Direct İzmir projesi tanıtıldı... Soyer: “İzmir Dünya kenti olmaya yaklaşıyor”  
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini arttırmak ve İzmir’den dünyaya yapılacak uçuşları tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Direct İzmir’ projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.

İZMİR GÜVENİ EN BÜYÜK ŞANSIMIZ
İzmir’in zenginliklerine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Direct İzmir bizim için İzmir’in kabuğunun kırılıp dünyayla buluşmasına bir adım daha yaklaşmak. İzmir’i İzmir yapan en büyük zenginliği dünyayla ne kadar buluştuğuna bağlı. İzmir eğer kabuğunu kıramıyorsa dünya kenti olma vasfından uzaklaşmaya başlıyor. Ne kadar kabuğunu kırıp dünyaya açılırsa dünya kenti olmaya yaklaşıyor. Sektör temsilcisi arkadaşların İzmir’e güveni en büyük şansımız. Ama içleri rahat olsun, İzmir asla bu güveni boşa çıkarmaz. Sizler İzmir’den güç aldıkça İzmir de size güç vermeye devam edecek” dedi. 

DİJİTAL ÇALIŞMALARI ANLATTI
Başkan Soyer konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Tüm insanlığın macerasının kesintiye uğradığı pandemi boyunca boş durmadık. İzmir’in dünya kenti olması için birçok çalışma yaptık.  2021 başında İzmir Turizm Stratejisi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Vakfı ortaklığıyla yayınlamıştık. Şimdi bu stratejide her ne yazıyorsa, kent paydaşlarımızla birlikte teker teker uyguluyoruz.  Bu süreçte dijital turizm altyapısını kuran Türkiye’deki ilk şehir olduk. Visitİzmir mobil aplikasyonunu yayınlayarak İzmirlilerin, turistlerin ve sektörün hizmetine sunduk. Pandeminin derinden sarstığı sektörü desteklemek için Türkiye’nin ilk güvenilir destinasyon sistemini, Turuncu Çember hijyen sertifikasını uygulamaya koyduk.  Sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda Konak Meydanı’nda tur otobüsleri için yolcu indirme noktası oluşturduk. Alsancak’ta, Kültürpark’ta, Kemeraltı’nda turizm bilgilendirme ofislerimizi açtık. Turizm bilgilendirme ofislerimizin sayısı ilerleyen aylarda İzmir genelinde artacak.  İzmir’in doğal ve kültürel mirasını dünya ölçeğinde bilinir hale getirmek için Dünyanın İzmir Mirası programını başlattık. Kemeraltı, Gediz Deltası, Ceneviz Kaleleri ve Birgi’yle birlikte İzmir’deki UNESCO Dünya Mirası sayısı ikiden altıya yükselecek. İzmir’i yeniden önemli bir kurvaziyer limanı haline getirmek amacıyla, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, TÜRSAB, İzmir Ticaret Odası ve Deniz Ticaret Odası ile birlikte çalışıyoruz. Yıllar sonra ilk gemiyi Mart ayında İzmir limanında ağırlayacağız. Pandemi nedeniyle beklenmedik bir sorun yaşanmazsa, toplamda 29 seferle 2022 yılını kurvaziyer turizmi açısından dolu dolu geçirmeyi hedefliyoruz.” 

12 AY TURİST ÇEKMEYİ HEDEFLİYORUZ
“İzmir’e hava yoluyla direkt ulaşım alternatiflerini güçlendireceğimiz bir projeyle sizlerle birlikteyiz” diyen Başkan Soyer şu ifadelerini kullandı:
“Directİzmir projemiz İzmir’e direkt ulaşım olanaklarını üç adımda geliştirmeyi hedefliyor: ilk olarak satışta olan ama henüz yeterli yolcu sayısına ulaşamayan uçuşların kesintisiz devam edebilmesini hedefliyoruz. İkinci adımda sadece yaz mevsiminde gerçekleştirilen direkt uçuşların yıl geneline yayılarak İzmir’i yılın 12 ayı turist çeken bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz. Üçüncü ve son adımda ise İzmir’den direkt uçuş yapılan yeni destinasyonların açılmasını hedefliyoruz. Böylelikle dünyanın farklı şehirlerinden ziyaretçilerin İzmir’in doğal ve kültürel mirasıyla buluşabilmesinin kapısını aralıyoruz.” 

SADECE İZMİR’İ DEĞİL, TÜRKİYE’YE KATKI SUNACAK  

Uçuşlar hakkında bilgi veren Soyer, “Tüm bu hedeflere ulaşmak için İzmir’deki değerli paydaşlarımızla eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Sun Express, Corendon, Pegasus, Türk Hava Yolları ve Adnan Menderes Havalimanı’na değer katan TAV ile birlikte hareket ediyoruz. İzmir Havalimanı’nı yeni bir cazibe merkezi haline getirecek bu çalışma, sadece İzmir’e değil, tüm Ege Bölgesi ve ülkemizin turizmine katkı sunacak. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, içinde bulunduğumuz ay itibarıyla, yurt içi ve yurtdışında toplam 49 noktaya tarifeli direkt seferler gerçekleştiriliyor. Bu şehirlere önümüzdeki yaz döneminde Beyrut, Cenevre, Milano, Üsküp ve Nantes gibi yeni noktalar eklenecek. Bugün imzalayacağımız protokol sefer sayılarını ve destinasyonları artırmak için attığımız çok önemli bir ilk adım. Bu protokol ile İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz. İBB olarak bu tanıtımın önemli bir parçası olmayı taahhüt ediyoruz” diye konuştu.  

BU RUHUN DÜNYA İLE BULUŞMASI LAZIM  

Soyer, “Directizmir.com adıyla İzmir’den direkt uçulabilen tüm destinasyonları içeren bir internet sitesi kurduk. Vatandaşlarımız bu site sayesinde İzmir’den aktarmasız uçulabilen tüm noktaları en güncel haliyle ve hızla öğrenebilecek. Yeni destinasyonları yaratmanın ne kadar güç olduğunu tahmin edebiliyoruz. İBB olarak gövdemizle sizin yanınızda olacağız. İzmir’in refahını büyütmek için çalışan tüm kurumlara sahip çıkmak boynumuzun borcudur. İzmir’e yatırım yapan havayolu şirketlerimizin de sonuna kadar yanındayız. Bugün, İzmir turizmini emin adımlarla ve tüm paydaşlarımızla birlikte bir adım daha ileriye taşımanın gururunu yaşıyorum. Bu ortaklık sayesinde inanıyorum ki İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız. Çünkü bu şehrin bir ruhu var ve o ruh dünyayla buluşmaya hazır.  Tüm hava yolu şirketlerimiz ve TAV’ın yöneticileri başta olmak üzere bu projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

SEFER SAYISINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ
Pegasus Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, “İzmir’den gerçekleştirilen direkt uçuşların ‘direktizmir.com’ üzerinden kolayca ulaşılabilmesi bizim için önemli. Havayolunda yeni bir hattın duyurulmasının ne kadar zahmetli ve maliyetli. Bu projeyle İzmir’den yapılan direkt seferlerin kolayca ulaşılmasını önemli buluyoruz. Yakın gelecekte büyüyen filomuza paralel olarak İzmir’den gerçekleştirdiğimiz direkt seferlerin sayısını artırmaya var gücümüzle çalışıyoruz” diye belirtti.  

MORAL VE MOTİVASYON VERDİ
Turkish Airlines İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun, “Hem tanıtım hem maddi anlamda, daha da önemlisi sektöre moral ve motivasyon vermesi açısından bu çalışmaya destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

MARKALAŞMA ADINA YAPILACAK…
Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan, “Lansmanı yapılan web sitesi İzmir’in doğrudan bağlanacak uçuşlarının bunabilmesi için çok faydalı bir platform. Bu web sitesinin içeriği çok önemli. İzmir’i araştıran keşfetmek isteyen müşteriler İzmir’i tarafında bu uçuşlara ulaşma imkanı bulacak. Markalaşma yolunda atılacak bu adımın herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  

İZMİR’İN ZENGİN DESTİNASYONUNA…
Sun Ekspress Ticaret Direktörü Peter Glade, “İzmir’in zengin destinasyonuna bu uygulamayla ulaşabilirseniz. Biz bunu birlikte ortaklaşa hayata gerçekleştirecek olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?
Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Turkish Airlines İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun, Sun Ekspress Ticaret Direktörü Peter Glade, Pegasus Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, CHP’li belediye başkanları, İBB Bürokratları ve İzmir Vakfı temsilcileri yer adlı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.