Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye (İzBB) Başkanı Cemil Tugay ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis toplantısına katılarak, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ve meclis üyelerini dinledi.

Atatürk'ün talimatıyla inşa edilmişti... Sanatoryum'un hali içler acısı! Atatürk'ün talimatıyla inşa edilmişti... Sanatoryum'un hali içler acısı!

İş dünyasının taleplerini, isteklerini dinleyen Tugay, "Bu davetleri önemli fırsatlar olarak görüyorum. Ne kadar sık görüşürsek birbirimizi o kadar anlar ve ortak çalışmalar yaparız. Genel çerçevede düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bana İzBB'den beklentiler şeklinde Ender Başkanımızın söylediği konulara baktığımda genel anlamda trafik ve ulaşımla ilgili sorunlardan rahatsız olduğunuzu gördüm. 17 sanayi bölgesini anlatırken Ödemiş'te su sorunu olduğunu söyledi. Yeni sanayi bölgelerinin kurulması için arsa üretilmesi gerektiğin söyledi. Bunların hepsini kayıt altına alıyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Whatsapp Görsel 2024 06 24 Saat 17.32.15 0222856F

"SORGULAYAN BİR BELEDİYE HALİNE GELMEK İSTİYORUZ"

"2 ay 18 gündür belediye başkanıyım" diyen Tugay, "6 Nisan'da mazbatamı aldım. Hemen arkasından bayram tatili oldu ama ben tatil yapmadım. Bugün itibariyle 2 ay 18 gündür başkanlık yapmaya çalışıyorum. Kendime hedef olarak belirlemiş olduğum ilk 6 ay acil eylem planı çerçevesinde yapılması gerekenleri birer birer yapıyoruz. Lansman toplantımda söylediğim şey yeni nesil belediyecilikti. Önce bunu yapmalıyız. Bunu yapmazsak adımları sağlıklı atamayız demiştik. Yaptığımız en önemli iş bu. Başladığımız ilk günden beri hem idari hem mali olarak belediyeyi kendi anlayışı çerçevesinde fizibilite etmek ve farklı anlayış yönünde ilerlemek için kararlar alıyoruz. Bu çerçevede daha hızlı çözümler üreten, planlamayı daha kısa-orta-uzun vadelerde yapan, hedefleri doğru koyan, 5 yıllık süre içerisinde neleri başarmasıyla ilgili bilgi sahibi olan ve hangi zamanda hangi çalışmayı gerçekleştireceğini dokümante eden ve günü geldiğinde kendini sorgulayan bir belediye haline gelmek istiyoruz. Bunu yapmayan herhangi bir kurumun başarılı olma ihtimali yok" dedi. 

"KAMU KAYNAKLARININ İSRAF EDİLDİĞİ PROJELERİ BİTİRMEK GEREKİYOR"

Tugay açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

Başkan (Ender Yorgancılar) harcamaların kontrolsüzlüğünden ve ülkede neler çektiğimizi anlattı. Ülkemizde kötü bir kamu yönetimi anlayışı var. Benim yaptığım şey bunu değiştirmek. Attığım bütün adımların arkasındaki tek neden budur. Nihayetinde gereksiz olduğuna inandığım, macera olduğuna inandığım kamu kaynaklarının israf edildiğini düşündüğüm projeleri bitirmek gerekiyor.

Whatsapp Görsel 2024 06 24 Saat 17.32.15 30655A3A

"SİZ SANATORYUMA 500 MİLYONLUK YATIRIM YAPAR MIYDINIZ?"

Bugün haberi yapıldı Yamanlar Bölgesindeki sanatoryum, İzmirliler için değerli bir yerdir, hatıraları vardır, benim için de değerli bir yer. Ancak gidip gören varsa bugün tamamen virane, yıkık dökük, oldukça yüksek rakımlı bir yerde ulaşımı çok zor. Oraya gidip konaklamanın mümkün olmadığı bir yerde; virane halde. Buranın canlandırılmasıyla ilgili bir süreç yaşanmıştı. Orası Orman Bölge Müdürlüğüne ait. Geçmişte sanatoryum olarak kurulmuş bir bölge, burası verem ve diğer akciğer hastalarının tedavilerinin yapılması amacıyla yapılmış bir tesis. Orayı benden önceki belediye başkanı ve onun döneminin genel sekreteri gezemeye geldiğinde ben de Karşıyaka Belediye Başkanı olarak kendisine eşlik ettim. Müthiş doğaya sahip bir yer ancak gezerken bendeki soru şuydu: 'Buranın açılması için, bu binaların yenilenmesi için ne kadar para harcanacak?' Dönemin genel sekreteri '80 milyon civarında' dedi. Bu dediğim 3,5 sene önce, bugün bu rakam 450 -  500 milyonu buluyor. Oradan ne bekliyoruz ki 500 milyonluk yatırımı yapacağız, siz yapar mıydınız. Orman Bölge Müdürlüğü herekse açık ihale yaptı ancak sadece İzBB girdi. 2021'den bugüne kadar orası için kira ödendi ve hiçbir şey yapılmadı. Sizin vergilerinizle var olan bir kurumun yöneticisiyim ben. Sizce ne yapmalıyım, benden ne beklersiniz?

"İYİ BİR KAMU YÖNETİCİSİ NE YAPAR?"

Bir otobüsümüz var 17 yaşında, haftada 2 kez arıza yapıyor ve arıza maliyetini topladığınızda bunu kullanmaya devam etmenin anlamı olmadığı ortaya çıkıyor. Bunu iyi bir kamu yöneticisi ne yapar. 'Bundan verim alamıyoruz' der değil mi, bu kadar basit şeylerin yapılmasında sorun yaşanan bir kurum.