İzmir’deki depremzedelerin temsilcisi Özkan: Dünya Bankası kredisini umutla bekliyoruz!
banner196

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ- İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzedelerin birçok derdi olduğunu ve İzmir Milletvekillerinin kendileriyle ilgilenmediğini iddia etti. Depremin siyaset üstü olduğunu belirten Özkan, tüm siyasi partilerin milletvekillerinin depremzedeler için bir araya gelmesini vurgulayarak, “Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, bizi ziyarete geldiğinde, Sayın Başkanım, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile bir araya gelerek, bizi de karşınıza muhatap alarak, buradaki sorunları dinler misiniz? Ardından da 2 siyasinin milletvekillerini bir araya getirelim” dedim. Çünkü İzmir Milletvekillerinden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır dışında kimse bizimle ilgilenmiyor. İzmir’de kaç tane milletvekili var, bizimle sadece bu 4 vekil ilgileniyor. Bir de eski Bakan Hakan Tartan ilgileniyor. Diğer vekiller kalkıp, ‘Ben deprem sırasında oradaydım’ diyorlar. Ya deprem sırasında benim sarı çizmeli Ahmet amcam da oradaydı. Sayın Deniz Yücel kendisi geldi, sağ olsun bizi dinledi, anladı ve ‘Tabi ki, sizin için Kerem Ali Bey’le görüşürüz, neden görüşmeyelim’ dedi. Dün akşam İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin görüşmesinin mimarı biziz. Biz, bu talebimizi Deniz Yücel Bey’e iletmiştik” dedi.  

“BİZİ ÇAĞIRMADIKLARI İÇİN KIRILDIK” 

Dün akşam İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in davetiyle CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Grup Başkanvekilleri AK Partili Özgür Hızal ve CHP’li Mustafa Özuslu’nun katıldığı toplantıya, davet edilmedikleri için kırgın olduklarını dile getiren Özkan, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, il başkanlarını davet etmiş, bizi çağırmamalarına biraz kırıldık. Konu deprem, depremle ilgili konuşuyorlar. Depremin mağduru olan biziz, bizim de o masada olmamız lazım diye düşünüyorum. Kendileri ileride bizi davet ederek bir toplantı yaparlar diye düşünüyoruz ama kırıldık biz” açıklamasında bulundu.  

“KEREM ALİ SÜREKLİ’Yİ DAVET ETTİK, KATILAMAYACAKMIŞ” 

31 Temmuz’da yapacakları basın açıklamasına AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’yi davet ettiklerini fakat Sürekli’nin katılmayacağını söylediğini aktaran Haydar Özkan, “CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve yönetiminin ziyaretinden sonra AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve yönetimi buraya geldi. İzmir Milletvekili Necip Nasır da vardı. Biz, bir yürüyüş yapacaktık ve bu yürüyüşün sonunda AK Parti İzmir İl Başkanlığına giderek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığımız 2 klasör dolusu dilekçemizi, bunun yanı sıra yazdığımız bir mektubu bırakacaktık. Kerem Ali Bey, buraya gelince o klasör ve mektubu kendilerine verdik. Geçtiğimiz gün de, hem de dilekçe ve mektubumuzun akıbetini öğrenmek hem de nezaket ziyareti kapsamında AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret ettik. Sorduk dilekçelerimizi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ileteceklerini söylediler. Biz, 31 Temmuz’da Gündoğdu Meydanında buluşacağız, hasbihal edip, basın açıklamasında bulunacağız. 9 aydır bizim dertlerimiz bitmiyor, sorunlarımız çözülmüyor. Sayın kerem Ali Sürekli’yi de davet ettik, ‘Buyrun orada olun, biz siyaset üstüyüz’ dedik. Bütün siyasi partiler, STK’lar, sendikalar, depremzede olan ve olmayan her vatandaş bizim için kıymetli, bize destek vermek isteyen herkesi bekleriz, bunları da ifade ettik kendilerine. Kendileri katılamayacaklarmış. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’e de, ‘31 Temmuz’da gerçekleştireceğimiz açıklamamıza katılın’ dedik. Deniz Bey, katılmaya çalışacağını, eğer katılamazsa il yönetiminden temsilci göndereceğini söyledi” açıklamasında bulundu.  

“ÖDEMELERDE HAKSIZLIK VAR” 

Ağır – orta -  az hasarlı evlerin maliyet ve ödemelerinde haksızlıklar olduğunu savunan Haydar Özkan, “İzmir’de 7 adet proje alanı var. Proje alanlarındaki insanların evleri 130 metrekareden 70 metrekareye, 7 artı zeminden 5 artı zemine düştü. Evlerini nereden alacakları belli değil, kura usulüyle alacaklar. Aynı zamanda proje alanı içinde ağır hasarlı binalarla, orta ve az hasarlı olan binaların ödemeleri farklı olacak. Ağır hasarlı olarak evleri yıkılanlar 2 yıl geri ödemesiz, 18 yıl ödemeli, 20 yıllık kredi kullanacaklar ve maliyetin yüzde 50’sini ödeyecekler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla. Proje alanı içinde orta ve az hasarlı binalarda oturanlar ise Kentsel Dönüşüm Kanunları esasına göre 10 yıl şeklinde ödeyecekler. Maliyetin hepsini ödeyecekler. Ödemelerde haksızlık var” diye konuştu.  

“İNSANLARIN EVLERİNE KONMAYA ÇALIŞIYORLAR” 

Özkan, depremzedelerin, dönüşüm maliyetlerini karşılayamayacağına dikkat çekerek, “Proje alanı dışında olanlar ise, ‘Evinizi kendiniz yapın’ diyorlar. Müteahhitlere sorduğumuzda bizlerin 100-110 metrekare evlerimiz için daire başı fiyat 450-500 bin civarında çıkıyor. Bize ‘bu parayı, Kentsel Dönüşüm Kanunlarına göre ödeyin’ diyorlar. Yani biz kentsel dönüşüm kredisi olarak 200 bin lira kredi çekeceğiz. Bunun 10 yıllık geri ödemesi 3 bin 500 lira. 450 milyona mal olacak ev için tekrar 250 bin lira kredi çekeceğiz, 2 kredi toplamının geri ödemesi için aylık 8 bin lira ödeme yapacağız. Bunu ödeyecek gücümüz yok ki bizim. Biz istiyoruz ki; devletimiz bize yüzde 30 emsal versin. Biz bunu rant mantığıyla değil, depremzede mantığıyla istiyoruz. Depremde evi zarar görenler için bu sistem oluşturulsun istiyoruz. Bu yüzde 30 emsali, biz müteahhide verirsek 450 lira maliyetimiz 200 bin lira civarına düşer. 200 bin lirayı da devletimiz kentsel dönüşüm kredisi kapsamında değil de, bize 2 yıl ödemesiz, sıfır faizli 18 yıl ödemeli bir destek sağlarsa, bizler ancak o zaman evlerimizi yaptırabiliriz. Aksi takdirde biz bu evleri yaptıramayız. Yıkılan evlerin yeri arsa olarak kalır burada. Zaten şu anda rantçılar dolaşıyor. Evini yaptıramayacak o kadar çok depremzede var ki, onların evlerini almaya çalışıyorlar. Ya bizi buradan zoraki göçe zorluyorlar ya da buradaki insanların evlerine konmaya çalışıyor bazı gruplar. Ama bu gruplar kim onu bilmiyoruz” dedi.   

“SANDAL, İDUĞ VE TUGAY ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERİYOR” 

Bölgenin belediye başkanlarının imar, ruhsat gibi konularda destek verdiğini belirten Özkan, “Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ile görüşüyoruz. K alanlarını belirliyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu ilçe belediyelerimiz proje alanlarındaki zemin artı 5 kat uygulamasının önüne geçmek için depremden sonra bir plan notu geliştirdi. O plan notunda yıkılan binalar aynı metrekaresiyle aynen yapılacak seviyeye geldi. Onlar, yapabileceğimiz şeyi yaptık diye düşünüyorlar. Serdar Sandal, Mustafa İduğ, Cemil Tugay imarla bir masa kurdular. Bu masalar depremzedelerle görüşmek için kuruldu, onlar bizleri ziyaret ediyorlar. O masada da İZDEDA Derneği’nden temsilci olsun istiyorlar. Oradaki halkla belediye birleşsin, ne sorun varsa, imarla ilgili, ruhsatla ilgili bir sorun varsa yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu. 

“SOYER, DÜNYA BANKASINDAN KREDİ BEKLİYOR” 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Dünya Bankası’ndan alacağı krediyi, depremzedelerin büyük umutlarla beklediğini aktaran Haydar Özkan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de orta hasarlılar için Dünya Bankası’na müracaat ettiği bir kredi var. Buradan kredi çekecek Sayın Tunç Soyer, o krediyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasını ve kredinin gelmesini bekliyorlar. Bu kredi 6-7 bin civarında orta hasarlı konutun yapılmasını sağlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON aracılığıyla bu inşaatları kendisi yapacak. Bu durumda yüzde 30’lara varan müteahhit payından depremzedeler kar etmiş olacak” açıklamasında bulundu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kskli 2 ay önce

Dernek başkanı kendini yipratiyor ama siayaset görmüyor bu ayip. Depremzede temsilcisi baskan o toplantida olmaliydi. Her iki siyasi partiyede. Benim depremlede en ufak alakam yok zarar görmedim.