GÜNDEME BAKIŞ - Kıyılardaki kaçak yapıların önlenmesi için ‘Denizler Halkın’ projesini başlatan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, turizm bölgelerindeki ‘kıyı işgaline’ yönelik yeni bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. ‘Alo İhbar Hattı’ kuracaklarını açıklayan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplarken konuyla ilgili şunları söyledi:

İhalenin iptalini istediler... Havlu hareketi Çeşme'de! İhalenin iptalini istediler... Havlu hareketi Çeşme'de!

MAFYAVARİ İŞGALLER VAR

“Şu anda bir çalışma yapıyoruz. Artvin’den Hatay’a doğru bir hilal çizin, bütün kıyıları denetliyoruz. Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız. Şimdi bir de ALO İhbar Hattı kuracağız orada. Vatandaş diyecek ki, ‘Bizim burada denize ulaşmamızı şunlar engelliyor.’ Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünde, Türk devletinin üstünde bir güç yoktur. Aksini düşünüp kaçak yapılar işletenlere hukuk yoluyla cevap vereceğiz.

ÇEŞME VE FOÇA’DA EYLEMLER YAPILMIŞTI

Yunanistan’da geçen yaz başlayan ‘Havlu Hareketi’ eylemleri, Türkiye’de özellikle Ege kıyılarında özel işletmeler tarafından kapatılan kıyılara da uzanmıştı. Balıkesir’in Ayvalık, İzmir’in Foça ve Çeşme, Muğla’nın Datça ilçelerinde havlularını alıp bir araya gelen vatandaşlar, kıyıların özel işletmeler tarafından işgal edilmesine karşı eylemler ve protesto gösterileri yapmıştı. Geçen ağustos ayında İzmir’in Çeşme ilçesinde 4 ayrı eylem gerçekleşti. STK temsilcileri ve vatandaşlar sahillere inip ‘Kıyılara, plajlara, denize ücretsiz ulaşmak Anayasal hakkımızdır’ dedi. Grup üyeleri, ‘Halkın plajı ücretli olamaz’, ‘Denizler ücretsizdir’, ‘Biz koruduk, biz koruyacağız’ yazılı dövizler taşıdı. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de ‘Kıyılar halkındır’ diyerek kıyıdaki yapılaşma ile plaj işletmelerini protesto eden grup, geçen yıl 15 Ağustos’ta sahile havlu serip oturma eylemi yaptı.

FOÇA’DA DA TEPKİ!

Sahillerin özel işletmelere devredilmesine İzmir’in Foça ilçesinde de tepki gösterildi. Geçen yıl 18 Ağustos’ta havlularını omuzlarına atıp Yeni Foça Sahili’nde bir araya gelen grup, ellerinde ‘Kıyılar halkındır’, ‘Sahiller bizim işgaliyeye son’, ‘Cennet sahiller birilerine para basıyor, halk uzaktan bakıyor’, ‘Bu ne ‘beach’im iş’ yazılı dövizler taşıdı.