İzmir iş dünyasından Çeşme projesine destek! Yeni açıklamalar!
banner196

TOPLANTIYA KATILAN KURUM TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?

İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz:
Son dönemde Çeşme hakkında iddia olarak ortaya atılan projelerin ardından İzmir Başkanlar Kurulu’na zaman ayıran ve bölgeye yapılacak projeleri ortak mutabakat ile gerçekleştireceklerini açıklayan Sayın Bakanımız Nuri Ersoy’a teşekkür ediyoruz. Dünya çapında bir turizm bölgesi olan Çeşme Yarımadası için mutlaka bir planlama yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın bölge için gerçekleştirdiği planlama çalışmasının İzmir için faydası olduğunu düşünüyoruz. Bu tür planlamaların kentteki meslek kuruluşları, yerel yönetimler ve kenti ilgilendiren tüm paydaş kurumlarla bilgi paylaşımı ve mutabakat içinde yapılmasından yanayız. Bu kapsamda Sayın Bakanımızın Çeşme’de yapılması planlanan projelerin daha geniş tabanda tartışılması için bir sempozyum düzenleme kararını büyük bir memnuniyetle karşıladık. Ayrıca, kamuoyunda bugüne kadar paylaşılanların gerçek dışı ve hayal ürünü olduğunu gördük. Süreç çok şeffaf yürüyor. Çeşme, yılın 12 ayına yayılan turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile dünya çapında bir merkez özelliğini taşıyor. Çeşme’mizin ve dolayısıyla İzmir’in ekonomi, turizm ve istihdam potansiyelini geliştirecek ortak bir proje oluşturmak en büyük dileğimizdir.

İTB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Emin Kentli :
Sayın Bakan’ın, Çeşme için yapılması planlanan projeleri katılımcı bir anlayışla sivil topluma açma ve fikir alışverişinde bulunma anlayışını son derece yapıcı bulduk. İzmir, turizmde çok önemli bir destinasyon olarak Akdeniz’in çekim merkezi haline gelebilir. Kentin agro turizm, sağlık turizmi, ekstrem, macera ve doğa sporları alanları ile tema park ve film stüdyoları ile bir turizm hub’ı haline gelmesi önemli. Ama çok dikkat edilmesi gereken nokta, atılacak tüm adımlarda bölge insanının desteğinin alınması ve işlerin, rant tartışmasına yol açmayacak bir şeffaflıkla yürütülmesidir.

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu:
Turizm Bakanı Nuri Ersoy'a yapılan ziyaretin olumlu yansımalarını kısa sürede göreceğimize inanıyorum. İzmir için çok önemli ve gerekli bir ziyaret oldu. Ziyarette değerli bakanımızın en ince  detaylarıyla projeler hakkında sunum yapması, İzmir’in ne kadar önemsendiğini gösterdi. Türk turizminin gözbebeği Çeşme hakkındaki projede esnaf sanatkarların da yer alması gerektiğini bakanımıza aktardık.  Üyelerimiz bir kente gelen ziyaretçileri ilk karşılayan, ihtiyaçlarını ilk elden temin eden kesimlerin başında gelmektedir. Projede hediyelik eşya, gıda, konfeksiyon, butik v.b. esnaf sanatkarlara ait bir çarşı da yer almalı. Esnaf sanatkarlar ayrıca ulaşım hizmetleriyle de projeye katkı koymalılar.  Bunun için İzmir Birliği de üyelerini  projeye hazırlayacak ön hazırlıkları yapacaktır. Üyelerimize yabancı dil eğitimi, projede kullanılacak elektrikli araçların temini gibi hazırlıklara öncelik vereceğiz. Netice itibarıyla çalışmaların meslek kuruluşları ile işbirliği altında gerçekleştirilmesi istenilen amaçlara ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri:
Çeşme Yarımadası ile ilgili planlama aşamasında olan proje oldukça güzel. Proje, İzmir ve Ege ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. Projenin doğa ve çevre ile uyumlu bir şekilde, bilimsel kurumlardan görüş alınarak, Oda ve STK’ların işbirliği içinde geliştirilmesi konusunda Bakanımızdan söz aldık. Proje tamamlandığında Çeşme Yarımadası’nın Akdeniz havzasında önemli turizm merkezi haline geleceğini düşünüyorum.

EGİAD Başkanı Mustafa Aslan:
Çeşme Yarımadası ile ilgili büyük ölçekli bir turizm bölgesi oluşturulması  hakkında Turizm Bakanımız Sayın Nuri Ersoy’un İzmir Başkanlar Kurulu ile yaptığı toplantı çok verimli oldu. Direkt olarak en üst makamdan bilgi almak ve görüş bildirmek biz iş dünyası temsilcileri için çok önemliydi. Projenin yatay ve düşük oranda bir mimariye sahip olacağı, en son teknoloji ve yaklaşımları içeren doğa dostu bir proje olacağı, yüksek katma değer yaratacak turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapacağı, sahil şeridi ile halkın arasına hiçbir işletmenin giremeyeceği bir proje olacağı, ve tüm süreçlerin bölgedeki yerel yönetim ve sivil inisiyatiflerle eş güdümlü yürütüleceği bilgilerini Sayın Bakanımızın direkt kendisinden duyduk. Sayın Turizm Bakanımızın; yüksek katma değerli, sürdürülebilir ve çevreci turizm faaliyetlerini önceliğine alması; ve süreçte başta yerel yönetim olmak üzere tüm yerel paydaşları projenin oluşumuna dahil edeceğinin altını özellikle çizmesi; bizi oldukça mutlu etmiştir. Biz de EGİAD olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:
Sayın Bakanımız iş dünyasından gelen bir isim. Bu nedenle iş insanları olarak aynı pencereden bakıyoruz. Çeşme Yarımadası ile ilgili çok güzel projeler planlanıyor. Biz de bu projeler için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. İzmir'e çivi çakmak isteyen herkes bizim için çok değerlidir. Bakanımız da İzmir'deki tüm kurumlarla birlikte projeleri hayata geçireceğini özellikle vurguladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kendisine bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227