İçişleri Bakanlığı'nın Soyer hakkında 3 ayrı konuda soruşturma izni vermesi tartışma çıkardı... CHP'den sert tepki
banner196

GÜNDEME BAKIŞ - İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve belediye yönetimi hakkında soruşturma izni verdi. İçişleri Bakanlığı ilk olarak, 1987 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çankaya’daki 6,6 dönümlük arazisini vererek yüzde 23,3'le hissedarı olduğu Hilton Oteli'ni soruşturma konusu yaptı. Hilton Oteli'nden belediyenin hakkı olan paraların tahsil edilmediği ve "kamu zararı oluştuğu" gerekçesiyle soruşturma izni verildi. Burhan Özfatura'nın başkanlığı döneminde yapılan otelin otopark gelirlerinin yüzde 50'sinin İzmir Büyükşehir'e verilmesi gerekirken yıllar boyunca tahsil edilmediği gerekçesiyle Tunç Soyer'in yanı sıra eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediyenin Mali Hizmetler ile Genel Sekreterlik birimlerinde görev yapan 5 kişiyle ilgili soruşturma izni verildi.

32 YIL SONRA GELEN SORUŞTURMA İZNİ
İş insanı Mehmet Nafiz Günal'a ait Günal İnşaat'ın yaptığı otelle ilgili anlaşmayı imzalayan dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ile sonraki dönemde koltuğa oturan Yüksel Çakmur ile 4 belediye yöneticisi ise "zaman aşımı" gerekçesiyle soruşturma dışında tutuldu.

YÖNETİM KURULU ÜYESİNE İLİŞKİN İDDİA
Aynı gün, yani 28 Eylül'de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşan bir diğer soruşturma izni ise Grand Plaza A.Ş.'nin yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşen Uysal ile ilgili oldu. Fransa'da yaşadığı belirtilen Prof. Dr. Uysal'ın belediye iştiraki Grand Plaza'nın yönetiminde yer almasına karşın yönetim kurulu toplantılarına katılmadan maaş aldığı iddiaları üzerinden soruşturma izni verildi.

BAKANLIK HİBESİYLE YAPILAN TESİS İÇİN DE SORUŞTURMA İZNİ
Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde, Seferihisar'ın Ulamış Köyü'ne 2017 yılında kurulan et entegre tesisi de ayrı bir soruşturma konusu yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yüzde 50 oranında hibe alınarak Seferihisar Belediyesi'ne ait 6,5 dönümlük araziye kurulan ve daha sonra S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne devredilen tesis için çevre koruma kurulundan gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle Başkan Soyer ve bazı belediye görevlileri hakkında soruşturma izni verildi.

YENİ TEBLİĞ EDİLDİ İDDİASI
Soruşturma izinlerinin önceki tarihlerde verilmesine karşın 28 Eylül’de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edildi. Hilton Oteli'nden doğan alacaklarla ilgili soruşturma izninin İçişleri Bakanlığı'nca geçen nisan ayında verildiği belirtilirken; Grand Plaza ile ilgili soruşturma izni tarihinin de önce olduğu ileri sürüldü.

CHP'DEN TEPKİ
Yaşanan gelişmelerin ardından CHP kanadından Soyer'e destek, Bakanlığa tepki mesajları geldi.

İMAMOĞLU: "YANINDAYIM BAŞKANIM"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: "Onca skandala seyirci kalanlar, Tunç Başkanımıza 3 ayrı soruşturma açmış. Sel gider, kum kalır. Siz gideceksiniz, @tuncsoyer kalacak. Yanındayım Başkanım.

YÜCEL: "AYAK OYUNLARINIZ BİZE VIZ GELİR"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: Kendi koltuğu sallantıda olan fotoromancı, çareyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e sudan sebeplerle soruşturma izni vermekte bulmuş. Şunu çok iyi anlamak gerekir. Burası İzmir, sizin bu ayak oyunlarınız bize vız gelir..!

ERKEK: KORKMAYIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: Atatürk’ün sözlerini okuduğu ve tarihi gerçekleri ifade ettiği için @tuncsoyer  hakkında 3 soruşturma için izin istenmiş! 3 az olabilir, 300 soruşturma açın; ne sizden korkarız ne de gerçekleri söylemekten vazgeçeriz.

SARIBAL: MİLYONLAR VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal: Baskılarınız karşısında tek bir geri adım attıracağınızı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. İzmir BB Başkanımız Tunç Soyer (@tuncsoyer) asla yalnız yürümeyecek. Onun arkasında sadece İzmir’liler değil, demokrasiye inanan milyonlar var.

AĞBABA: YANINDAYIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Akla hayale gelmeyen suçlara skandallara sessiz kalanlar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e jet hızıyla soruşturma başlattılar. Bizim kimseden korkumuz yok, tehditler bizi yıldırmaz. @tuncsoyer 'in yanındayız.

ÖZEL: PABUÇ BIRAKMAYIZ

CHP TBMM Grup Sözcüsü: Seçimleri kaybedeceğinizi anlayınca başlattığınız algı operasyonlarınıza, ayak oyunlarınıza pabuç bırakacak değiliz. Sudan sebeplerle soruşturma izni verdiğiniz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız @tuncsoyer'in yanındayız!


ÖZKAN: BU ZIRVALARI YEMEYİZ
Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Bu topraklarda haine hain denir. Uyuşturucu kaçakçıları, teröristler ve mafya sokaklarımızda cirit atarken İçişleri Bakanlığı işi gücü bırakıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e soruşturma izni veriyor. Hiç kıvırmayın. Bu zırvaları yemeyiz. Başkanımızın yanındayız.

ÖZKOÇ: SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Uyuşturucu kaçakçıları, teröristler, mafya sokaklarımızda gezerken İçişleri Bakanlığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e düşüncesini açıkladığı için soruşturma izni veriyor. Başkanımızın sonuna kadar arkasındayız. Meydanlardan korkanlar, sandıkta yenilecek.

BAKAN: DOĞRU DUVAR YIKILMAZ
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: Erdoğan'ın, Cumhuriyet ve devrimlerine bağlı belediye başkanımız Tunç Soyer hakkında günlerce konuşmasının ardından, acaba ne gelecek diye bekliyordum. O kadar bir şey bulamamışlar ki 1987'ye kadar gitmek zorunda kalmışlar. Başkanımız Tunç Soyer’e ve önceki Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na 32 yıl önce yapılmış bir sözleşme için soruşturma açılıyor.  Tam 32 yıl Mülkiye müfettişleri, Sayıştay denetçileri inceledi, hiçbir hukuksuzluk bulamadı. Aziz Kocaoğlu hakkında 397 yıl hapis cezası istemiyle dava açan FETÖcüler bile bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gereğini yaptığını, hukuki haklarını savunduğunu düşünmüşler ki bu konuda bir soruşturma açma gereği duymamışlar. Bugün, Soylu’nun kirli oyunları FETÖcü savcıları, polisleri dahi aşmış durumda. Doğru duvar yıkılmaz. Başkanlarımızın yanındayız.

BAŞKAN KILIÇ: YANINDAYIZ
Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç: Özgürlüğün kenti İzmir'imizi yöneten Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in yanındayız.

TORUN: YEDİRMEYİZ!

CHP Genel Başkan yardımcısı Seyit Torun: Bu kadar mı rahatsız oldunuz İzmir’in kurtuluş coşkusundan. Bu kadar mı korkuyorsunuz? Sudan sebeplerle 3 ayrı soruşturma izni verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in yanındayız. Başkanımızı sizin son çıpınışlarınıza yedirmeyiz.

POLAT: YANINDAYIZ

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat: İçişleri Bakanının 2 büyük görevi var; -CHP’ye iftira atmak -CHP’li belediye başkanlarına soruşturma izni vermek. Mafyalar, hırsızlar, dolandırıcılar fotoğraf albümünde yer aldığı için ellerini kollarını sallayarak gezebiliyor. Başkanımızın yanındayız!

KIRGÖZ: YANINDAYIZ

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz: Cumhuriyet değerlerlerinden ödün vermeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in her zaman yanındayız.

SERTER: SONUNA KADAR YANINDAYIZ

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter: Cumhuriyet’in, Atatürk’ün çocuklarının önünde duramayanlar, gerekçeler üreterek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer hakkında açılan üç soruşturmaya izin vermiş! Cunhuriyete ve devrimlere sonuna kadar bağlıyız! Başkanımız @tuncsoyer ’in sonuna kadar yanındayız!

SALICI: FATURASI BÜYÜK OLUR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız @tuncsoyer  için soruşturma izni verildi. Soruşturmanın sonucunda vatan sevgisinden başka bir şey çıkmaz. Öte yandan size siyasi faturası büyük olur!

SANDAL: YANINDAYIZ

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal: "Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir, hiçbir kirli ayağın basamayacağı kutsal bir topraktır." M. Kemal Atatürk... İzmirimizin Büyükşehir Belediye Başkanı @tuncsoyer 'in sonuna kadar yanındayız...KILIÇ: GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: Bu kadar da kötü olunmaz diyemiyoruz. Çünkü kötülüğün dozunu hergün türlü türlü senaryolarla arttırıyorlar. Seçime kadar da durmayacaklar. Biz de geri adım atmayacağız. İktidarın safsatalarına, iftiralarına karnımız tok. Başkanlarımızın yanındayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235