İzmir’de AK Parti-CHP arasında ‘kredi’ zirvesi: Mutabakat var, sözleşme yok!
banner196

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’yi makamında ziyaret etti.

Soyer beraberindeki heyeti, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Sefa Şahin ve Grup Başkanvekili Özgür Hızal karşıladı. Heyet, İl Başkanı Sürekli’nin makam odasında toplandı. Sürekli, Yücel, Özuslu, Sürekli ve Hızal’ın katıldığı toplantıya AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı İsmail Çiftçioğlu da katıldı. Toplantının ilk bölümü basına kapalı olarak gerçekleşti.  

SOYER, “BİRLİKTE ÇALIŞMA İRADESİNİ ORTAYA KOYDUK” 

Toplantının ardından basına açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Kerem Ali Sürekli başkanımıza teşekkür ediyorum. Özgür Hızal başkanımıza teşekkür ediyorum. Gösterdikleri ev sahipliği, zarafet ve nezaket için teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi gündemimizde Dünya Bankası’ndan gelmesi beklenen 330 – 340 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisiyle ilgili çalışmalar vardı. Bunu tekrar gözden geçirdik. Bildiğiniz gibi bununla ilgili 3-4 aydır süren bir müzakere süreci vardı. Daha sonra Hazine Bakanlığı ve İller Bankası ekiplerinin de katılmasıyla devam etti. Bir mutabakat hasıl oldu ama imzalanmış bir sözleşme de yok henüz. Bir mutabakat var. Dünya Bankası Türkiye temsilcisi tarafından açıklanan ama bunda Hazine Bakanlığı’nın garantisi icap eden bir durum var. Bu süreç devam ediyor. Yani Hazine Bakanlığı’nın onay süreci ve Garanti verme süreci devam ediyor bu sonlanmış değil. Güzel olan şey şu ki, biz İzmir’de hep beraber ortak bir irade koyarak bunun takipçisi olmaya karar verdik. Bunu hızlandıracak adımları birlikte atacağız. Hem İller Bankası hem Hazine Bakanlığı’nın bürokratlarının İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla beraber çalışmasını ve bu süreci sonlandırmasını canı gönülden arzu ediyoruz. O nedenle de vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetleri gidermek için el birliğiyle çalışacağız. Hızlı bir biçimde Sayın Cumhurbaşkanı’na da arz edeceğiz. Ve bundan da diliyorum ki sonuç alacağız. Bugünkü toplantımızın daha değerli, önemli nbir sonucu da var ki o da kentsel dönüşüm için İzmir’de başkanlarımın da ortak iradesiyle birlikte çalışmaya karar verdik. Bundan sonra belki Türkiye’de şimdiye kadar başarılmamış ama başarılması Türkiye’ye ilham verecek örnek olacak bir ortak çalışmayı da birlikte gerçekleştireceğiz. Dünya Bankası’ndan gelecek krediyle yapılacak konut miktarı da bu kentte vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti giderecek rakamlar değil. Orta hasarlı binalarla ilgili belki çözüm gelecek ama geride daha 50-60 bin civarında konut benzer taleplerle karşımıza gelecek. Bu talepleri en kısa sürede karşılayabilmek adına birlikte çalışma iradesini de ortaya koyduk. Ben bu nedenle de çok teşekkür ediyorum Kerem Ali Başkana, Özgür Hızal’a, CHP İl Başkanım Deniz Yücel’e. Yüzümüz gülerek, gayet memnun ayrılıyoruz, anlayışları ve destekleri için teşekkür ediyorum” dedi. 

CHP'NİN BÖLGE TOPLANTISINDA ÇARPICI MESAJLAR! SALICI: 'O PARA İZMİR'E GELECEK HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

SÜREKLİ: “CUMHURBAŞKANIMIZDA BEKLEYEN DOSYA YOK” 

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, İl Başkanımız Deniz Yücel, Mustafa Özuslu bizi ziyarete geldiler. Daha öncesinde de Sayın Başkanımızın daveti üzerine bir görüşme yapmıştık, görüşmede tabi ki depremden sonra yaşanan İzmir birlikteliği var. İzmir’in kronik sorunlarına özellikle depremden sonra ortaya çıkan sorunlar başta olmak üzere bunlara çözüm üretmek var. Özellikle de kentsel dönüşüm, depremdeki konutlarla ilgili konular vardı. Geçen seferki görüşmemiz gayet olumlu geçmişti. Ondan sonraki süreç devam ediyor. Sayın Başkanımın da ifade ettiği gibi şu anda müzakereler devam ediyor, süreç devam ediyor. İmzalanmış bir sözleşme, kredi sözleşmesi yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına giden bir sözleşme yoktur. Hazine, Dünya ve İller Bankası arasındaki müzakereler vardır. Bunlar devam ediyor, bunları da biz takip ediyoruz, destekliyoruz, takipçisiyiz. Tabi başkanım önemli bir hususu ifade ettiler, sadece bu kredi İzmir’in bütün sorunlarını depremden kaynaklanan sorunlarını da çözmüyor. Sadece orta hasarlılara yönelik ve İzmir’in bazı kamu yatırımlarına yönelik bir çözüm getiriyor. Ondan sonra bekleyen az hasarlılar ve kentsel dönüşüm var. Bunları da masaya yatırdık. Biz sadece bu konuyla burada sınırlı kalmayalım dedik. İzmir, Türkiye’ye örnek olabilir. Deprem Araştırma Komisyonu raporunu bugün milletvekilimiz Necip Nasır paylaştı. Burada öneriler var, kentsel dönüşümün yapılması, kolaylaştırılmasıyla ilgili. Bunların takipçisi olacağız ve ilk örneğinin inşallah İzmir’de yapılmasını temenni ediyoruz. 30 Ekim’de depremden sonra İzmir’de gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz, bakanlaımız, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, siyasi partiler İzmir’de sorunları hızlıca çözdüler. Vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştılar. Afet gibi konularda siyaset yapmıyoruz, yapmayacağız, yaralarımızı hep birlikte saracağız” dedi.  

YÜCEL: “İLETİŞİM ÖNCELİĞİMİZ” 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Biz kentimiz ve ülkemiz için hizmet etmek, sorunları çözmek için her zaman iletişimi ve diyaloğu kullanan bir siyasi partiyiz. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Grup Başkanvekilimizle birlikte AK Parti il başkanlığını ziyaret ettik. Sayın Kerem Ali Sürekli ile şu anda gündemde olan  Dünya Bankası tarafından verilecek olan krediyi konuştuk. Burada şu anda prosedür devam ediyor, süreç devam ediyor. Sorunların çözülmesi konusunda iletişim, diyalog, dayanışma her zaman biizm önceliğimiz. Bu konuda her zaman Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ben Kerem Ali Sürekli’ye ve AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a bu ortamı sağladıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.