Bu yıl Hıdırellez 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak ve 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek. Bu özel günde en çok merak edilen detaylardan birisi de Hıdırellez ritüelleri oluyor. Anadolu ve Balkanlar dahil pek çok coğrafyada açık hava şenlikleriyle kutlanan Hıdırellez'de İlyas ve Hızır peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluştuğu gün olarak kabul ediliyor. Hıdırellez için 3 mükemmel ritüel (elma, tuz, gül ağacı) haberimizde.

ELMA KABUĞU RİTÜELİ
Bunu biraz pis olarak görebilirsiniz ancak etkili olduğuna inanılıyor. Deneyenlerin sıkça söz ettiği elma kabuğu ritüelini yaptıktan sonra evleneceğiniz kişiyi rüyanızda görüyorsunuz. Bu ritüel şu şekilde gerçekleşiyor:

5 Mayıs 2024 Cumartesi akşamı elma kabuğu ritüelinde de elma kabuğunu soyuyoruz. Ardından yatmadan önce başucumuza koyuyoruz. Bu gece görülen rüyada evlenilecek kişiyi görüyorsunuz.

TUZ RİTÜELİ 
Geçtiğimiz sene Hıdırellez günlerinde çok yorum alan bir diğer ritüel de tuz ritüeli oldu. Yine 5-6 Mayıs'ta gerçekleşecek Hıdırellez'de bir çay kaşığı tuzu yutuyorsunuz. Kimseyle konuşmadan uyuyorsunuz. Yanınızda gördüğünüz kişi sizin evleneceğiniz kişi oluyor. İnanışa göre size su veren, yanınızda yatan kişiler de bunlara dahil oluyor.

GÜL AĞACI RİTÜELİ 
Hıdırellez'in en bilinen ritüeli Gül Ağacı ritüeli de her yıl merak konusu oluyor. Gül Ağacı ritüelinde önce bir kağıt alıyorsunuz ve ona resmini çiziyorsunuz. Resmini çizdikten sonra katlıyorsunuz ve bir gül ağacına ya da gül dalının dibine gömüyorsunuz. Ancak bunu kimsenin bulmaması lazım.

O yüzden birazcık derin kazarsanız sizin için daha iyi olur. Hıdırellez zamanı zaten çok kişi bu tipi yaptığı için güldalı ritüelini saksının içinde yapabilirsiniz. Toprağa gömdükten sonra "dileğimi gerçekleştirdim" diyorsunuz. Sonra onu unutuyorsunuz. Bir sene içinde diğer seneye kadar dilekleriniz gerçekleşmiş oluyor.

5 Mayıs'ta başlayıp 6 Mayıs akşamına kadar yapabilirsiniz.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN? 
Hıdırellez her yıl 5 Mayıs ve 6 Mayıs tarihlerinde kutlanır. Bu gün, baharın gelişini simgeler ve çeşitli ritüellerle kutlanır.

HIDIRELLEZ NE DEMEK? 
Türk kültürüne önemli bir yere sahip olan ve her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Hıdırellez'de, İlyas ve Hızır peygamberlerin buluştuğuna inanılıyor. Kutlamalar genellikle baharın gelişini simgeler ve toplum arasında çeşitli ritüellerle kutlanır.