İzmir'de yalnız yaşayan ev kadını Perihan Karabacak 2023 Şubat'ta halsizlik, yorgunluk şikayetleriyle bir üniversite hastanesine başvurdu. Yapılan tetkiklerde pansitopeni (kırmızı kan hücresi eksikliği-anemi) tanısı koyulan Karabacak doktor takibinde ilaç tedavisi gördü. Ancak Karabacak için geçen zaman şifa getirmedi, akut miyeloid lösemi tanısı aldı. Sağlığına kavuşma şansı kök hücre nakline bağlı olan Karabacak, geçen eylülde Acıbadem Kent Hastanesi'nde Hematoloji uzmanı Doç. Dr. Ahmet İfran'a başvurdu. Dr. İfran, Karabacak'ın başvurduğunda 'kötü risk grubunda’ bir hasta olduğunu ve öncelikle hastalığını kontrol altına alacak tedaviye başladıklarını söyledi.

‘BİRDE BİR TAM İSABET’

Hematolog İfran, nakil için hastanın ihtiyacı olan donörü de hastane odasında bulduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Hastamız dış merkezde AML tanısı almış olarak bize başvurdu. Hayati riski yüksekti. Bilindiği üzere AML, kanı ve kemik iliğini etkileyen bir kanser türü. AML, kemik iliğinde kan üreten hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalması sonucu oluşan ve hızlı ilerleyen bir hastalık. Tek tedavisi de kök hücre naklidir. Öncelikle hastamızın hastalığını kontrol altına aldık. Ardından pekiştirme tedavisi uygulayıp kök hücre nakline hazırladık. Hastamızın kardeşi olduğunu bilmiyorduk. Bir gün ziyaretine gelen kişinin kardeşi olduğunu öğrendik. Kendisinden kan örneği vermesini istedim. Uygun bulunursa kendisinden nakil yapabileceğimizi söyledim. Sevinerek kabul etti. Bu sevinç tetkikler sonrasında yüzde 100 uyumlu olduğunu saptamamızla katlandı. Çünkü çok kardeşi olup, hiç uyumlu çıkmayan nice hastalarımız oldu. Bu gerçekten büyük bir şans. Bir de bir tam isabet. Kardeş Seyhan Karabacak diyabet hastasıydı, endişeleri vardı. Oysa diyabetli olmak kök hücre vericisi olmaya engel bir durum değil. Nitekim vericiyi de nakil için hazırladık. 13 Ocak'ta da kök hücre naklini gerçekleştirdik. Kemik iliği çalışmaya başladı. İşler yolunda gidiyor, daha da iyiye gideceğini umuyoruz. Verici kardeş ablasının başında refakatçi olarak kalıyor. Kısa bir süre sonra ikisini de taburcu edeceğimize inanıyorum."

Öte yandan kök hücre nakli için ihtiyacı olan donörü 'ziyaretçi' olarak ayağına gelen Perihan Karabacak kız kardeşine teşekkür ederken, kardeş Karabacak, “Ablama donör olmanın, hem de yüzde 100 uyumlu olarak ona şifa olabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Benim için aynısını o da yapardı, inanıyorum" dedi.(DHA)