Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Büyükşehir Belediyesi yıllar boyu vahşi çöp depolama olarak faaliyet gösteren Çiğli Harmandalı’nda 2019’da büyük bir hamle yaptı. Burası düzenli katı toplama sahasına çevrildi. Harmandalı’ya  elektrik üretmek için biyogaz tesisi kurdu.

ÖDEMIŞ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETIM TESISI INŞAATI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR! HABERI IÇIN TIKLAYINIZ

İKİ TESİS DAHA KURDU

Büyükşehir Belediyesi bu süreçte Ödemiş'te Avrupa'nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisini hizmete aldı. Bakırçay Havzası’na hizmet edecek Bergama Entegre Katı Atık Tesisi’ni de kurdu. Kapalı sistem çalışan ve kokuya neden olmayan Bergama’daki tesiste Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinde toplanan çöpler gübreye ve elektriğe dönüştürülmeye başlandı.

BERGAMA’DAN SONRA 'O' ILÇEYE KATI ATIK BERTARAF TESISI GELIYOR! HABERI IÇIN TIKLAYINIZ

BÜYÜKŞEHİR’DEN FLAŞ HAMLE: 5 İLÇENİN ÇÖPÜ BERGAMA’YA

Ancak geçen zamanda Harmandalı’ndaki düzenli katı atık tesisinin kapasitesi dolmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi bu  sorunu çözmek için düğmeye bastı. Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova ilçelerinin çöplerinin Bergama entegre katı atık yönetim tesisine taşınması planlandı. Belediye; tesisin kapasitesini artırmak için de harekete geçti. Çöp tesisinin 319 bin 422 metrekare genişletilmesi için 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hazırlandı. Yeni projenin bir bölümü orman sahasında kaldığı için Orman Bölge Müdürlüğü’nden ön izin alınması kararlaştırıldı.  

BÜYÜKŞEHIR’DEN BERGAMA’YA 100 MILYONLUK KATI ATIK TESISI.. SOYER: İZMIR’DE ÇÖP KIRLILIK OLMAKTAN ÇIKIP GELIR HALINE DÖNÜŞTÜ! HABERI IÇIN TIKLAYINIZ

MENDERES’E YAPMAK İSTEDİ AMA…

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin çöp sorunun çözmek Menderes ilçesinde de katı atık bertaraf tesisi kurmak için uzun süren bir çalışma yapmıştı. Çakaltepe Gölova mevkisinde kurulması planlanan Katı Atık Tesisi’yle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı flaş bir kararın altına atarak projenin ÇED sürecini durdurmuştu.