GÜNDEME BAKIŞ – CHP Genel Merkezi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i aday göstermedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay partinin Büyükşehir adayı oldu. Parti; 23 ilçe belediye başkanından 20’sine ‘tamam’ derken, sadece Seferihisar, Selçuk ve Dikili belediye başkanlarıyla yola devam kararı aldı.

NELER YAŞANDI?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, PM’den sonra yaptığı açıklamada, “15 gün özellikle bu konuya çalıştım. Bana 6 arkadaşım yardım etti. Pek çok dengeyi gözettik; kadın, yaş, liyakat gibi” açıklamasında bulundu.

İZMİR’E ÖZEL ÇALIŞAN EKİP

Gündeme Bakış’ın edindiği bilgiye göre; İzmir için Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Zeybek, Selin Sayek Böke, Ensar Aytekin, Meryem Gül Çiftci Binici özel çalışma yaptı. Bu komisyona Genel Başkan Yardımcıları Deniz Yücel ve Murat Bakan destek verdi. CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan ile Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve MYK Üyesi Ensar Aytekin de görüş bildirdi.

TASLAK HAZIRLADILAR

Aday belirleme komisyonu yaklaşık bir ay önce izmir için çalışmaya başladı ve taslak bir liste hazırladı.

KADIN BÜYÜKŞEHİR ADAYI İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir’de kadın aday göstermek için yoğun bir çalışma içerisine girdi. İlk önce Genel Sekreter Selin Sayek Böke’ye teklif götürüldü. Ancak Böke bu teklife hiçbir zaman sıcak bakmadı. Bu yüzden de Böke ismi anketlere sokulmadı. Kadın aday olarak Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ismi için çalışma yapıldı ancak Sengel’le ilgili sahadan istenilen veriler gelmedi.

SENGEL İSMİ SON ANDA DEĞİŞTİ

MYK öncesi hazırlanan taslakta aday listesinde Sengel’in ismi Konak için hazırlandı. Ancak MYK’ya ismi gelmedi. Bu durum sorulduğunda Genel Başkan Özgür Özel'in, “Filiz Hanımsız Selçuk’ta seçim sıkıntıya giriyor. Kendisini yerinde tutmaya karar verdik” yanıtını verdiği ifade edildi.

KARABAĞLAR İÇİN KURUL KINAY DEDİ

Bornova için en başından beri taslak listede Ömer Eşki ismine yer verildi. Bornovadan’dan aday adayı olan, son yerel seçimlerde milletvekili adayı gösterilen, Çevre Mühendisleri İzmir Şubesi eski  Başkanı Helil Kınay ismi Karabağlar için düşünüldü. Buna gerekçe olarak; partinin ‘güçlü ve “CV’si iyi” kadın adayları değerlendirmek olduğu vurgulandı. Genel Başkan Özgür Özel de bu duruma “tamam” dedi.

Bazı parti yöneticileri Muhittin Selvitopu’nun devam etmesi noktasında ısrarcı oldu. Ancak kadan aday formülü ağır bastı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Bakan; kurula Heval Savaş Kaya ismini verdi. Ancak Kaya ismi Özel tarafından veto edildi.

BUCA’DA ÜÇ İSİM GÜNDEME GELDİ

Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in ilçesi olan Buca’da adayı Yücel’in belirleyeceği görüşü hakim idi. Yücel ve Bakan’ın 2019’da mağdur olan Suat Nezir’le temasa geçtiği ve kendisine anketlerden çıkması durumunda aday gösteribileceğini bildirdi. Yücel; mevcut başkan Erhan Kılıç’ın aday gösterilmesi için yoğun kulis çalışması yaptı; anketlere Görkem Duman ve İlhan Dal isimleri de sokuldu.

Komisyon; anketler ve milletvekili grubunun görüşü doğrultusunda Kılıç ismini eledi. Duman’ın anketten çıkması, göçmen kökenli olması ve yaşı avantaja döndü ve aday gösterildi.

BAYRAKLI’DA OYBİRLİĞİ İLE ÖNAL!

CHP Bayraklı için aday belirleme komisyonu; Ulaş Aydın, İrfan Önal, Erdal Aksünger ve Songül Gök isimlerini değerlendirdi. Yücel; Gök ismi için kulis çalışması yaptı ancak bundan netice çıkmadı.

Yücel, Bakan ve Arslan bu ilçede Önal isminde hemfikir oldu. Önal’ın geçmiş yıllarda gençlik kolları MYK’sında yer alması ve İBB İmar Komisyonu Başkanı olması da adaylık yolunda önünü açtı. Önal’ın eşinin kurultayda Özel’ın yanında olması verilen kararda etkili oldu.

Bayraklı için Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun devreye girdiği öğrenildi. Tankırulu'nun Önal'a kefil olduğu belirtildi.  

ÇEŞME’YE SON DAKİKA KOCAOĞLU VE YÜKSEL HAMLESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına resmen talip olmayan Alaattin Yüksel ve eski Başkan Aziz Kocaoğlu PM toplantısından bir gün önce Genel Merkez’e çıkarma yaptı ve Özel’le bir görüşme gerçekleşti. O görüşmede, “Çeşme’de Ekrem Oran aday gösterilirse eski Başkan Muhittin Dalgıç aday çıkacak. O zaman da seçim kaybedilir” dedikleri öğrenildi.

Özel’in kararında bu görüşmenin etkili olduğu öne sürüldü. Taslak listede Oran ismi varken yerine son dakikada Lal Denizli ismi geldi. Sözcü Deniz Yücel’in Oran’ın aday olması çok bastırdığı ancak sonuç alamadığı ifade edildi.

BATUR ADAY OLAMADI ÇÜNKÜ…

Yücel ve Arslan'ın Büyükşehir adayı olan Abdül Batur’u Konak’ta tutmak için yoğun bir çalışma içerisine girdikleri ancak Özel’in, “5 dönemdir başkanlık yapıyor, yeterli” demesi üzerine görüşme kanallarının tıkandığı aktarıldı. Konak’ta kararı bizzat Özel aldı.

Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun güçlü CV’si onun aday olmasını sağladı.

CHP lideri Özel Karşıyaka Belediye Başkan adayını da bizzat belirledi.

BÖKE’DEN GAZİEMİR HAMLESİ

2019 yerel seçimleri öncesi dönemin TBMM Grup Başkanvekili olan Özgür Özel'in Gaziemir Belediye Başkanlığı için Halil Arda’yı önermiş ve Arda aday gösterilmişti. Özel’in önümüzdeki seçimlerde Arda’yı aday göstermesine kesin gözüyle bakılırken büyük bir sürpriz yaşandı. Özel'in arda için “Ben bir dönem için kefil oldum” dediği öne sürüldü.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke Yasin Ergül ve Ünal Işık isimleri için devreye girdi. Örgütten gelen talep doğrultusunda Işık ismine karar verildi. 

KARABURUN KARMAŞASI

Karaburun'da ise kurul mevcut başkanla yola devam etme kararı aldı ancak bu son anda değişti. MYK'ya Hacer Foggo ismi geldi. Ancak PM'de "olmaz" sesleri yükseldi. İbre yeniden mevcut başkana dönmüşken Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka Nurşen Balcı için bastırdı. 

 

KURULTAYDAKİ TAVIR ADAYLIKTAN ETTİ

İzmir’de eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın siyaset yapan ve kurultayda Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır alan Ali Engin’in ismi anketlerden çıkmasına karşın parti burada da “değişim” dedi. CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın bastırmasıyla burada aday Erman Uzun oldu.

BÜYÜKŞEHİR’DE EN BAŞINDAN BERİ “TUGAY” VARDI

Gündeme Bakış’ın genel merkez kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Özel’in Büyükşehir için kadın formülünün her zaman aklında olduğu ancak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’la ilgili düşüncesinin sürecin en başından beri aklında olduğu aktardı. Özel’in İzmir Büyükşehir adayı olarak Tugay ismini bizzat belirlediği aktarıldı.

ANKETTEN ÇIKTILAR 

Kemalpaşa ve Menderes’te belirlenen adayların anketten çıktığı öğrenildi. Partinin bu iki ilçede anket sonucunu dikkate aldığı kaydedildi.