Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Hür Dava Partisi (HÜDA PAR); Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından ülke gündemine oturdu. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerde Cumhur İttifakına destek verme kararı alan Hür Dava Partisi'nin İzmir İl Başkanı Mehmet Tayyip Duran, parti politikalarını, seçim çalışmalarını anlatarak Millet İttifakı'ndan gelen eleştirileri yanıtladı. 

"ÖNCE İNSAN ÖNCE ADALET ŞİARIYLA YOLA ÇIKTIK"

HÜDA PAR'lıların kimler olduğu, ideolojileri, geleceğe yönelik hayal ettikleri Türkiye ve parti politikalarına ilişkin bilgi veren Duran, "HÜDA PAR 2012 yılından beridir siyaset sahnesinde. Kurulduğu günden itibaren siyasette kullandığı nezih dil ve üslubu takdir toplamış ve bu üslubuyla siyasete yön vermektedir. Yaptığı siyasetle Allah’ı razı etmeye çalışan bir partidir HÜDA PAR. Önce İnsan, Öncelik Adalet- şiarıyla yola çıkmış, siyasetinin merkezine menfaatlerini değil, memleketin menfaatlerini almış ve bunu da hak ve adalet çerçevesinde yapmak isteyen bir partiyiz. Zira daha önce aldığımız kararlar ve söylemler buna delildir" dedi. 

"SİYASETİN MÜSLÜMANCA YAPILABİLDİĞİNİ GÖSTERECEĞİZ"

Duran, siyasetin müslümanca yapılabileceğini anlatarak, "HÜDA PAR’ın dile getirdiği hakikatler, söylemler ve yaptığı Müslümanca siyaset birileri için bir ütopya olabilir. Ama Allah izin verir ve halkımızda teveccüh ederse biz insanımıza siyasetin Müslümanca yapılabildiğini, harama ve kirli hesaplara girmeden de siyaset yapılabileceğini göstereceğiz. Nasıl bir Türkiye hayal ediyoruz sorusuna gelince; HÜDA PAR; toplumsal huzur ve barışın hakim olduğu bir Türkiye, hak ve hürriyetlerin tanınıp kullanılması zemininin oluştuğu bir Türkiye, insanları kula kulluktan ve ideolojilere kurban olmaktan kurtararak insanlara gerçek hürriyeti yaşatan bir Türkiye, toplumun temel değerlerinin siyasete taşındığı ve hakim olduğu bir Türkiye, toplumun sistemle değil, sistemin toplumun inanç ve değerleriyle uyumlu hale geldiği bir Türkiye, can, mal, namus, akıl ve nesil emniyetinin güvence altına alındığı bir Türkiye’dir hayalimiz. Sadece hayal etmiyoruz, arzu ediyoruz, gayret ediyoruz ve böyle bir Türkiye için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"FAİZ SİSTEMİ TERK EDİLMELİ"

İktisat politikalarının merkezinde insan olduğunu belirten Başkan Duran, "İnsanın refahını arttırmayı hedefleyen, kapitalist ve sosyalist bakış açılarının aşırılıklarından uzak, vicdanları ve adalet duygusunu incitmeyecek bir iktisat politikasını istiyoruz. Bunun için yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile büyümek gerekir. Faiz bunların düşmanıdır. Faiz sistemi terkedilmelidir diyoruz. İsrafı, yolsuzlukları durdurmak ve borçlanmaktan vazgeçmek. Denk bütçe kanununun uygulanmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu. 

"ÖĞRETMEN OKULLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALI"

Eğitim alanında devlet okullarının kalitesinin artırılması ve toplum değerlerine bağlı öğretmenlerin yetiştirilmesi gerektiği anlatan Duran, "Eğitim bize göre; bedenin ve aklın geliştirilmesi, iradenin güçlendirilmesi, ruh ve bedene edebin verilmesi, güzel ahlak sahibi, iyi ve olgun insan yetiştirilmesi, yeni neslin hayata ve geleceğe hazırlanmasıdır. Eğitim ve öğretim ideolojik unsurlardan temizlenmelidir. Bütçeden en yüksek pay eğitime ayrılmalıdır. Devlet okullarının eğitim kalitesi arttırılmalı, teknolojik olanakların geliştirilmesi ve müfredatın değerlerimize uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Eğitim; eğitilen açısından önemli olduğu kadar eğiten açısından da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereken bir alandır. Öğretmen yetiştiren okullar bu anlayışa göre yeniden yapılandırılarak, ahlak ve toplum değerlerine bağlı öğretmenlerin yetiştirilmesi sağlanmalıdır" diye konuştu. 

"TİYATRO, SİNEMA GİBİ FAALİYETLERDE PROJE BAZLI ÇALIŞMALAR YAPILMALI"

"Kültür toplumları ayakta tutan en önemli unsurlardan birisidir" diyen Hüda Par İzmir İl Başkanı Mehmet Tayyip Duran, "Bu nedenle kendi kültürüne yabancılaşan toplumlar savaşta olmasa dahi kaybetmeye mahkumdur. Bu bağlamda özellikle ilkokul düzeyinden başlanarak tüm halkımıza geçmişten günümüze gelen kültürel kimliğimizin benimsetilmesi gerekir. Buna yönelik en büyük araç okumaktır. Küçüklükten itibaren okuma alışkanlığı kazandırılması, kütüphanelerin yaygınlaştırılarak halkın rahatça kullanımına açılması için gerekli düzenlemeler yapılmalı, kültür merkezleri atıl olmaktan çıkarılıp tiyatro, sinema gibi kültür sanat faaliyetlerine proje bazlı çalışmalar yapılmalıdır" açıklamasında bulundu. 

"SOSYAL GÜVENLİK TEMEL İNSANİ HAKTIR"

Başkan Duran, partinin sosyal politikalarını ise, "Sosyal güvenliği temel insani bir hak olarak görüyoruz. Herkesin beslenme, geçim, barınma, tıbbi bakım ve eğitim giderlerini karşılayacak sosyal hizmetlere sahip olma hakkı vardır. Bu bağlamda kendi geçimini sağlamakta zorlanan dar gelirli ailelere verilen desteklerin artması ve sosyal hizmetler tarafından sağlanan  ödemelerin sadece tek çocuğa değil ailedeki çocuk sayısı kadar verilmesi sağlanmalı, yaşlılara ve engellilere yapılan sosyal yardımların ödeme miktarı artırılmalı, bakıma muhtaç yaşlıların aile içerisinde bakılmaları teşvik edilmeli, aile içerisinde bakılan yaşlı ve engellilerin eğitim ve rehabilitasyonu için gerekli desteklerin artırılması gerekir" sözleriyle anlattı. 

"ERDOĞAN'A DESTEK KARARINI TABANIMIZ DA TERCİH ETTİ"

HÜDA PAR'ın Cumhur İttifakı'na katılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemesi parti tabanının da tercihi olduğu aktaran Duran, "Biz istişareye çok önem vermekteyiz. Daha önceden de tabanımızla yapmış olduğumuz istişare ve genel merkezimizin yaptıkları değerlendirmeler neticesinde Cumhurbaşkanı adayları içerisinde Recep Tayyip Erdoğan’a destek kararı almış bulunuyoruz. Burada ölçümüz halkımıza daha iyi hizmet edebilecek kişiyi seçmektir. Tabanımız da adaylar içerisinde Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih etmektedir" diye konuştu. 

 "CHP'NİN ZİHİN KODLARININ DEĞİŞTİĞİNE İNANMAMIZI BEKLİYORLAR"

"Diğer tarafta 6'lı masa, Millet İttifakı var. Kılıçdaroğlu çok renklilikten bahsediyor ve herkesi kucaklayacağını, herkesle helalleşeceğini ifade ediyor, neden Millet İttifakı değil Cumhur İttifakı" sorusunu yanıtlayan Başkan Duran, "Kılıçdaroğlu’nun iddiası çok da sağlıklı görünmemektedir. Helalleşmenin kimler ile ve ne şekilde olacağını net değildir. CHP’nin zihin kodlarının değiştiğine inanmamızı bekliyorlar. Ancak halkın değerlerine inançlarına karşı durumları ortadadır. Halkın değer ve inancıyla barışık olmayan bir zihniyet ile hareket etmemizi kimse bizden beklemesin" dedi. 

 "HER ZAMAN SAHADA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

HÜDA PAR'ın İzmir'de yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi veren İl Başkanı Duran, "Baştan beri masa başında siyaset yapmayacağımızı söyledik. Bunun için yalnız seçimden seçime değil her zaman bütün teşkilatlarımızla sahada olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız genellikle esnaf, STK, mahalle muhtarları ve ev ziyaretlerini yaparak halkımızın sorun ve sıkıntılarını dinleyip not ediyoruz. Bu sorunların çözümünü gerekli mercilere iletiyoruz ve takipçisi oluyoruz. Genelde sahada olduğumuz için seçim zamanında belki biraz daha yoğunlaşıyoruz" ifadelerini kullandı. 

 "İZMİR HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALAMIYOR"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını değerlendiren Başkan Duran, "İzmir Türkiye'nin 3. Büyük şehri. Gerek tarihi, doğası ve kültürüyle gerçekten Ege'nin incisi konumunda. Ancak biz İzmir'in bu konumuna rağmen hak ettiği hizmeti aldığını düşünmüyoruz. 25 yıldır CHP'nin elinde. Ancak bunca yıldır gerekli olan gelişmeyi ne yazık ki göstermemiştir. Bu durumu İzmir hak etmiyor. İzmir çok ciddi şekilde göç alan bir şehirdir. Buna paralel olarak atılan adımlar yetersiz kalıyor. Bunun sonucunda İzmir 3 temel sorun ile karşı karşıyadır" diyerek, İzmir'in sorunlarını sıraladı: 

"YAĞMUR KABUS OLUYOR"

Altyapı sorunu: Şehrin altyapısı 40- 50 yıl önceki çalışmalardır. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılmamaktadır. Her yağmur yağdığında halkımıza adeta kâbus oluyor. Mesela bu konuda en çok mağduriyet yaşayan tarihi Kemeraltı çarşısının esnaflarıdır. 

"PROJELERİN UZUN SÜRMESİ HALKI CANINDAN BEZDİRİYOR"

Ulaşım: Yukarıda bahsettiğim gibi şehrin artan nüfusuna paralel projeler yapılmadığı için özellikle 2 -3 senedir İzmir’de trafik ciddi bir sorun haline geldi. Şu ana kadar şehrin trafiğini rahatlatacak çok ciddi demir raylı sistemlerin döşenmesi gerekiyordu. Şu anda yeni adımlar atılıyor bunlarda çok geç kalındığını düşünüyoruz. Özellikle yapılan proje çalışmalarının çok uzun sürmesi halkımızı canından bezdiriyor. 

"HÜKÜMET GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYEREK SORUNLARIN BÜYÜMESİNE SEBEP OLUYOR"

Kentsel Dönüşüm: Uzun bir zamandır kentsel dönüşüm emri geldiği halde ciddi bir adım atılmıyor. Buda ciddi bir şekilde konut sorunu oluşturuyor. Tüm bunların yanı sıra şu hususu da göz ardı edemeyiz. Merkezi hükümet ne yazık ki gerekli desteği yerel yönetime vermemekle sorunların daha çok büyümesine sebep oluyor. 

"GENÇLERİN KÜLTÜR FAALİYETLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMALI"

Hür Dava Partisi İzmir İl Başkanı Duran, "Bu seçimde ilk defa oy kullanacak çok sayıda genç seçmen var. Genç seçmenlere yönelik ya da gençlere yönelik politikanız nedir? Gençlerin HÜDA PAR'a bakış açısı nasıl" sorusuna ise, "Biz her şeyden önce değerlerine ve inançlarına bağlı bir gençlik arzuluyoruz. Gençlerin geleceğe umutla bakmalarını sağlamak için yapılması gerekenleri parti programımızda müstakil bir başlık ile vermekteyiz. Gençlere iş, aş, eş sağlanması için ortamların hazırlanması gerektiğine inanıyoruz. Kötü alışkanlıklara düşmesini istemediğimiz gençlerimize yeterli sosyal alan oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Gençlerin Türkiye’nin tarihi ve kültürel yapılarını tanıyabilmeleri için gerekli projelerin yapılması Türkiye’yi rahat bir şekilde gezebilmeleri, tiyatro, sinema ve müze gibi kültürel faaliyetleri daha rahat yapabilmesi için gereken maddi giderler devlet tarafından  karşılanmalı ve teşvik edilmelidir. Gençler bizim yarınımızdır. Bu yüzden dış göçün önüne geçmek, ilk okul düzeyinden itibaren her türlü fikirlerini projelerini hayata geçirebilecek alanlar oluşturulmalı, nitelikli projeler kesinlikle devlet tarafından desteklenmelidir. Bu anlamda gerekli teşviklerin her öğrenim kademesinde yapılması gerekir" yanıtını verdi.

"HALKIN İRADESİNİ KABULLENMEMİZ GEREKİYOR"

Duran, dönemin siyasi aktörlerinin sıklıkla dile getirdiği  "Bu seçim zor bir seçim olacak" söylemine ise, "Doğru bu seçim zor bir seçim olacak ancak hayat memat meselesi olacak bir durum da yok ortada. Biz seçime gidiyoruz savaşa değil. Bundan dolayı da ötekileştirici, düşmanlaştırıcı söylemlerden uzak durması gerekir. Farklılıklarımıza saygı göstermemiz ve halkın iradesini kabullenmemiz gerekir" değerlendirmesini yaptı. 

 "KÜRTÇE'NİN RESMİ DİL OLARAK KABUL GÖRMESİNİ İSTİYORUZ"

Duran, "Sizlerde muhakkak görmüşsünüzdür, HÜDA PAR ile ilgili ortaya atılan iddiaların başında Kürtçenin ikinci dil olarak resmileştirilmesi, Türk Bayrağı'nın değiştirilmesi gibi talepleriniz olduğu yazılıp, çiziliyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz, var mı böyle talepleriniz" sorusuna, "Kürtler bu toplumun asli kurucularından olup Türkler ile bin yıldır kardeş olarak yaşamaktadırlar. Onları yok saymak kardeşliğe uygun düşmemektedir. Biz bu ülkede iç sorunların bitmesini istiyoruz. Bundan dolayı da Kürtçenin de resmi bir dil olarak kabul görmesini istiyoruz. Bunu ülkenin birlik ve bütünlüğü içerisinde olması için söylüyoruz" yanıtını verdi. 

"TÜRK BAYRAĞI İSMİ DEĞİŞTİRİLMELİ TÜRKİYE BAYRAĞI OLMALI"

Duran açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bayrak ile ilgili bahsedildiği gibi değiştirmek ile ilgili bir talebimiz yoktur. Ancak isminin Türkiye bayrağı olması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü bu ülkede birçok farklı etnik yapı bulunmaktadır. Eğer Türk bayrağı derseniz Kürtler bu bizim bayrağımız değilmiş diye bir söylem geliştirirler. Bu da ülkemizin bütünlüğüne zarar vereceğine inanıyoruz. 

"PARTİMİZİN OKKAN SUİKASTI İLE YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI YOK"

Duran ise, "Son olarak yine HÜDA PAR ile ilgili iddialar arasında Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan'a suikast düzenlenmesi yer alıyor. Millet İttifakı'ndan bu konuda eleştiri geliyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz" sorusunu da yanıtlayarak, "Biz HÜDA PAR olarak 2012 yılında kurulmuş bir partiyiz. Bizim partimizin Gaffar Okkan suikastı ile yakından uzaktan bir alakası yoktur. Bu tür iftiralar ile partimizi toplum nezdinde mahkûm etmek isteyenler vardır. Ancak dediğim gibi bizi karanlık olaylarla itham ederek karalamaya çalışanlar boşuna uğraşıyorlar. Bize iftira atanlar hakkında hukuki süreci başlatmışız. İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, HÜDA PAR’ın Hizbullah ile bağına ilişkin 47 haber hakkında erişim ve içerikten çıkarma kararı verdi" dedi.