Önal, "Ancak sertleşmenin içinde yerelin yanı sıra son genel seçimlerde karalamaları ve montajlarının tuttuğunu düşündükleri için de  saldırıyorlar. AK Parti uzun yıllar boyunca işbirliği yaptığı yapıların, gayri ahlaki yöntemlerini kendine model olarak alarak üstümüze geliyor. Olmayan bir durumu varmış gibi lanse ederek, kendi trol ordularıyla birlikte bizleri yalanla, iftirayla karşı karşıya bırakıyorlar. Medya gücünü kullanıyorlar, devlet gücünü kullanıyorlar. Teşbihte hata olmasın, bu yöntem geçmişte 'FETÖ yöntemi' olarak adlandırılan yöntem. Biz, muhatabı olmadığımız bir işin sorumlusu olarak gösteriliyoruz" ifadelerini kullandı.

"SİYASET İFTİRA İŞİ DEĞİLDİR"

AK Parti tarafından İBB ve CHP'ye yönelik ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu aktaran Önal, "Siyaset ortaya iddia koyma işi ancak siyaset bence hiçbir zaman etik dışı yöntemlere başvurulmaması gereken bir alan. Siyaset hiçbir noktada, iftira işi değildir. Biz AK Parti grubunun haklı eleştirilerini kabul ediyor, 'bunları değerlendirelim' diyoruz ancak birçok noktada haksız itham ve iftiralara maruz kalıyoruz. Örnekköy'deki kentsel dönüşüm projesine yönelik iddiaları da bu iftiralardan bir tanesi. Büyükşehir Belediyesini beton ve demir hırsızlığı ile itham ediyorlar. Bu çok acımasızca, haksızca bir hakaret ve iftira" açıklamasında bulundu.

"HIZAL BENİ SAYIKLIYOR"

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ın, mecliste yaptığı son konuşma içinde sıkça "İrfan Bey" demesi, meclis başkanının "İrfan Bey'e ithafen değil, başkana yönelik konuşun" uyarısını değerlendiren İrfan Önal, "Biz Özgür Bey ile aynı zamanda Bayraklı Meclis Üyesiyiz. Bayraklı'da beni fazlaca görmesinden dolayı beni sayıklıyor diye düşünüyorum. Özgür Bey, kıymetli bir siyasetçi ancak haksızca tutumları var. Hayata bakış açımız, önceliklerimiz farklı, bu sebeple eleştirecek yanları olabilir ama biz İzmir'e ve İzmir'in geleceğine birçok faydalı projeyi hayata geçirdik, bunları da takdir edebilecek yüreğe sahip olmalı" diye konuştu.

"İKTİDARIN YAPAMADIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPIYORUZ"

İBB öncülüğünde başlatılan kooperatifleşme yöntemiyle kentsel dönüşüm kapsamında Örnekköy Proje alanında yaşanan tartışmalara ilişkin açıklamada bulunan Önal, "Örnekköy'de mahkemeye intikal eden bir durum var, ben mahkemeye intikal eden kısmını bilmiyorum ancak Özgür Bey, meclislerde 'Savcılar nerede' diyerek onları göreve çağırıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün hazırladığı raporda da yine savcılarla ilgili bölümler var. Bence maksadını aşan bir durum. Kentsel dönüşüm alanı aslında AKP'nin bir garabeti. 22 yılda yapamadığı kentsel dönüşümü, bizler belediyeler eliyle yapmaya çalışıyoruz. Bizim yapamayacağımızı düşündükleri için, biz bu yöntemi devreye sokarken, başlarda bir şey demediler. Biz ne zamanki büyük bir dayanışma ortaya koyup, kooperatif mantığıyla insanları bir araya getirdik, arsa sahiplerini, imkan sahiplerini buluşturup, arsası olana ve parası olana  1 ev oluşabilecek şekilde bir sistem ortaya koyduk; ardından da tartışmalar başladı. İftiralar baş göstermeye başladı. Ben birçok defa bir usulsüzlük varsa, kendileriyle birlikte savcılığa gideceğimi de ifade ettim" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZI UMURSAMIYORLAR"

Depremin ve kentsel dönüşümün siyaset üstü alanlar olduğunu ve insanların hızla sağlıklı konutlara kavuşması gerektiğinin altını çizen Önal, "Biz deprem kuşağında yer alan bir ülkeyiz. Merkezi hükümetin üstüne vazife olan kentsel dönüşümü, İBB büyük bir atakla gerçekleştirmeye başladığında AK Parti'den bağırış çağırış geldi. 'Kooperatifle olmaz' diyorlar, 'o zaman hangi yöntemle olacağını söyleyin' diyoruz, ses yok. Merkezi hükümetin, depreme dayanıksız, eski yapıları dönüştürmek için bir projesi yokken, Tunç Soyer Başkanımızın süregelen anlayışının devamı olan kooperatifleşmeyi yapılarda da uygulayarak, kentsel dönüşümü başlattık. Bu da onları rahatsız etti. Bizi engelliyorlar ama yarın bir deprem karşısında, göçük altında kalma riski taşıyan vatandaşlarımızı, siyaset uğruna umursamıyorlar. Ben bu durumu etik ve vicdani bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

"BU İŞ EN UYGUN TEKLİFİ VEREN FİRMAYA VERİLDİYSE ALKIŞLAYIN"

AK Partili Hızal'ın, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun il başkanı olmadan önce yöneticiliğini yaptığı kooperatifte kendi tanıdığı firmalara iş vermediğine ilişkin iddiaları hakkında da konuşan Önal, "Laf kalabalığıyla, konuları saptırarak, içine de biraz gizem katarak bir iddiada bulunup, kafa karıştırmaya çalışıyorlar. Şirket ya da yetki devirleriyle ilgili çok gizli bir şey ortaya çıkarmış gibi yapıp, resmi gazeteyi okuyor. O gazete her gün zaten yayınlanıyor ve tüm vatandaşlarımız bunu görüyor. Kooperatif, işleri bir şirkete devrediyor, bu şirket A  ya da B, kooperatif yönetiminin işi, kendi tanıdığı, işi yapabileceğini düşündüğü firmalara vermesi çok doğal. Ancak eğer ki 1 liralık işi 2 liraya veriyorsa, o zaman gelin hesabını birlikte soralım. Piyasada rekabet dahilinde alınan fiyatların içinde en uygun fiyatı veren firmaya bu iş verildiyse, o zaman oturup bunu alkışlayalım" dedi.

"KOOPERATİFİN YAPTIĞI FİYATA TOKİ YAPAMIYOR"

İBB tarafından yapılan kentsel dönüşümün hükümet eliyle engellenmek istendiğini anlatan Önal, "260 milyona, 60 bin metrekare inşaat alanı alınmış. Fiyat farkını o günden bugüne işlettiğimizde, bugün 9 bin liraya gelen inşaat birim maliyet fiyatı ortaya çıkıyor. Özgür Bey'in büyük vurgun dediği rakama bugün TOKİ konut yapamıyor. TOKİ metrekaresini 13 ila 15 bin TL bandında veriyor. Kooperatif ise metrekaresini 9 bin 500 TL'ye mal ediyor. Engelliyorlar ve her gün TL değer kaybediyor. Yarın bu inşaatlar bitmezse, sebebi kooperatifin işlerinin hükümet eliyle geciktirilmesi" açıklamasında bulundu.

"KAYA'NIN ÜSTÜNE GİTMELERİ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN SONUCU"

İBB'nin birçok şirket ve bürokratı varken, Cumhur İttifakı tarafından sadece İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya'nın hedef alınmasına dair soruları yanıtlayan Önal, "Bana göre sürekli İZBETON ve Heval Savaş Kaya'nın üstüne gidiyor olmaları, bir tahammülsüzlüğün sonucu. Heval Savaş Kaya, aynı zamanda CHP'li bir arkadaşımız. Daha önce partide görev almış, hala aktif siyaset yapan bir arkadaşımız. 'Belediye şirketlerine bir siyasi gelemez' noktasında yaklaşımları var ama burası 657'ye tabi bir makam değil. Özgür Bey'ler bana göre kibirlerinden 'Hiçbir yere yapılacak atama bize sormadan yapılamaz, hiçbir yer bizim iznimiz olmadan ilerleyemez' diyorlar. Bu milli iradeye saygısızlık. Daire başkanlıklarının atanmasını da kendileri yapmak istiyorlar, olmayınca da ortalığa yalan yanlış iddialar atarak, algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar" dedi.

"KISKANIYORLAR"

Kaya'nın başarılarının AK Parti grubunda rahatsızlık yarattığına dikkat çeken Önal, "Diğer taraftan da Heval Bey ile ilgili kişiselleşmiş bir mesele olduğunu düşünüyorum. Kişiselleşmiş bir hikayenin neticesinde bu kadar saldırıya maruz kalıyor. Kıskançlıktan da kaynaklanıyor olabilir. İZBETON zaten Sayıştay soruşturmasına açık, onlarca işi başarıya ulaştırmış bir şirketimiz. Bu da kıskançlık yaratıyor" diye konuştu.

"ÇÖP TESİSİ KONUSUNDA SAMİMİ BULMUYORUM"

İzmir'de yaşanan çöp tesisi tartışmalarını da değerlendiren Önal, "Bu konuda samimi olduklarını düşünmüyorum. Kent planlamasında, İBB imkanları ölçüsünde atık planlaması yapar. Bunu yaparken de İzmir'in kuzey ve güney hattının çok dağınık olmasından kaynaklı 4 ayrı bölgede yapılmış çalışmalar var. Harmandalı, Bergama, Ödemiş ve Menderes'te, Harmandalı'nın kapanmasıyla birlikte de Urla'da bu çalışmalar yapılmış ve bir noktaya gelmişti biz göreve başlarken. Ancak bundan 3 yıl önce ben mecliste, AKP grubuna 'Sizin tartışmalarınızın geldiği nokta hiçbir yere çöp dökmeyin, hatta evlerden çöp toplayamayın ki biz bunun üzerinden siyaset yapabilelim' noktasında demiştim. Hiçbir yer göstermeden, olan yerlerin kapasitesini artırmadan, yeni alan oluşturmadan çöpü dökebileceğimiz bir yer kalmayacak. Nihayetinde merkezi hükümet yürütmeyi, yargı ve yasamayı kendi elinde bulundurarak bizi zapturapt altına almaya çalışıyor" dedi.

"ÇÖPÜ İLERİ TEKNOLOJİYLE ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

CHP'li İrfan Önal, konuya ilişkin, "Menderes'te biz katı atık alanını belirlerken, AKP'liler yine bağırış, çağırış, popülizmle işin önünü kapaya çalıştılar ve Menderes'te başarılı da oldular. Daha önce kurum görüşleri alınmış, Bakanlıklarla yola çıkılmıştı ancak yine bir el bu çalışmayı durdurdu. Menderes çok güzel bir ilçemiz, İzmir'in 30 ilçesi de çok güzel ancak çöplerin bir yerde bertaraf edilmesi lazım. Biz bunları ileri teknoloji ile elektriğe dönüştüreceğiz. Tire'yle ilgili de aynı şeyleri söylediler. Ödemiş'in çalışmadığını iddia ettiler, Başkanımız Tunç Soyer tesise canlı bağlantı yaparak bu iddialarını çürüttü. Tesiste atıkların enerjiye dönüştüğünü, tüm meclis salonuna kamuoyuna canlı olarak izletti. AKP'lilerin amacı sadece hizmeti engellemek" açıklamasında bulundu.

"KARŞIYAKA SÖYLEMLERİNİ İYİ NİYETLİ GÖRMÜYORUM"

AK Parti grubunun "Yamanlar Dağı'na yapın" çıkışının hatırlatılması üzerine ise Önal, "Karşıyaka Yamanlar Dağı ile ilgili yer var mıdır bilmiyorum, kendileri biliyordur. Bildiğim kadarıyla bölgeye Bakanlık eli ile yapılan ikinci Çevreyolu projesi var. Nerden geçecek, nasıl bir çöp tesisi kuracaklar merak ediyorum. Karşıyaka en az oy aldıkları ilçelerden bir tanesi, bu sebeple ben Karşıyaka söylemlerini çok iyi niyetli görmüyorum; yapılmayan stat gibi..." yanıtını verdi.

"İZMİR'DE YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

İBB İmar Komisyonu Başkanı Önal sözlerini şöyle tamamladı:

Seçim yaklaşırken kendi siyasi hedef ve ikballeriyle hareket ettiklerini görüyoruz ancak şunu da unutmamalılar; yarın siyasetten bağımsız herkes kendi ailesiyle İzmir'de yaşamaya devam edecek. Anlık kendi egolarımız, kontrol edemediğimiz hırslarımıza yenik düşmemeliyiz. Herkesi İBB'nin yaptığı çalışmalara destek olup, muhalefeti de vicdan ekseninde yapmaları çağrısında bulunuyorum. Her bir söylemimizi İzmir'i, Türkiye'yi düşünerek ve insanları mağdur etmeden yapmalıyız.