İzmirli depremzedelerden AK Parti'ye kredi ve rezerv alan talebi
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- 30 Ekim 2020 yılında 6,9 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası evleri hasar gören vatandaşlardan yeni bir hamle daha geldi. Depremzedelerden oluşan bir grup vatandaş, AK Parti İzmir İl Binası’na giderek AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile görüşmek istedi. Depremzedeleri Çevre, Şehircilik Kültürden İl Başkan Yardımcısı Sefa Şahin ağırlayarak taleplerini dinledi. Görüşmeye daha sonra İZDEDA Başkanı Haydar Özkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da dahil oldu. 

HERKESİN İÇİ RAHATLAŞI OLARAK GİDİYOR
Sorunun çözülmesinde hükümete güvendiklerini belirten İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, ‘’Rezerv alanla ilgili teşekkür ettik. Çok kısa sürede dağıtıldı konutlar. Şu anda bugün depremzedelerimiz taşındı. Bugün İZSU suyu açtığında evlere yerleşebilecekler. Halk Bankası’ndan aldığımız bir kredi var biliyorsunuz. 12 yıllık aldığımız kredinin 2 yıl ödemesiz olan kısmında bir sorunumuz var o sorun da Sayın eski başbakanımız Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu kazadan dolayı bir gecikme oluştu. Onu dile getirdik. Rezerv alandaki 3600 konutun 1800’ünü hak sahiplerine dağıtılıyor. Geri kalan 1800’ü de orta hasarlılardan başlamak kaydıyla, özellikle derneğimize dilekçe vermiş olan 1000 tane orta hasarlımız var, oradan başlamak kaydıyla sadece depremzedeye satış önceliği konusunda zaten mutabıkız o konuyla ilgili şimdi bugün de aynı görüşmeyi yaptık, bir problem. Çünkü duyuluyor kulaktan kulağa rezerv alandaki konutlarla ilgili endişeler oluştu böyle bir endişenin oluşmaması gerektiğini biz biliyoruz biz devletimize güveniyoruz ama üyelerimize de ilk ağızdan duymuş oldular. Onların da içleri rahatladı. İçi rahatlamış olarak gidiyor herkes. Kredi konusunun hızlandırılacağı kanaatindeyiz zaten AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bu konuyla ilgili oldukça uğraş veriyor. Yaşlıların kredi alamaması gündeme geldi. Detaylar konuşulacak Halk Bankası ile. Şu anda o çıkmıyor. Binali Yıldırım ile yapmış olduğumu görüşmede bu kuralların biraz daha esnetileceği depremzedenin tarafına esnetileceği görüşülmüştü şimdi o yönde çalışma yapılacak. Gecikme en kısa zaman da çözülecek diye düşünüyoruz’’ ifadelerini kullandı. 

DEPREMZEDELERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ
Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Partili Şahin, “Depremzedelerimizi ilk günden itibaren hiç yalnız bırakmadık. Her türlü talep, isteklerini gerek il binamıza gelerek gerekse bizim yaptığımız ziyaretlerde aldık. Bu kapsamda son Başbakanımız Binali Yıldırım, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve milletvekillerimiz taleplere yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Bundan sonra her türlü taleplerini gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.  

DEPREMZEDELER TALEPLERİNİ İLETTİ
Depremzedeler, AK Partili Şahin’e taleplerinin yer aldığı bir yazılı metin verdi.
Metinde şu ifadeler kullanıldı:
30 Ekim 2020 İzmir depreminden sonra Hükümetimizin yaptıkları için teşekkürlerimizi sunarken yapılmayan veya depremzedelerin istediği hızla yapılamayanlar için isteklerimizi bir kez daha iletmek üzere ziyaretinize gelmiş bulunuyoruz.

İsteklerimiz: 

1- 7269 sayılı yasanın 29.maddesindeki AYNI YERDE veya O YER tanımlaması nedeniyle farklı il ve ilçelerde 3-5 evi olan depremzedelere rezerv alandan hak tanındığı halde aynı ilçede 2.evi olanlar bu haktan mahrum edilerek mağdur edilmiştir. 

Aynı ilçede 2.evi olanlar da kredi çekerek, faiz ödeyerek ve Devlete vergi vererek sahip oldukları bu evleri nedeniyle mağdur edilmiştir. Aynı ilçede 2.ev sahibinin bu evinde oturabileceği düşünülüyor ve bu nedenle hak mahrumiyetine uğratılıyorsa aynı düşünce tarzı farklı ilçede evi olanlar için de geçerli olmalıdır. Farklı ilçedeki depremzede bir evini depremde kaybetmişse aynı ilçedeki depremzede de bir evini depremde kaybetmiştir. 

İzmir Milletvekilimiz Sayın Necip Nasır 11 Haziran 2021 tarihinde sizin de hazır bulunduğunuz toplantıda bu konuda mağdurları dinlemiş, haklı bulmuş ve mağduriyetlerinin giderilmesi için kanun değişikliği yapılması da dahil olmak üzere her türlü desteği vereceğini belirtmiş olmasına rağmen geçen 17 ay ve 2 yasama yılında soruna çözüm bulunma girişiminde bulunulmamıştır. 

Bu durumdaki mağdurlara kanun değişikliğine gidilerek yardımcı olunamıyorsa kredi formu doldurmuş olanlarına öncelikli satış hakkı tanınması suretiyle en azından bir kısmına yardımcı olunmasını bekliyoruz 

2- Ankara'da 26 Temmuz 2022 tarihinde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile yapılan görüşmede rezerv alandaki konutların ağır hasarlılara dağıtım bittikten sonra kredi formu dolduran orta hasarlılara dağıtılması hususunda söz verilmiş, mutabakat sağlanmıştır. Ağır hasarlı depremzedelere dağıtılacak rezerv alandaki konutlardan artan 1800 konutluk kısmının bu mutabakat çerçevesinde orta hasarlı kredi talep formu doldurmuş depremzedelere dağıtılmasını talep ediyoruz. 

3-2 Ekim 2022 tarihli resmi gazetede yayınlanan kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen depremzedeler Halkbank'a müracaat ettiklerinde sorunlarla karşılaşmaktadır. 

a-Kredi kullanmayacak maliklerin de paraların bankaya yatırma şartı,  

b-Kendisine emsalden kalacak yerler karşılığında müteahhidin de bankaya para yatırma şartı, 

c-Belli bir yaşın üstünde olup kredi çekemeyecek durumda olanlara çocuklarının hiçbir şekilde kefil olmasının kabul edilmemesi,  

d-Kredi için başvuru süresinin bina yıkım tarihinden itibaren 1 yılla sınırlandırılması.  

Bu sorunlarımıza çözüm bulunamadığı takdirde depremzedelerin kredi kullanma oranının %5'i bile bulmayacağı göz ardı edilmemelidir.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nakiye ceylan 3 hafta önce

Öncelik ağır hasarlı binada oturan kiracilarin ve kapicilarin olması gerekmiyormu benmi amlamadim konuyu

Avatar
Nakiye ceylan 3 hafta önce

Öncelik ağır hasarlilarda oturan kiracilara ve kapicilara verilmiyecekmiydi benmi anlamadım konuyu