Sayıştay’dan İzmir Kalkınma Ajansı’na: 'Büyükşehir’in projeleri hatalı olarak desteklendi'
banner196

GÜNDEME BAKIŞ – Sayıştay raporunda personelle ilgili şu görüşe yer verildi:

“Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta iken sürekli işçi kadrolarına geçirilen personele arabuluculuk müessesesi kararı ile destek hizmetleri personeli için öngörülen ücretlerin ödendiği tespit edilmiştir. 24.12.2017 tarih ve 30280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 696 Sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’ya eklenen geçici 23’üncü maddeye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından 04.12.2017 tarihi itibarıyla çalıştırılmakta olanlar mevzuatta sayılan şartları taşımaları koşuluyla sürekli işçi kadrolarına geçirilmiştir. Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilmektedirler. Kamu zararına neden olan ve hukuka aykırı bu uygulamanın sonlandırılarak ilgili personele yapılan fazla ödemelerin faizi ile bütçeye gelir kaydedilmesi gerekmektedir”

BÜYÜKŞEHİR’İN PROJELERİ HATALI OLARAK DESTEKLENDİ
Raporda, “2019 yılında İzmir Kalkınma Ajansı nezdinde yapılan denetim neticesinde İzmir Büyükşehir Belediyesinin Ajansa olan borcuna rağmen hatalı olarak desteklenen projenin sonlandırılmayarak devam ettiği anlaşılmıştır” denildi ve şu örnek verildi:

“İzmir Kalkınma Ajansı tarafından % 75’i desteklenmesi kararı verilen 1.062.601-TL bütçeli, “Kültürpark Çocuk Keşif Atölyeleri Merkezi (Çocuk Hakları ve Stem)” başlıklı projenin, 29.08.2018 tarihli Ajans Yönetim Kurulu toplantısı ile imzalanmasına karar verilmiş ve iki kurum tarafından destek sözleşmesi 31.10.2018 tarihinde imzalanmıştır. Oysa Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak sözleşme imza tarihinde yararlanıcının ajansa borcu olmaması gerekmesine rağmen, muhasebe kayıtlarına göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Kalkınma Ajansına 11.162.536,41-TL borçlu bulunduğu görülmüştür. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Kalkınma Ajansı arasında uzun süredir devam eden borç-alacak ilişkisi bulunmakta olup, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılı Sayıştay denetimi sonucunda hazırlanan Sayıştay Raporu’ndaki bir bulguya istinaden pay hesabında belediye borçlanma tutarının düşülmesi gerektiğini, Ajans ve ilgili Bakanlık ise borçlanma tutarının hukuken belediye gelir toplamından düşülmemesi gerektiğini iddia etmektedir. Belediye kendi yaklaşımı doğrultusunda borcu olmadığını düşündüğünden Ajansa proje sunmuş ve destek başvurusunda bulunmuştur. Ajans, belediyenin hesap yöntemini hukuken doğru bulmadığı için muhasebe kaydında Belediyeye borçlu kurum olarak yer vermektedir. Ajans hesaplarına göre borçlu olarak gözüken bir belediyenin Ajans Yönetim Kurulu kararı ile sözleşmeye davet edilmesi ve sözleşmenin imza altına alınması Yönetmeliğin amir hükmü ile çelişmektedir. Dolayısıyla Yönetim Kurulunun, Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğine aykırı hüküm tesis etmesi yetki aşımı olarak değerlendirilecek bir husustur." Sayıştay tarafından hazırlanan 2017 ve 2018 yılı Kalkınma Ajansları Genel Denetim raporunda bu husus detaylı olarak işlenmiş ve ‘Ajanslara Yatırılması Gereken Yerel Yönetim Payları Kapsamının Detaylı Düzenlenmemesi, Belediyeler ile Ajanslar Arasında Borç-Alacak Anlaşmazlığına Neden Olmakta ve Ajansların Mali Yapısı Üzerinde Risk Oluşturmaktadır’ başlıklı tespit altında, kurumların bütçe geliri niteliğinde olmayan borçlanma tutarının, ajans katkı payı hesaplanırken bütçe gelirlerinden indirilmemesi gerektiğine vurgu yapılmıştır. Yukarıda bahsi geçen örnekteki olduğu gibi benzer hataların yapılmaması için Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinin ilgili hükümlerinin Ajans tarafından titizlikle uygulanmasının sağlaması gerektiği değerlendirilmektedir.

GERÇEK DURUMU YANSITMAMAKTA
İzmir Kalkınma Ajansı nezdinde yapılan denetimler neticesinde, yerel belediyelerden talep edilen bilgilerin verilmemesi nedeniyle ajansın en önemli gelir kalemlerinden olan yerel yönetim katkı payı alacakları doğru hesaplanamamakta olduğu vurgulandı. Bu nedenle gerçek değer üzerinden muhasebeleştirilememekte ve ajansın pay alacakları gerçek durumu yansıtılmadığı ifade edildi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ceren Öz 13 ay önce

Haberin başlığı sanki projeler torpille kazandırılmış gibi atılmış. İzmir Kalkınma Ajansına sunulan projeler, o tarihlerde bağımsız değerlendiriciler tarafından notlandırılarak değerlendiriliyordu. Yürütme aşamasında vuku bulan mali bir anlaşmazlıktan dolayı tüm o süreçleri şaibeli gösteren bir başlık atmaya hakkınız yok.

Avatar
Ceren Öz 13 ay önce

Yorumum paylaşılmadı, o zaman neden yorum gönder butonu yaptınız?