İşte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin DEÜ’ye gönderdiği o yazı:  “GSF’nin yeni bina projesi ve yapımı için her türlü yükümlülüğe hazırız”
banner196

GÜNDEME BAKIŞ – İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Balçova’da bulunan GSF binasının depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılmasına ve Tınaztepe’ye kaşınmasına karar vermesiyle başlayan tartışma tüm hızıyla devam ediyor. DEÜ’den yapılan açıklamada, “Geldiğimiz noktada ise söz konusu birimlerin taşınması ve geçici yer tahsisinin sağlanması konusunda bizlere destek olacağını beyan eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarafımıza bugün ulaşan yazısı ile bu kararından vazgeçtiğini açıklaması, kamuoyunun takdirine bırakılacak kadar düşündürücü bir davranıştır” denildi.

O YAZIYA GÜNDEME BAKIŞ ULAŞTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin DEÜ’ye gönderdiği yazıya Gündeme Bakış ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasıyla gönderilen yazıda, “Belediyemiz, Üniversitenin Balçova yerleşkesinde yapı güvenliği riski nedeniyle boşaltılacak binalarının yeniden yapım sürecinde, bu binaların Güzel Sanatlar Fakültesi olarak yeniden projelendirilmesi ve yapımı ile ilgili her türlü yükümlülüğün, düzenlenecek bir protokolle paydaşı olmaya hazırdır. Mevcut fakülte binasının yenilenmesi sürecinde ilgili Teknik Çalışma Grubunun birlikte çalışmaya devam etmesi de beklentimizdir” denildi.

İŞTE O YAZI

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE
Güzel Sanatlar Fakültesinin Tınaztepe yerleşkesine geçici olarak taşınması süreciyle ilgili olarak Üniversiteniz ve Belediyemiz arasında bir süredir yürütülmekte olan temaslar neticesinde iki kurumun ortak bir Teknik Çalışma Grubu oluşturarak konuyu ele alması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Belediyemizde 08.08.2019 tarihinde gerçekleştirilen ve iki kurumun temsilcilerinin yer aldığı teknik çalışma grubu toplantısı sonucunda yapılan değerlendirme sonucu Belediyemizin görüşü aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

1. Üniversite komisyonu tarafından Güzel Sanatlar Fakültesinin 23 Eylül 2019’da eğitim öğretime başlayacağı bilgisi iletilmiş ve bu tarihe kadar şehir merkezinde bulunan yeni mekânlarla ilgili bir çözüm yolu bulunması istenmiştir. Ancak, yaklaşık 45 günlük bir süre içinde şehir merkezinde Belediyemize ait olan mekânların tahsis edilerek Fakültenin ihtiyaçlarına göre projelendirilmesi ve yapım işi dâhil olmak üzere düzenlenerek eğitime uygun hale getirilmesi teknik ve idari açıdan olanaklı görünmemektedir.

2. Dolayısıyla yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin ihtiyaçları, şehre yerleşmesi ve mevcut öğrencilerin eğitim öğretim döneminin aksamaması için Fakülte yönetimi tarafından başka binaların değerlendirilmesi uygun olacaktır. Yeni bina yapılana kadar olan sürede, üniversite bünyesinde karşılanmasında güçlük çekilebilecek olan sahne, amfi, film çekim mekânı, vb. ihtiyaçlar konusunda açık ve kapalı kültür sanat mekânlarımızın belirli bir program dâhilinde eğitim sürecinde kullanılabilmesine dönük her türlü destek verilebilecektir.

3. Öte yandan Belediyemiz, Üniversitenin Balçova yerleşkesinde yapı güvenliği riski nedeniyle boşaltılacak binalarının yeniden yapım sürecinde, bu binaların Güzel Sanatlar Fakültesi olarak yeniden projelendirilmesi ve yapımı ile ilgili her türlü yükümlülüğün, düzenlenecek bir protokolle paydaşı olmaya hazırdır. Mevcut fakülte binasının yenilenmesi sürecinde ilgili Teknik Çalışma Grubunun birlikte çalışmaya devam etmesi de beklentimizdir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Tunç SOYER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner226