Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İsrail ve Filistin arasında süren savaş hız kesmeden devam ediyor. İsrail tarafından Filistin'e yapılan saldırılar uzun süredir dünya kamuoyunda yer alıyordu ancak Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın başlattığı "Aksa Tufanı operasyonu" başta İsrail olmak üzere birçok ülkede şaşkınlık yarattı. Hamas'ın operasyonun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, "Savaştayız" dedi. İsrail, Hamas'a savaş ilan ederken, Gazze'ye hava saldırıları başlattı.

"HAMAS'IN İŞGAL ÇETESİNE KARŞI MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ"

HÜDA PAR İzmir İl Başkanı Mehmet Tayyip Duran, İsrail ve Filistin arasında yaşananları değerlendirdi. İsrail'in bir işgalci olduğunu kaydeden Duran, İsrail'in Filistinli Müslümanlara 1948 yılından beri işkence yaptığını anlattı. Duran, Hamas'ın harekatını desteklediklerini belirterek, "İsrail 1948 yılından beri Filistin topraklarını işgal eden Siyonist bir işgalcidir. bundan dolayı da o günden bugüne sürekli Filistinlileri katleden, topraklarını işgal eden, her gün onları işkencelerle zindanlara atan bir terör şebekesi olması hasebiyle artık Filistinliler de her gün öleceklerine bir gün ölelim düşüncesiyle böyle bir ani operasyona giriştiler, ki bu da Hamas'ın bugün gelmiş olduğu elde etmiş olduğu gücünü göstermektir. Biz Hamas'ın bu hamlesini çok doğru bir hamle olarak değerlendiriyoruz, takdir ediyoruz ve Hamas'ın yapmış olduğu bu vatan müdafaasını kendi ülkelerini savunmalarını canı gönülden destekliyoruz. İsrail bir işgalcidir ve oraya sonradan gelmiş İslam ülkelerinin kalbine hançer gibi saplanmış bir urdur, bundan dolayı da biz kesinlikle Hamas'ın bu işgal çetesine karşı mücadelesini destekliyoruz" dedi.

"ALLAH'A GÜVENEN FİLİSTİNLİ MAZLUMLAR ZAFER GETİRECEK"

Amerika ve Avrupa ülkelerinden İsrail'e giden desteklerin sorulması üzerine konuşan Duran, "Amerika emperyalist ülkelerin başını çeken bir sömürge ülkesidir. Bugün dünyanın dört bir tarafında zulüm ve haksızlıklara maruz kalan insanlar varsa mutlaka Amerika'nın da bunda parmağı vardır. Bundan dolayı da Amerika'nın İsrail'i destekliyor olması bizi şaşırtmamaktadır, ancak biz her şeye kadir olan, her şeye gücü yeten Allah'u Teala'ya dayanan, Allah'a güvenen Filistinli mazlum insanların direnişinin Zafer getireceğine inanıyoruz" diye konuştu. 

"DUALARIMIZ FİLİSTİNLİLERİ ZAFERİ İÇİN"

Filistin'in özgürlüğünü ilan edeceğini dile getiren Duran, "Nasıl ki Kurtuluş Savaşı'nda bu mazlum halkımız, bir taraftan Yunanlılara, İngilizlere bir taraftan İtalyan ve Fransızlara karşı topyekûn bir mücadele ile ülkelerini özgürlüğe kavuşturdular ise, Filistin’deki Müslüman kardeşlerimiz de velev ki Amerika ve Avrupa ülkeleri İsrail'in arkasında olsa dahi bir gün kendi ülkelerinin özgürlüğünü elde edeceklerine olan inancımız tamdır. Bundan dolayı da bu bir direniştir, bu bir süreçtir .Sonucu şimdiden kestirmek mümkün olmasa da bizce direniş, mücadele ve vatan savunması her zaman Zafer getirecektir. Biz buna inanıyoruz dualarımız da bu yöndedir" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE, İSRAİL'LE TİCARİ VE ASKERİ İLİŞKİLERİNİ KESMELİ"

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın açıklamalarını, girişimlerini yorumlayan Duran, "Sayın Cumhurbaşkanının ve Dışişleri Bakanı sayın Hakan Fidan’ın açıklamalarını takdirle karşılıyoruz, ancak yeterli bulmuyoruz. Bugün Filistin’de bir zulüm ve katliam yaşanıyorken bir İslam ülkesi olan Türkiye'nin takınması gereken tavır çok daha farklı olmalıdır. Zulüm kimden gelirse gelsin mazlumdan yana tavır almamız gerektiğine inanıyoruz ki, bu söylem çoğu defa sayın Cumhurbaşkanı tarafından da dile getirilmiştir. Biz ülke olarak Siyonist İsrail çetesi ile her türlü ticari askeri ve ekonomik ilişkilerin kesilmesi gerektiğine inanıyoruz. İsrail'in meşruiyeti olmadığına inanıyoruz ve bundan dolayı da meşru olmayan işgalci olan bir devletle hiçbir şekilde bir ilişki kurulmamalı" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE MAZLUMDAN YANA TAVIR ALMALI"

Duran açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bizce Türkiye mazlumdan yana tavır almalıdır. İsrail bugün değil 100 yıla yakın bir süredir oradaki mazlum insanlara zulüm ve katliamda bulunmaktadır. Böyle bir konumda bizler olmuş olsaydık, diğer İslam ülkelerinin ya da diğer ülkelerin mazlumdan yana davranmalarını beklemez miydik? Bundan dolayı da diyoruz ki Türkiye tarafsız kalmamalı Mazlum’dan yana tavrına almalıdır ve zalime karşı her türlü imkan ve gücünü seferber etmelidir.

Özellikle insani yardım noktasında bütün yolları zorlamalı ve oradaki mazlum insanlara çocuklara kadınlara insani yardım ulaştırma noktasında girişimlerde bulunmalıdır.

"İSRAİL NORMAL BİR ÜLKE DEĞİL"

Türkiye Filistin'e her türlü insani yardımda bulunabilmelidir. Bunun için gerekli olan kamuoyunu oluşturmalı, bütün yolları deneyip temel insani ihtiyaçları Filistin halkına ulaştırmalıdır. İkincisi İsrail ile olan bütün ilişkilerini kesmeli, kesinlikle ekonomik ve askeri iş birliklerine son vermelidir. İsrail ile herhangi bir şekilde normalleşme sürecine girecek bir adım atmamalıdır. Çünkü İsrail normal bir ülke değildir.

"BATI ÜLKELERİ FİLİSTİN OLAYINA YAKLAŞIMI İNSANİ DEĞİL"

Diğer Arap ülkelerinin Filistin olayına yaklaşımlarını da aynı Türkiye'nin yaklaşımı gibi değerlendiriyoruz. İslam ülkesi olmaları hasebi ile kesinlikle Filistin'in yanında yer almalıdırlar. İsrail'e karşı her türlü diplomatik ve ekonomik iş birliklerine son vermelidirler. İslam ülkelerinin halkları da Filistin davasına Filistin olayına çok ciddi anlamda destek olduklarını biliyoruz. Aslında bütün ülkelerin Filistin olayına insani ve adalet çerçevesinde bakmalarını istiyoruz. Bugün Batı ülkelerinin Filistin olayına yaklaşımı insani ve adalet temelinde olmadığını düşünüyoruz.

"TÜM STK VE SİYASİ PARTİLER FİLİSTİN'E DESTEĞİNİ İLAN ETMELİ"

Son olarak şunu söylemek isteriz ki İsrail bir işgal şebekesidir. Mazlum insanların topraklarını haksız şekilde işgal eden bir işgalcidir. Bundan dolayı da bütün insanlığı bu işgalciye karşı bu zulme karşı Filistin halkının yanında olmaları için çağrı yapıyoruz. Bundan dolayı da bütün sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler İsrail’e karşı Filistin halkının destekçisi olduklarını ilan etmeleri gerekir. Biz de HÜDA PAR İzmir il başkanlığı olarak Filistin halkının yardımcısı ve destekçisi olduğunuzu bir kez daha, sizlerin aracılığıyla halkımıza duyurmak istiyoruz. Filistin ve Kudüs sürekli gündemimizde tutmamız gerektiğine inanıyoruz.