Harry Potter serisinin mimarı J. K. Rowling son yıllarda trans kadınlar hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle sert eleştirilerin hedefi. Hatta Rowling'i eleştirenler arasında Harry Potter'ın başrol oyuncuları Rupert Grint ve Emma Watson da yer alıyordu.

Konuyla ilgili bir açıklama da 8 filmde Harry Potter'ı canlandıran Daniel Radcliffe'ten geldi.

Radcliffe, JK Rowling'in trans hakları konusunda yaptığı açıklamaların ve ardından gelen eleştirilerin "gerçekten üzücü" olduğunu belirtti. Ünlü oyuncu, Potter'ın yaratıcısı olarak hayatındaki rolüne rağmen Rowling'e borçlu olduğunu düşünmediğini söyledi:

"Açıkçası Harry Potter, Rowling olmasaydı olmazdı, yani muhtemelen o kişi olmasaydı hayatımdaki hiçbir şey bu şekilde olmazdı. Ancak bu, gerçekten inandığınız şeyleri tüm yaşamınız boyunca başka birine borçlu olduğunuz anlamına gelmez. Tüm LGBTQ kişilerin haklarını desteklemeye devam edeceğim ve bundan başka bir yorumum yok."

Radcliffe şunları söyledi: "LGBTQ+ intiharı önleme grubu Trevor Projesi'nde 12 yıl çalıştım ve bir şey söylememek bana büyük bir korkaklık gibi geldi, bilmiyorum. Yorumlardan olumsuz etkilenen insanlara yardım etmeye çalışmak istedim. Ve eğer bunlar Jo'nun görüşleriyse, o zaman bunların Potter serisiyle bağlantılı herkesin görüşleri olmadığını söylemek istiyorum."

Radcliffe ayrıca trans bireyler hakkındaki tartışmaların artmasıyla Rowling ile doğrudan bir temasının olmadığını da söyledi: "Sonuçta bu beni gerçekten üzüyor, çünkü tanıştığım kişiye, tanıştığımız zamanlara, yazdığı kitaplara ve yarattığı dünyaya bakıyorum ve bunların hepsi benim için çok derin.”

2020'de Radcliffe'e, Watson ve Rupert Grint'in yanı sıra Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar yıldızı Eddie Redmayne de katıldı.