İzmir ulaşımında yeni dönem! 120 dakika geldi
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın Ağustos ayı son birleşimine damgasını vuran konu, geçtiğimiz günlerde ülke gündemine de yansıyan geçerli mevcut toplu ulaşım fiyat tarifesi ve 90 dakika aktarma sisteminde yapılması planlanan değişiklik oldu. Önerge oy çokluğuyla mecliste kabul edildi.

12 YILLIK UYGULAMAYI SONA ERDİRİYORSUNUZ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, şehrin merkezinde kısa mesafe ile bile bir ya da iki aktarma olmadan ulaşımın mümkün olmadığını vurguladı. Hızal, “Bu sistemi kuran İzmirliler değil, bu ulaşım sistemini kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi. Ama bu, tüm olumsuzluklara rağmen,12 yıl boyunca, ulaşım sistemi içerisinde olumlu bir yönü vardı. Neydi bu, 90 dakika süre içerisinde aktarma ücretsiz faydalanma hakkıydı. Belki de İBB’nin bugüne kadar yapmış olduğu en güzel işlerden biriydi. O kadar ki, CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her fırsatta bunu örnek gösteriyordu. Şuanda İBB Başkanı olan Sayın Soyer, adaylık sürecinde seçim vaatleri arasında, ‘Kesinlikle 90 dakika uygulamasının kaldırılmayacağı’ yönünde vaatlerde bulundu. Geçen aylarda Büyükşehir Meclisi’nde yine ESHOT ile ilgili zam görüşmeleri yapılırken savunduğunuz en temel argüman, 90 dakikalık uygulamanızdı. Biz de takdir ediyorduk, İzmirliler de takdir ediyordu. Ama bugün CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oyları ile 12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorsunuz. Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum edeceksiniz hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz dikeceksiniz” dedi. 

İZMİRLİYE UZAYLI GİBİ DAVRANIYORSUNUZ
“Bugün yapacağınız bu uygulamayı, şirinleştirmek için de siz kalkıp, ‘Aslında biz zam yapmıyoruz, fiyat düzenlemesi yapıyoruz, 3.56 TL’yi 3.46 TL’ye düşürüyoruz. Birinci ve ikinci aktarmalarda 50’şer kuruş alıyoruz’ deyip, 50 kuruşu küçümsüyorsunuz, ‘Üçüncü aktarma ve sonrakiler için ücret almıyoruz’ deyip, İzmirlilerin aklı ile dalga geçiyorsunuz” diyerek sözlerini sürdüren Hızal, “Ve daha da ötesi zam oranları konusunda İzmirlilere yanlış bilgiler veriyorsunuz. Bugün yapılan zam, 90 dakikanın ortadan kalkması ile birlikte, ilk aktarma için yüzde 13, ikinci aktarma için yüzde 25 olacak. Yani, sabah işine gidecek bir vatandaşımız için, eğer bir aktarama kullanıyorsa yüzde 13, iki aktarma kullanıyorsa yüzde 25 zam ile ulaşım ücreti ödeyecek. Sayın Başkan, siz göreve geldiğiniz günden bugüne, ulaşımda, İzmirlilerin sırtına ortalama yüzde 40 fazladan yük yüklediniz. Martın sonu bahar dediniz, her şey çok güzel olacak dediniz, aşkla İzmir dediniz ve daha da önemlisi arka sıradakilere önem vereceğiz dediniz. Bahar henüz gelmedi, İzmir’e olan aşkınızın bittiğini çoktan görüyoruz. Çok daha kötüsü olan o arka sıradaki oturan diye tabir ettiklerinizi her geçen gün arkalara itiyorsunuz. Bugün bir açıklama yaptınız, ‘Biz uzayda değil İzmir’deyiz’ diye. Uzayda değilsiniz İzmir’de, Türkiye’de yaşıyorsunuz ama İzmirliye bir uzaylı gibi davranıyorsunuz” diye konuştu. 

ÖĞRENCİLERE YENİ UYGULAMA 
Konuşmaların ardından sözü alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise, şu açıklamalarda bulundu: 

“Uzayda mı yaşıyoruz?” sorusu aslında şuna tekabül ediyor: Biz bu ülke içindeyiz ve olup biten her şey burada olan herkesi etkiliyor. Türkiye’nin gerçekleri neyse İzmir’in de gerçeği odur. Enflasyon devletin enflasyonu. Eğri oturup doğru konuşalım. Neden sistemin bütününü konuşmuyoruz? Siz rakamlara nereden bakıyorsanız oradan görürsünüz. İzmir’de ortalama her gün 1 milyon 800 bin biniş oluyor. ESHOT’a biniyor, İZDENİZ’e biliyor, İZBAN’a biniyor. İZBAN yüzde elli bakanlık yüzde 50 belediye. Ya da aktarmanın farkını bana ödüyor. Biz yapmıyoruz direniyoruz, direneceğiz. Bu işin içinde öğrenciler yok. Onlara yarım kuruş dahi zam yapmadık. Hatta onlar için abonman kartı ile fiyatları daha ucuz yapacağız.” 

‘CİDDİ BİR YÜK VAR’ 
Yapılan zam tarifesinden öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üstünün etkilenmediğinin de altını çizen Özuslu, “Tam dediğimiz kitle etkileniyor. Savundukları sistem yürümüyor. Ciddi bir yük var. Bütün bu oluş bitenlerin üstüne pandeminin etkisinin olduğunu söylemek mümkün mü? Biz bu süreçte cezaevinden insanları, sağlık personellerini taşıdık. 40 kişilik araçlarda 10 ila 12 kişi taşıdı. İnsanları toplu taşımadan uzaklaştırdık ama bizim şoför sayımız değişmedi. Tekerlekler yıprandı, mazot kullanıldı. Kamu yararına kullanıldı. Halk bunu hak ediyor ama herhangi bir olayla karşılaştığında ‘ey vatandaşlar gelin bu yükü birlikte taşıyalım’ diyerek yardım kampanyaları başlattılar. Biz İBB karınca kararınca 33 binden fazla vatandaşa 400 lira para verdik azdı ama bütçemiz buna yetiyordu. Eğer bir sistem bu yükü taşıyamıyorsa bunu değerlendirmek gerekir. 10 kuruş indirim yaparak 90 dakikayı 120’ye çıkarıp birinci ve ikinci binişlerde 50 kuruş zamma gitmiştir. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

‘KADİFEKALE’ HATIRLATMASI 
Özuslu’nun ardından sözü alan AK Parti Grup Başkanvekili Hızal, “Pandemi döneminde yapılan harcamalardan bahsediyor, merkezi hükümeti yaptığı çalışmaları eleştiriyor. Belediye vatandaşından para istemiyor ama bağış istiyor. Askıda fatura deniliyor. Bunu eleştirmiyorum hatta buna katılanlardan biriyim. Ancak keşke CHP’li üye arkadaşımız da merkezi hükümetin yaptığı bu çalışmaya katılmış olsa. Pandemi döneminde ESHOT’un yaptığı faaliyetlerden bahsedildi. Cezaevlerinden, yurtlardan kaldırılan otobüslerden bahsedildi. Elbette ki bunlar belediye üzerinde bir yüktür. Tüm bunların içinde bazı şeylerden de bahsetmek zorundayız. Asıl sorun şudur: Üretici pazarı kuruldu ama bunu kurarken mantıklı yerlerde kurmak lazım. Bunu reklam olsun diye Kadifekale’de kurarsanız oraya gidecek insanlara da ücretsiz otobüs kaldırmak zorunda kalırsınız” açıklamalarında bulundu. 

ŞAHİN’DEN ‘YILBAŞI ÖNERİSİ’ 
MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise, pandemi döneminde sıkıntı yaşayan vatandaşları korumak adına bu zammın yıl sonunda yapılmasının daha doğru olacağı görüşünü savundu. Şahin, “Geçtiğimiz günlerde İZSU zammını konuştuk, şimdi ESHOT… Şunu söylemek isterim ki bu pandemi döneminde insanlarımız çok zor duruma düştü. Bilhassa arka sıradakiler çok etkilendi, etkilemeye devam ediliyor. Belli ailelere ve insanlara yardımlar yapıldı ama bunlar ne kadar yeterli. Zorda olan insanlar var. Bu zam yılbaşından itibaren yapılsa, biraz ötelenseydi olmaz mıydı? Belediyemiz de çok zor durumda ama belediyemiz de bir kamu. İnsanlarımız zorda, küçük esnaf yok oluyor. Bu hastalık sürer ve normalleşme süreci sürmezse küçük esnaf yok olma noktasında. Onun için insanlara destek olmak adına bu zamlar yılbaşından itibaren yapılsa iyi olmaz mıydı?” diye konuştu. 

BOZTEPE: SİZİN İZMİR AŞKINIZ BİTMİŞ
AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe belediyenin battığını iddia ederek, “Yılbaşında yapılması için bir öneri de bulunuldu. Ama arkadaşlar belediye o kadar zor durumda ki. Bu önerge Çarşamba günü geldi ve acil denildi. Grup başkan vekili söyledi. Öğretmene, 65 yaş üstü ne zam yok dedi.  Ama geçen sene bunlara yüzde 60 zam yapıldı. Bunu neden söylemiyorsunuz? Belediyemiz batmış. Yoksa bir günde bu kararı acilen geçirin demezler. Şu an Seferihisar’da işçilere para ödenmiyor. Seferihisar battı şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde. Biz çekilen kredilere neden onay verdik. Pandemi dönemi geçsin zamlar gelmesi diye verdik. Başkan bir mirasın üzerine kondu. Başkan 90 dakikayı dolaylı yoldan iptal ediyor. İzmir bu kadar borçlanmayı bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmiyor. Sizin İzmir aşkınız bitmiş. Hatta hiç yokmuş demek ki. Mustafa kardeşim çıksın desin ki bu projeyi sıfırdan başladık. Konuştuğum CHP’li meclis üyelerinin yaklaşık 15 tanesi Süt Kuzusu Projesi kapsamında dağıtılan sütlerin tadının değiştiğini söyledi” şeklinde konuştu. 

BOZTEPE’NİN “TERBİYESİZ” SÖZÜ MECLİSİ GERDİ  
CHP’li Meclis Üyesi Bülent Sözüpek konuyla ilgili söz hakkı aldı. Sözüpek, “Bu kadar ülkeyi borçlanmayı ülke hak etmediniz. Bu ülkeyi yediniz bitirdiniz. TL’nin ne kadar değer düştüğünü görmekteniz” dedi.  
Hüsnü Boztepe’nin Sözüpek’in sözlerine keserek “terbiyesiz” demesiyle birlikte mecliste uğultular yükseldi. Bunu üzerine Başkan Soyer, “Hüsnü Bey lütfen. Siz bu mecliste kimseyi terbiyesiz diyemezsiniz. Dikkat edin” çıkışında bulundu. 

50 KURUŞ KIYMETLİ KILANLARA HESAP SORMAK LAZIM
CHP’li Meclis üyesi İlhan Dal ise, “Niçin otoyollara, köprülere vergi veriyoruz? Kullanmadığım havaalanına, köprüye, yola vergi veriyorum. 50 kuruşu bu kadar kıymetli kılanlara hesap sormak lazım” açıklamasında bulundu.  

‘HER LAFA ATLIYORLAR’ SÖZÜ AK PARTİLİLERİ KIZDIRDI
CHP’li Meclis Üyesi Kazım Çam, “Burada tartışmalar oluyor. Ön sırada arkadaşlardan konuşana sözüne kesiyorlar. Özellikle Hüsnü Bey olmak üzere, ön sırdaki arkadaşlara rica ediyorum. Sözlerimizi kesmesinler. Her söze atlamasınlar” sözleri AK Parti meclis üyelerinden sert tepki geldi. AK Partili Hızal ve Yıldız oturduğu yerden ayağa kalkarak Başkan Soyer’e itiraz etti. AK Partili Hızal, “Hiç kimse AK Partili meclis üyelerine ‘her söze atlıyor’ diyemez. Geri alsın” dedi. Başkan Soyer AK Partililere uyararak “Oturun yerinize lütfen” dedi. CHP’li Çam’dan ise sözünü düzeltmesini istedi.  

MUHTAR İZMİRİM KART’A DÜZENLEME
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce başlattığı ve muhtarların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasını sağlayan Muhtar İzmirim Kart uygulaması da Sayıştay’ın uyarısı üzerine mevzuatta düzenleme yapılarak tekrar oya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edilen düzenleme uyarınca muhtarlar yine toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmaya devam edecek. Muhtarların toplu ulaşım maliyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanacak.

30 AĞUSTOS’TA ULAŞIM 1 KURUŞ
Meclis, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşım ücretinin 1 kuruş olmasına da oy birliğiyle karar verdi.

5 AYDA İÇİNDE 225 MİLYON HASILAT KAYBIMIZ VAR
Pandeme döneminde Büyükşehir’in gelirlerinde önemli bir kayıp olduğunu ifade eden Başkan Soyer, “Diğer büyük illere göre en düşük toplu ulaşım İzmir’dedir. Şu an itibariyle Ankara ve İstanbul’dan daha düşüğüz. Geçen yılın ilk dönemine göre son 5 ay içinde 225 milyon lira hasılat kaybımız var. Pandemi döneminde yaşadığımız tüm dünyayı etkileyen bir şey büyük bir kayıp” dedi.

SOYER MÜJDEYİ VERDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Meclis’te bir müjde de verdi. 304 yeni otobüs alımıyla ilgili ihaleye çıkıldığını ve ihaleye itiraz süresinin dolduğunu söyleyen Soyer, “Bir iki hafta içinde 304 yeni otobüsün alım ihalesini imzalayacağız” dedi.

ÇARKIN DÖNMESİ LAZIM
Muhalefet tarafından yönlendirilen eleştiriler cevap veren Başkan Soyer şunları söyledi:
“Bir başka nokta: uzaydan gelmiyoruz Türkiye’deyiz derken kastım şu: dolardaki artış belli. Bir çeyrek altın 382liraymış bugün 700 küsur lira. Pazarda, mutfakta her şeyde artış var. Biz bir dernek, vakıf değiliz ve gelir ve gideri dengelemek zorunda bir kamu kurumuyuz. Bu çarkın dönmesi lazım. Belediye bağış istemedi. Biz ne gıda paketi, ne başka bir şey… Biz vatandaşı gücü olanla olmayanı buluşturma noktasında bir koordinasyonu üstlendik. Ne bağış hesabı açtık ne de o bağışlanan gıda paketi belediyenin deposuna girdi. Üretici pazarını reklam olsun diye Kadifekale’den açtığımızdan bahsettiniz ama 33 numaralı hat zaten orada çalışıyordu. Bir oradaki halk ne yaşanıyordu sorun. Ayrıca İzmir’in neresine açarsanız açın otobüsleri oraya taşıyacaksınız bu da doğru değil. İZBAN’ın rolü ile ilgili bir ifade kullanıldı. En büyük ağırlık ondaydı diye. İZBAN’ın yüzde 14, ağırlıklı olarak ESHOT. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de kendi metro hattını yapan tek ildir. Başka bir şehir gösteremezsiniz. Sade İzmir bütün metro hatlarını kendi kaynakları ile öz gücü ile yapmıştır. KDV ve ÖTV meselesi de çokça dillendirildi. Biz hep beraber kamu hizmeti yapıyoruz. KDV’ye yüzde 18 ödüyoruz, ESHOT’daki giderimiz 300 milyon lira. Körfezdeki özel yat KDV’ye yüzde 1 ödüyor, biz İzmir’de otobüslerimiz için KDV’yi yüzde 18 ödüyoruz. Biz bunu cumhurbaşkanına da söyledik ama bir dönüş alamadık. Eğer bizimde yüzde 1 olsaydı ne iyi olurdu.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.