Karşıyaka Meclisi’nde kredi tartışması! Başkan Tugay: 'İller Bankası'ndan 1 lira destek alamadık'
banner196

GÜNDEME BAKIŞ - Karşıyaka Belediyesi ocak ayı olağan birinci birleşimi Başkan Cemil Tugay’ın idaresinde gerçekleşti. Yeni yıldan zam olmamasını, pahalılık olmamasını dileyen Başkan Tugay, “Tüm milletimizin, tüm insanlığın yeni yılı kutlu olsun. Maalesef hasta sayısı artış gösterdi, gerek ilimizde, gerek ilçemizde ve kurumumuzda artış var. Aşı olmayan vatandaşlarımıza aşı olmalarını tavsiye etmek isterim, çünkü aşı olanların hastalığı daha hafif geçirdiğini biliyoruz.  Kaybettiğimiz her insan bizim için üzüntü nedeni herkese sağlıklı ve coronanın olmadığı bir yıl diliyorum” dedi.

MECLİSTE SAYIŞTAY RAPORU TARTIŞMASI
Sayıştay denetim raporu hakkında söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran, “60 sayfalık rapor mal ve hizmet alımında yasal sınırların aşıldığını ve doğrudan teminle mal alımı toplam alımın yüzde 42’sini oluşturuyor. Bu da ihaleyi kaldırdık ve canımız kimle istiyorsa onunla iş yapıyoruz demektir. Belediyemiz yasal limitleri aşmanın yanında sözleşme veya şart nağmedeki yerine getirilmesi gerekli işlerde hak ediş raporları da düzenlenmemiştir. Yani yaptığınız işler öyle adrese teslim ki hak ediş raporu dahi düzenlemiyorsunuz. Rapora cevap olara; deprem gibi ön görülemeyen doğa olaylarından dolayı böyle oldu demişsiniz bu asla ve asla tatmin edici bir cevap değildir. Hak ediş raporu konusu da düzelteceğiz, ayarlarız yani hallederiz belediyeciliği yaklaşımıyla cevaplanmıştır. Tek söylediğiniz düzelteceğizdir” diye konuştu.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA YA DA KAMU ZARARI YOK'
CHP’li Meclis Üyesi Murat Aydın Baran’a cevaben şu ifadeleri kullandı; “Bu rapor 2020 yılına ait bir rapordur. Çünkü deprem ve salgını biz bahane olarak kullanmadık. Özellikle salgınla ilgili konuya 2020 yılında daha hazırlıksızdık ve 2020 yılı bütçesi hazırlanırken salgın henüz ortada yoktu. Sayıştay değerlendirmelerini yaparken iş ve işlemlerde hataları, kusurları yani eksikleri inceler neyi doğru yaptığınıza bakar. Yani eksiklerin yazması bizim hiçbir şeyi iyi yapmadığımız manasına gelmez. Sayıştay daha sonra cevap ister ve kendi gördüğünü, cevabı ve yapılması gerekeni buraya yazar. Yani bize yapılan eleştiriler usul hatasıdır ve düzelteceğimizi kaydetmişiz  yani kamu zarar uğratılmamış, kasıt yok bunlar da raporda görülüyor. Doğrudan temin işlemleri doğrudan Sayıştay tarafından incelendi. Bir anda salgın başladı ve insanlar eve kapandı. Yani doğrudan alımların nedeni budur, bir anda bir gece de sokağa çıkma yasağı ilan edildi, biz vatandaşa ekmek dağıttık. Lütfen bunları eleştirirken göz önünde bulundurun. Görevi kötüye kullanma, kamu zararı ve ihmal eleştirisi raporda bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“SAYIŞTAY RAPORU BİZE DERS VERİR BİZLER DE GEREĞİNİ YAPARIZ”
 Tugay, “Biz Sayıştay’ın söylediklerini bir ders olarak görüyoruz, böyle denetimler belediyeler bir şeyler öğreniyor. Evet, yasal olarak taşınmazlarla ilgili söylediği doğru. Sayıştay denetiminde eleştiri almamış hiçbir kurum, belediye yok. Ama biz de katılıyoruz Sayıştay’a ve düzeltme yoluna gidiyoruz. Biz de bazı sorunlar olduğunu gördük ve düzelteceğimizi söyledik. Belediyenin hiçbir mülkü, kamu şirketi olmayan bir yere mevzuat ve ihale kanununa aykırı bir şekilde verilmiyor. Ayni sermaye olarak verilen yerler meclis kararıyla verildi, bu bir kiralama değil ama pandemi döneminde personel çıkarılması diyen sermaye güncellemesi yapıldı bunlar bu anlamada yapıldı. Biz bu kente kamu hizmeti üretiyoruz. Her zaman nihaiyi amaç insanlarımızın sosyal olanaklardan daha fazla yararlanması oluyor. Benim bir endişem yok, doğrudan temin ile ilgili olan şey ise 2020 yılının Mart ayında üzerimize kabus gibi çöken, her şeyi felç eden bir pandemi başladı, bizler de hızlı kararlar verip almak durumunda kaldık. Bizler sokakta yatan 50 vatandaşımıza aylarca yemek, temizlik malzemesi, pijaması gibi alımlar yaptık ve spor salonumuzda konuk ettik. Bunlar doğrudan alımla gerçekleşti. Bu bir gerçek ama kamu zararı yok, bizler de gereğini yapacağız savunmamızı yaptık ve sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.

43 MİLYONLUK KREDİYE OY ÇOKLUĞU
Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın belediyenin mali yapısını güçlendirmek için 43 milyon TL'lik kredi talebinin yer aldığı oturumda ayrıca Dr. Kamuran Merih Abidinoğlu’nun Karşıyaka Belediyesi'ne yapmak istediği Alaybey Mahallesi'ndeki kreş için 600 bin TL'lik şartlı hibesi de mecliste görüşülecek konular arasında yer aldı.
 Karşıyaka Belediyesi de 43 milyon TL'lik kredi kullanmak için meclis üyelerinden onay istedi. Bu kapsamda Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, belediyenin görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak ve belediyenin mali yapısını güçlendirmek amacıyla İller Bankasından alınacak teminat mektubu karşılığı, İller Bankası dışındaki diğer bankalardan faiz hariç 43 milyon TL kredi kullanmak amacıyla meclisten önerge oy çokluğu ile geçti.

“İLLER BANKASINDAN 1 LİRA DESTEK ALAMADIK”
Oy çokluğu ile geçen önergeden sonra Başkan Tugay bir not eklemek isterim diyerek, “Biz bugüne kadar İller Bankasından bir lira destek alamadık” dedi.

ALAYBEY'DEKİ KREŞ İÇİN 600 BİN TL'LİK HİBE
Ocak ayı meclisinde ayrıca Dr. Kamuran Merih Abidinoğlu’nun Karşıyaka Belediyesi'ne yapmak istediği bağışta meclis gündeme geldi. Belediye tarafından Karşıyaka Alaybey Mahallesi’nde yapılması planlanan kreşin inşaat sürecine katkı sağlamak için şartlı bağış teklifinde bulunan Abidinoğlu’nun teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

“KREŞE  KAMURAN MERİH ABİDİNOĞLU’NUN İSMİ VERİLSİN”
Başkan Tugay, "Kamuran Merih Abidinoğlu bir çocuk hekimidir ve Karşıyaka’ya büyük  hizmet vermiştir. Pek çok Karşıyakalının  çocukluk döneminde tedavisini üstlenmiş bir hekimdir. Kendisine minnettarız ve kreş yapıldıktan sonra kendisinin adını vermek isteriz bu yüce davranış için kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

CUMHURİYET, İNÖNÜ, ÖRNEKKÖY MAHALLELERİNE ARSALARI SATILACAK
Başkan Tugay, “Cumhuriyet, İnönü, Örnekköy Mahallelerinin hak sahiplerinin beyan edeceği beyanın esas alınması daha önce uygun görülmüştü ve planlar daha sonra askıya alınmıştı tekrar tapuların alınması ile ilgili önergedir,vatandaşın yapı kayıt belgesi var ama belediye arsası, tapuları yok. Kanun bize bunları satın diyor biz de hukuki olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz. Alımları kolaylaşsın diye makul bir fiyata çektik bunu. Bu tapu satışı vatandaş mülkiyetini alabilsin diye yapılıyor. Büyükşehir’de komisyonda da gündemde onaylandığı an yürürlüğe girecek” dedi.  Önerge oy birliğiyle kabul edildi.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.