İzmir’de ulaşımın patronu Atak’la A’dan Z’ye! Kentteki trafiği rahatlatacak projeler hazır! Vapurlarda doldur-boşalt dönemi başlıyor’
banner196

GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, katıldığı bir radyo programında belediyenin yürüttüğü projelerden bahsetti. Atak, “Trafikte arıza yapan araçlar özellikle yoğun saatlerde trafiğin daha da yoğunlaşmasına neden oluyor. “Arızalı araçlar bizim başımızın belası… Arızalı araçları, belediyenin belirlediği en yakın noktaya çekecek bir hizmet olacak. Biz bunu ücretsiz yapacağız. Ücretsiz çekici hizmetini her yerde yapamayız, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere ve Altınyol için düşünüyoruz” dedi.

SALGIN SONRASI İZMİR ULAŞIMINDA NELER DEĞİŞTİ?
Pandemi döneminde ulaşım sisteminde bir takım farklılıklar gözlemlediklerini kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İzmirlilerin haklı olarak toplu ulaşım kullanım oranını azalttıklarından bahsetti. Atak, değişen ulaşım alışkanlıkları için önemli rakamlar paylaştı.

“Mart ayı başında toplam 1 milyon 800 bin toplu ulaşım kullanımı Nisan ayında 277 bine kadar düştü. Haziran’da 550 binlere yükselen rakam Ağustos ayında günlük 1 milyona çıktı. Geçen yıla oranla yüzde 30’luk yolcu kaybımız var. Pandemi öncesi toplu ulaşım araçlarını kullananların yüzde 43’ünün kullanım alışkanlığını değiştirmediğini gördük. Hastalık nedeniyle toplu ulaşım araçlarından uzaklaşanların oranı yüzde 55’i buldu. Bu kesimin yüzde 21’i ise tamamen toplu ulaşımdan kopmuş, bunların yarısı ise özel araç kullanmaya başlamış. Bu da pandemi öncesi toplu ulaşım kullanan her 4 kişiden birinin özel araç kullanmaya başladığı anlamına geliyor. Yaklaşık 125 bin yeni aracın trafiğe katıldığını tespit ettik. Bunu zaten yollarımızda da hissediyoruz. Temmuz-Ağustos döneminde Ekim-Kasım trafiğini yaşadık. Bu aslında bizim için bir felaket senaryosu…”

TRAFİĞİN RAHATLATILMASI İÇİN …
Atak, trafiğin rahatlatılması için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi, şunları söyledi:

“Yaptığımız araştırmalardan yola çıkarak bir takım fiziki önlemler almaya karar verdik. Bazı kavşaklarda noktasal dokunuşlarımız olacak. Alternatif akslar oluşturmaya yönelik çalışmalarımız da var. Özellikle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere ve Altınyol bizim için çok önemli 3 ana aks. Bu yolları daha verimli kullanmaya yönelik planlamalar yapıyoruz. Özellikle katılım noktalarında örülmelerden dolayı yavaşlamaların yoğunluğunu önlemek için arayışlarımız var. Son aşamaya geldik ve yakında bunları duyuracağız”

KAVŞAKLARA DÜZENLEME GELİYOR
Özellikle akşam saatlerinde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yoğunluklar oluştuğuna vurgu yapan Atak, tespit ettikleri sorunlu noktalar olan Karataş Kavşağı, Göztepe Kavşağı, Güzelyalı girişlerinde sığınma ceplerini biraz daha uzatacaklarını kaydetti. Marina Kavşağı’nda da bir takım düzenlemelerimiz yapılacağını bildiren Atak, “İnciraltı’na doğrudan geçiş gibi kapsamlı bir düzenleme olacak, projeleri hazırlandı. Karabağlar’da sorumluluğumuza geçen Yeşillik Caddesi üzerinde hazırlanan projeler var. Ufak dokunuşlarla trafiğin rahatlamasını sağlamayı hedefliyoruz. Dönüşler, damla kavşaklar, “U” dönüşleri gibi düzenlemeler için çalışan başarılı bir ekibimiz var. Çalışmalarımız tamamen bilimseldir.” açıklamasında bulundu.

DOLDUR-BOŞALT SİSTEMİNE GEÇİLECEK
Vapur sefer sayılarını arttıracaklarından anlatan Eser Atak, “Arabalı vapurlarda doldur-boşalt sistemi ile yeni bir taşıma sistemine geçeceğiz. Çalışmalarımız son aşamaya geldi. İnsanlar iskeleye gittiğinde kendisini bekleyen bir geminin olduğunu bilmelerini istiyoruz. Günlük sefer sayımızı 207’den 272’ye çıkartacağız. Bu arabalı vapur seferlerinde yüzde 84’lük bir artışa tekabül edecek. Yolcu vapurlarının yoğun kullanıldığı iskelelerde 15 dakikada bir sefer düzenleyeceğiz. Gün içinde 45 dakikada bir yapılan seferleri 30 dakikada bire indireceğiz. Az kullanılan bazı iskelelerimize ring seferleri düzenleyeceğiz” dedi.
 

Anahtar Kelimeler:
IzmirUlaşımEser Atak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.