Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Cemil Tugay İdaresinde başladı.

Büyükşehir güvencesi ile temeli atılmıştı... İnşaatlar durdu proje öksüz kaldı! Büyükşehir güvencesi ile temeli atılmıştı... İnşaatlar durdu proje öksüz kaldı!

GÜNDEME BAKIŞ İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde başlatılan kentsel dönüşüm projesi olan Örnekköy 4. Etap Kooperatifinde inşaatın durduğunu kamuoyuyla paylaşmıştı. GÜNDEME BAKIŞ'ın haberi meclis gündemine geldi. AK Parti Grubu tarafından verilen meclise sunulan önergede, "7 Ocak 2022 tarihinde İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi ile protokol imzaladı. 3 bloktan oluşan 4. etapta yükleniciye ait 202 konut 15 işyeri, belediyemiz ait 178 konut 12 işyeri bulunuyor. Muhammen bedeli 167 milyon olan 407 bağımsız bölüm var. İnşaatın önüne asılan panoda iş sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firma İZBETON , kontrolör kentsel dönüşüm daire başkanlığı olarak gözüküyor. İşin bitim tarihi 03. 01. 2024. 

Taşeron firmayla sözleşme imzaladıktan sonra 2022 Nisan'da inşaat başlamış, bitiş sürecinde tamamlanamadı. Kooperatif üyelerden 1 milyon ek ödeme istendi. İnşaatların bu ödemeyle yüzde 70 oranında tamamlanacağı dile getirilmiştir. İnşaatların durduğuna ilişkin haberler var. Ciddi mağduriyet yaşanıyor. Kentsel Dönüşüm Dairesi de kapatılmış ve inşaatlar kontrolsüz yürütülüyor" ifadelerine yer verildi. 

TUGAY: "İNCELEMEMİZ DEVAM EDİYOR"

Başkan Cemil Tugay, verilen önergeye ilişkin, incelemelerin devam ettiğini kaydederek, "Bu konu gündemimizde. Koop yönetimiyle görüşüyor arkadaşlar. Hukuki ve idari boyutları var. Biz komisyona havalesinden önce incelemeyi tamamlayalım size de bilgi verelim. 2 ayrı boyut var, biri İzBB kentsel dönüşümünde tapularını aldığımız vatandaşlarımız. Onlar kesinlikle teminatımız altında, mağduriyetleri olamayacak. Kooperatif kısmında sözleşmeler inceleniyor, orada ayrı bir boyut var. Detaylı incelenecek, ardından hazırlanacak raporu sizlere iletelim" dedi. 

YILDIZ: "TARAFIMIZA ACİL BİLGİ VERİLMELİ"

AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız ise, "Bu incelemeler hızlı şekilde yapılmalı. Konu kangren haline dönmekte. Kooperatif üyeleri bizlere ulaşıyor. Bu sıkıntı çözüme kavuşturulmalı. Önerge bir soru önergesi olarak kabul edilebilir ancak tarafımıza hızlıca bilgi verilmeli" diye konuştu.