Siyasetin gündemi Politika Durağı’nda attı: İzmir merkezli tartışma kime yarar?
banner196

GÜNDEME BAKIŞ - Gazeteciler Sercan Avcı, Onur Çakır ve Mustafa Akbaş, Radyo İzmir’de Politika Durağı programında kent ve ülke siyasetinin nabzını tuttu.

Bu haftaki programda gündem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentin tarihe geçen 100. kurtuluş yıl dönümü etkinliklerinde yaptığı konuşma üzerinden başlayan tartışma oldu.

MUSTAFA AKBAŞ: SOYER’İN HATİPLİĞİNİN NE KADAR İYİ OLDUĞUNU GÖRDÜK

Son Kale İzmir Haber Sitesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mustafa Akbaş’ın programda konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Kılıçdaroğlu işi politize etmeden kurtuluşun ruhuna uygun bir biçimde duyarlı davrandı. Muazzam etkinliğin mimarı Tunç Soyer’di. Orada Kılıçdaroğlu konuşma yapmayıp aslında evsahibi durumundaki Tunç Soyer’i de onore etti.

Soyer muazzam bir konuşma yaptı. Tarihi bir konuşmaydı. Her cümlesi titizlikle seçilmiş. Tarihle bugünü kapsayan, vurucu net bir konuşmaydı. Soyer’in hatipliğinin ne kadar iyi olduğunu gördük. Hiç takılmadı. Milyonlarca insan önünde duraksamadan iyi bir konuşmaydı.

SOYER O SÖZLERİ SÖYLERKEN HAKSIZ MIYDI?

Tartışma konusu… Cımbızla çektikleri bir cümle var. Nutuk’ta yer alan çok kıymetli bir paroladır aslında Türk Milleti açısından.. Bizi karanlıktan aydınlığa çıkartan önemli bir paradigmadır: Bunu Soyer’in dillendirmesi suç mudur, hata mıdır? Tam tersi kendileri de söylemesi gerek. Ecdad tartışmasına geldi iş. Soyer bunları söylerken haksız mıydı?  İşi Osmanlı Cumhuriyet kapışmasına getiriyorsun. Haksız mı Soyer? Kurtuluş mücadelesine karşı her türlü entrikaya imza atıp, büyük taarruz bitince de kendisini kurtarmak için ‘gayemiz birdir’ başlıklı yazılar yazan Ali Kemal gibilerin, gaflet delalet hıyanet içinde olmadığını mı düşünüyoruz. Hepsi de gaflet delalet içindeydi.  Sabri Efendi. Mustafa Kemal Paşa hakkında ölüm fetvasını veren insan. Bunlar Osmanlı devletinin yöneticileriydi, ileri gelenleriydi. Atatürk boynunda idam fermanıyla gitmedi mi? Bunlar nettir. Kim vardı. Vahdettin vardı Damat Ferit vardı. İngiliz zırhlısına binip kaçtılar. Bunu söylemek suç mudur. Somut tarihi gerçeklikler… Tarihçilerin yazdığı somut gerçeklikler.

SANA OY VERİLİNCE MİLLİ İRADE OLUYOR, OY VERMEYİNCE…

Bakan Kurum ‘İzmir işgal altında’ dedi. Neyi kastediyor belli değil. Büyükşehir Beleidyesi’nin yönetimi mi işgal altında, İzmir kenti mi? 15 Temmuz’dan sonra siz aylarca demokrasi mitingleri milli iradeye saygı. Sana oy verilince milli irade oluyor. Sana oy vermeyince işgal mi oluyor. Çok doğru açıklamalar değil. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması daha fecaat. Soyer’in adaylığı netleşince yandaş kalemler üzerinden babasıyla ilgili propaganda yapıldı. O dönemki gaye İYİ parti CHP arasında çatlak yaratmaktı. Kemal bey ve Meral Hanım’ın net duruşuyla aşıldı.

CHP içinde şekilsel anlamda desteklediler. İçerik anlamda ideolojik anlamda desteğe bakmak lazım. Soyer’İn tavrı ideolojik. Atatürk doktrininden hareket eden ideolojik bir tavır. CHP yönetiminde uzun zamandır bu denli çıkış görmedik. O yüzden Soyer’in açıklaması fazlasıyla partiyi de aşan sağlam bir çıkış. Onlarda şaşırmış olabilirler. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Soyer’in sözleri için ‘gereksizdi’ dedi. Bence Akşener’in eleştirisi gereksiz oldu. Soyer’in ki net somut durum tahlilidir. Atatürk’ten alınan bir cümledir. AK Partililer yüksek perdeden sert çıkış yaptığı için mi Meral Hanım için ‘gereksiz’ oldu. Ben İYİ Parti’nin çıkışına şaşırdım, tuhaf buldum. Sahiplenmesini beklerdim. Orada Atatürk’ü Türk Milletini sahipleniyorsun. Sadece Tunç Soyer sahiplenmesi değil di.

ONUR ÇAKIR: CUMHURİYET MİTİNGLERİYLE KARŞILAŞTIRILABİLİR

Gündeme Bakış Haber Sitesi Yayın Yönetmeni Onur Çakır’ın programda konuşmasından satır başları şöyle:

Sadece Cumhuriyet Mitingleriyle karşılaştırılabilecek bir organizasyondu. Tarkan ismi de insanları heyecanlandırdı. Konser müthişti ancak konserden önceki 100 yıl öncesinin canlandırılması, ışık gösterileri, hava gösterileri, fener alayı… Hepsi güzeldi. Soyer için sıkıntı şu, çıtayı çok yükseğe koydu. İzmirliler daha iyisini isteyecek önümüzdeki yıllarda.

Kılıçdaroğlu’nun katılımı önemliydi. Konuşma yapmadı. İlk önce garipsedim ama sonra düşündüm uygun olan buydu. İstese konuşma yapardı, siyasi malzemeye çevirebilirdi. İlk başta yadırgadım ama sonra doğru yapıldığını düşündüm.

TARTIŞMANIN FİTİLİNİ HAMZA DAĞ ATEŞLEDİ

Soyer konuşurken tartışılan bölüm benim dikkatimi çekmedi. O alandakilerin de çekmedi bence. Farklı noktalar eleştirilebilir diye düşünmüştüm. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’a dikkat çekmek istiyorum. Bu tartışmanın fitilini ateşleyen kendisi. Bu işin bu kadar büyümesini, siyasi propaganda olmasını sağlayan Hamza Dağ’dır. İlk tweeti Hamza Dağ attı.  Bu tartışmanın kendilerine yaradığını düşünerek hareket ediyorlar. ‘CHP’li Başkan Osmanlı’ya hakaret etti’ argümanıyla ilerliyorlar. Bu tartışma bence İzmir’de Tunç Soyer’e artı yazar. İzmir’de AK Parti’ye eksi yazar. Türkiye genelinde ise soru işareti. Muhafazakar seçmene ‘Bakın CHP’liler Osmanlı’ya saldırıyor’ algısıyla toplu hareket ediliyor.  Soyer’in Osmanlı’ya hakaret ettiğini düşünmüyorum. Günümüze de gönderme yaptı Soyer… AK Parti cephesi; İzmir özelinde bu tartışmanın kendilerine yaramayacağını, ülke genelinde ise AK Parti’ye puan kazandıracağını düşünüyorlar. Bende böyle düşüyorum. Büyükşehir meclisinde bile bu konu bu kadar büyütülmedi.

AK PARTİ’DE RAHATSIZLIK YARATTI

AK Parti’nin kendileri açısından başarılı bir süreç ilerlerken bugün bu işi biri bozdu. Kim o Bakan Murat Kurum… Geçmişte iktidar temsilcilerinin İzmirle ilgili sözleri hala konuşuyor. Bakan Kurum  ‘İzmir yönetimi işgal altındadır’ dedi. AK Parti’de bu sözler büyük rahatsızlık yarattı. İzmir’i işgal altında tutan kimdir. Sayın Bakan ne demek istiyorsunuz? Bu konuşma AK Parti’nin yürüttüğü argümanı bozdu. İzmir özelinde tekrar AK Parti’ye eksi yazar.

YUNAN’I DENİZE DÖKTÜK DESEYDİ…

Soyer’e sadece bir eleştiri getirmek istiyorum. Konuşmasında ‘Yunan’ı denize döktük’ deseydi en azından tartışmanın nabzı düşerdi ya da buradan eleştirilmezdi. Bunu yakın ekibine sordum. Kendisi de canlı yayında söyledi. ‘Emperyalist güçler’ dediğini söyledi. Yunanistan emperyalist gücüydü o zamanın. Ancak deseydi  tartışmanın nabzı bu kadar olmazdı.

EN SON KONUŞMASI GEREKEN ZEYBEKCi

AK Parti cephesinde bir kişiyi eleştireceğim. Nihat Zeybekci. 2019 seçimlerinde AK Parti’nin İzmir adayıydı. Tunç Soyer’e karşı bir mağlubiyet yaşadı. Seçimi kaybeden biri Soyer’in konuşmasından 2 gün sonra açıklama yapıyor. Ben Nihat Bey’in söylediği cümleleri okumayacağım buradan. ‘İzmir’de ecdadımıza…’ diyerek başlayan bir açıklama. Olacak iş değil. Sen seçim kaybetmişin Soyer karşısında. En son konuşması gereken Zeybekci’ydi…

VEKİLLER EN BAŞTA YALNIZ BIRAKTI

9 Eylül’ün ertesi gün ortalık  alevlendi. Ben ilk günler Soyer’in biraz yalnız bırakıldığını düşünüyorum. Konuya ilk tepkiyi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan verdi. Bakan 9 Eylül akşamı tweetle Hamza Dağ'a karşılık verdi.  CHP İl Başkanı bir çıkış yaptı ama bazı vekiller sessizliğe büründü. Özgür Özel Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili, daha çok cevap verdi. Vekiller bir tweet atmayı bile neden zul gördü. Cumhurbaşkanı açıklama yaptı sonrasında CHP’li vekiller tweet attı. Bakan Kurum’un çıkışı sonrası cevap vermeye başladılar. Mesela Selin Sayek Böke… Genel Sekreter, İzmir Milletvekili…  İzmir yangın yeri… İzmir vekilisin ama sessizsin.

SERCAN AVCI: SOYER VAAT ETTİĞİ KUTLAMAYI HAYATA GEÇİRDİ

Gerçekizmir Haber Sitesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sercan Avcı’nın değerlendirmeleri şöyle oldu;

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer günler öncesinden İzmirliye büyük bir kutlama vaat etmişti. Soyer vaat ettiği kutlamayı hayata geçirdi. Bundan 40-50 yıl sonrada konuşulacak bir kutlama. Tüm Türkiye bu kutlamayı konuştu. Sayı polemiğine girmeyeceğim ama müthiş bir kalabalık. Hiçbir tatsız olay yaşanmadı. 100 yıl öncesi canlandırıldı. Hasan Tahsin’in ilk kurşunu sıkması. Hafızayı da tazelemesi bakımında önemliydi. Ve Tarkan konseri. Çok özlemişler. İzmir’de ilk defa böyle konser verdi. İlk kez canlı izleyenler oldu. Unutulmaz anlar yaşandı. Metrekare hesabı yapanlar oldu. Sayı değil de coşkulu güzel bir kalabalık vardı. Sayı tartışmalarını bırakmak lazım.

KILIÇDAROĞLU POLİTİZE ETMEDİ

Kılıçdaroğlu’nun o gece orada olması önemli. Çünkü uzun yıllardır İzmir Milletvekili... Birde potansiyel Cumhurbaşkanı Adayısınız. İzmir’in 100.Yıl kutlamasında yer alması önemliydi. Katılması ne kadar değerliyse, konuşma yapmaması sadece vatandaşı selamlaması da güzeldi. Konuşma yapmadı. Politize etmedi kutlamaları.  Torunuyla birlikte tweet attı konserden. Kutlamaların önüne geçmedi.

Şunu niye yapamıyoruz bilmiyorum. Sabah pankart taşındı. İzmir’de partilerden temsilciler vardı. Akşamki kutlamada neden bu görüntü verilemiyor. Hayal mi bu?

OSMANLI’YI HEDEF ALDI DEMEK HAKSIZLIK

Soyer’in konuşması tarihi bir konuşmaydı. Vücut dili de çok iyiydi. ‘Ecdad’ tartışması yaşanıyor. Soyer’in konuşmasını dinlerken bu kadar tartışılacağını hiç düşünmemiştim. Soyer’in kimi, kimleri işaret ettiği ortadaydı. Buradan ‘Osmanlı düşmanı, Osmanlı’yı hedef aldı’ demek haksızlık.

Bu tartışmada Soyer’in babası Nurettin Soyer’in yeri yoktu. Cumhurbaşkanı’nın Soyer’in babası üzerinden bu çıkışı yanlıştı.

CHP İÇİNDE BENCE EN ÇOK DESTEK GÖRDÜĞÜ TARTIŞMA

Hamza Dağ’ın attığı tweet sonrası CHP’li vekiller yanıt vermeye başladı. Bugüne kadar Soyer üzerinden çok çeşitli tartışmalar oldu. CHP içinde en topyekün savunulduğu tartışmanın bu olduğunu düşünüyorum. Özgür Özel, Faik Öztrak, Veli Ağbaba, Tuncay Özkan hepsi konuştu, tweet attı… Daha önce yalnız bırakıldığı tartışmalar oldu ama bu kez iyi bir destek gördü bence CHP içinden.. Arası kötü deniyor Selçuk Belediye Başkanı ile… Filiz Hanım uzun bir yazı yayınladı gece ve tartışmayla ilgili…  CHP Genel anlamda bu tartışmada iyi bir şekilde Soyer’in arkasında durdu. Sadece Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu konuda bir değerlendirmesi olmaması dikkati çekti. Çünkü o gece oradaydı. Belki bilerek girmek istemedi. Burada eleştirilecek bir şey varsa. İlk 3 gün CHP çok savunur pozisyondaydı. ‘Haksız ya da hatalı’ pozisyonundan kurtulma havası vardı. En baştan daha atak olunabilirdi.

Tartışma siyasi arenada kaldı. Vatandaşın gündeminde bu tartışma yok. Vatandaşın gündemi başka…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235