EHKİB'nin, 2023 yılı değerlendirmelerini ve 2024 yılı öngörülerinin paylaşıldığı toplantı gerçekleşti. Toplantıya EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, EHKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli ve EHKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağlar Bağcı katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Sertbaş, "Türkiye geneli hazır giyim sektöründe 2023 yılında 19,2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. EHKİB 2023 ihracatımız ise 1 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılını Türkiye geneli ve EHKİB özelinde geçen yıla kıyasla yüzde 9 düşüşle kapattık. 2023 yılı sektörümüz için zor bir yıl oldu. Ana ihraç pazarımız Avrupa'daki durgunluk, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana erişim sıkıntısı, işçilik/enerji maliyetlerindeki artışlar bizi zorladı. Maliyet artışları nedeniyle rakiplerimize göre pahalı kaldığımız için müşteriler gitmeye başladı. Giden müşterinin yerine yenisini bulmak kolay olmuyor. 2023'ten devam eden problemlerle yeni yıla başladık, yüksek enflasyonun henüz kontrol altına alınamamış olması, dış talepte bir artış olmaması 2024'ün de kolay bir yıl olmayacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'TOPARLANMANIN YILIN SON ÇEYREĞİNDE OLMASINI BEKLİYORUZ'

İhracatın yüzde 60'ının yapıldığı ana pazar AB'de de resesyonun etkisi nedeniyle talep yetersizliğinin devam ettiğini belirten Sertbaş, "Talebin düşük kalması üretimi de olumsuz etkiliyor. Kapasite kullanım oranımız yüzde 84'lerden yüzde 76,4 seviyelerine gerilemiş durumda. Ayrıca, 2023 yılı ekim ayında iplik, kumaş, hazır giyim ürünlerinin ithalatına getirilen yüzde 10'luk ilave gümrük vergisi kararı biz hazır giyim ihracatçıları için durumu daha da zorlaştırdı. Bu zorlukların 2024'ün ilk yarısında da işlerimizi olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Sektörde işler yolunda gitmesi halinde toparlanmanın yılın son çeyreğinde olmasını bekliyoruz. Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu olarak yılsonu ihracat hedefimizi 20 milyar dolar olarak belirledik" dedi.

'TÜRKİYE'NİN EN KATMA DEĞERLİ İHRACAT YAPAN SEKTÖRLERİ ARASINDAYIZ'

Genel ekonomik konjonktürün, dış talep yetersizliği ile ihracat rakamlarına yansıdığı ifade eden Sertbaş, "2024 yılı ocak ayı rakamları açıklandı, ihracatımızda düşüş devam ediyor. Düşüş oranımız Türkiye genelinde bölgemize kıyasla daha fazla. Ocak ayını geçen yılla kıyasladığımızda ise Türkiye genelinde ihracatımız yüzde 12 azalarak 1,4 milyar dolar, EHKİB ihracatımız ise yüzde 2 azalarak 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatımız şu an iyi gitmiyor ama diğer taraftan Türkiye'nin en katma değerli ihracat yapan sektörleri arasındayız.  Kilogram başına ihracat birim fiyatımız Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Türkiye geneli ihracat kilogram fiyatı 15 dolar/kilogram, EHKİB ihracat kilogram fiyatı ise 21 dolar/kilogram" açıklamalarında bulundu.

'FUARLARA DÜZENLİ KATILIM SAĞLAMAMIZ OLDUKÇA ÖNEMLİ'

2024 yılında ihracat kaybı telafi edebilmek adına yoğun bir dış pazar aktivitesi yapmayı hedeflediklerini aktaran Sertbaş, "Bu kapsamda ilk dış pazar faaliyetimizi Munich Fabric Start the Source fuarına 10 firmamızla katılarak gerçekleştirdik. Ana pazarımız Avrupa'da talep hala istediğimiz seviyede değil ama en büyük pazarlarımızda gerçekleşen uluslararası fuarlara düzenli katılım sağlamamız oldukça önemli. MFS the Source fuarının ikincisi eylülde düzenlenecek o fuarda da yer almak için gerekli hazırlıklara başlayacağız. Geçen hafta düzenlenen PV Manufacturing Paris fuarımızı bitirdik. Birlik olarak 2'nci fuarımızı da tamamladık. PV Paris fuarından firmalarımız genel olarak memnun. Temmuz ayında bu PV Paris fuarının ikincisi gerçekleşecek orada da birlik olarak yerimizi alacağız. Bir sonraki faaliyetimiz ise mayısta bir grup İtalyan alıcıyı İzmir'de ağırlamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'MODA TASARIM YARIŞMAMIZI 18'İNCİ KEZ DÜZENLEYECEĞİZ'

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Kümelenme Destek Programı'na EHKİB olarak 38 firma ve 6 partnerle birlikte başvuruda bulunduklarını ve olumlu bir dönüş beklediklerini vurgulayan Sertbaş, "Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı'na da mart ayında başvurmayı hedefliyoruz. Moda tasarım yarışmamızı 'Analog' temasıyla 18'inci kez düzenleyeceğiz. Yarışmamıza 230 başvuru aldık. Tercihim Tekstil Mühendisliği projemizin tanıtımına devam edeceğiz. 2024 yılında yeni URGE projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Hazırlıklarımızı yapıyoruz" diye konuştu.(DHA)