Karabulut’tan çarpıcı İnciraltı açıklamaları: “Yüksek kat olmayacak! İstemezükçüler bir kez gelip bölgeyi gezmedi!”
banner196

Halil İbrahim GÜLER / GÜNDEME BAKIŞ- İNGEDER Başkanı Karabulut, İnciraltı ve Bahçelerarası bölgesinin planlamasındaki son durumu Gündeme Bakış’a anlattı.

İZMİR’İN 50 MİLYAR TL KAYBI VAR

İnciraltı ve Bahçelerarası planlama sürecinin nasıl başladığını anlatan Karabulut, “1991 yılında ilk kez Resmi Gazete’de 31 bölgede turizm bölgesi olarak belirlendi. Bunun için de Antalya Belek de var. Bizde kurban pazarı kuruluyor. 40 yıl içerisinde çalıştaylar, toplantılar yapıldı. Hatta 2013 yılında planlarımız çıktı ama ne yazık ki meslek odaları ve Büyüşehir’in açtığı davalarla kaybedildi. İnciraltı milyar dolarlık bir alan, kaybedilen rakamları bakıldığında bugün en azından 50 milyar TL’dir. Bu ekonomik kaybın hesabını vicdanlara vermek de zor olur” diye konuştu.

YEŞİL ALAN VURGUSU

Planlama konusunda gelinen noktayı anlatan Karabulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, planlardaki son noktaları tamamlıyor. Planda nitelikli yeşil alan kısmına büyük bir önem verildi. Hem seçilecek alanın hem de yatırımcının geleceği alanın belirlenmesi çok hassas noktaydı. Bu konuyla ilgili içerisinde biyologların da bulunduğu bilim insanlarıyla çalışıldı. Bu konuda İzmir’e 2 bin dönüm üzerine nitelikli yeşil alan yani üç Kent Ormanı büyüklüğünde kazandırılacak. Kalan yerlerde de İzmir’de sağlık kimliğinin oluşması açısından İnciraltı gerekliydi. Bu çerçevede Bakanlık hem İzmir hem çevre hem de işlevliğini nasıl daha fazla yararlı olabilecek diye çalışıldı. Hem emsal oranı hem de kat sayısı konusunda ciddi bir sürece girdi” dedi.

KESİNLİKLE GÖKDELEN İMARI OLMAYACAK

Karabulut konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kat sayısı konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu konuda tüm tarafların görüşlerini aldılar. İzmirliler şunu bilmeli, İzmir’de kesinlikle ve kesinlikle bir gökdelen imarı olmayacak. Bakanlık toprak sahiplerine ‘kesinlikle yüksek kat beklemeyin’ dedi. Zaten ilk baştaki süreçte de net ifade etmişti. Artık gelinen noktada da Bakanlık, Büyükşehir ile de bir araya gelmişti. İzmir’i optimum noktada kazandırabilecek bir planlamayı yapıyor.”

MİMARLAR ODASI RANDEVU VERMİYOR

Sivil toplum kuruluşlarının planlara karşı çıkarak İzmir’de kayba neden olduğunu öne süren Karabulut, “Maalesef İzmir’de de istemezükçüler çıkacak. Bunu bu kesimlere yani meslek odalarına kırgın ve kızgınız. Planlar çıkmadan önce birçok kez tüm kanalları kullanarak çağrıda bulunup, birlikte konuşalım. Gelin muhtarlarımızla görüşün. Bölgeye hiçbir ziyaretleri gerçekleşmedi. Sadece masa başı tutanakları okuyarak, İnciraltı’na bakmaları bizi üzmüştür. Örneğin Mimarlar Odası Başkanı göreve gelir gelmez hem tebrik hem de İnciraltı meselesini bizim ağzımızdan dinlemesi için randevu istedik. ‘Biz size döneceğiz’ dediler. Üzerinden bir yıl geçti. Mimar Odası sekretaryasından geçtiğimiz günlerde arandık. Bizim bir randevumuz olduğunu, döneceklerini söylediler. Hala dönmediler. Mimarlar Odası her zaman ‘İzmir’in sorunlarını konuşmamak’ der ama aynı fikirde olmasak bile oturup konuşamıyoruz. Artık kendilerine bir iletişimci tayin etsinler. Çünkü kentle iletişimleri artık yok. Yok olmadığını İzmir Bükyükşehir Belediyesi’ne karşı tavırlarıyla gerekse diğer tepkileri görüşüyoruz. Hep mahkeme mahkeme! Konuşmadığımız her geçen gün meslek odaları itibar kaybediyor. Belki bunun farkında değiller ama İzmir büyük bir kayıp içerisinde” diye konuştu. 

YÜZDE 3 TARIM YAPILIYOR

Bölgenin tarım vasfını kaybettiğinin altını çizen Karabulut, “Biz bölgede yerinde bir tespit yaptık. Bölgenin yüzde 3’ünde bir tarım yapma çabası var. O da kendi özel imkanlarıyla hobi niyetine yapıyorlar. Biz bu konuda bir envanter çıkardı. Bu envanterle ilgili hiçbir olumsuz açıklama yapılmadı. Ama 10 yıl önceki bir bilirkişi tutanaklarını ellerinde sallayarak cevap vermeleri çıktı. Bunun sonu İzmir’e fayda sağlamayacağının ne zaman farkına varacaklar” dedi.

TOPRAK SAHİPLERİ DÜĞÜNLERİNİ BEKLİYOR

Planlamaların hayata geçmenin İzmir’de önemli bir değer katacağını belirten Karabulut,  

“İzmir bu artık dönülmez bir İnciraltı planlamasına girmiştir. Bunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Çünkü bugün Cumhurbaşkanımız iradesiyle yürüyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Murat Kurum’un takibiyle planlama ciddiyet ve hassasiyetle yürüyor. Bölgede 2 bin 700 hak sahibi bulunuyor. Vefatlarla beraber bu rakam her geçen gün artıyor. Çünkü hisse payları her geçen gün büyüyor. Planlama artık gelinen bu noktada olmaz ise bilinmelidir ki İzmir elinden kaybeder. Burası bir Basmane Çukur olarak İzmir’e bakar durur. İzmir de ona bakar. Bakanlığı gerekse Tarım Bakanlığımızın aldığı kamu yararı kararı var. Sonrasında kararnameyle İnciraltı’nın turizm alanı planlarının yeniden güncellendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in son yaptığı açıklamalarla İzmirli toprak sahiplerine verdiği değer ve verdiği mesajlarla bu bölgenin ivedilikle planlanması konusunda istekli olduğunu görüyoruz. Balçova Belediyemiz uzun zamandan beri bu konuyla ilgili açıklamalar yapıyor. İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri olarak artık düğünümüzü bekliyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SALİH TANALI 2 ay önce

Kutluyorum , mücadelenizi!!!