Büyükşehir’de Purçu ve kamulaştırma tartışması! Soyer: ‘Kararı bakanlık versin’
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ-  Selçuk Belevi mahallesinde bulunan  CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’ya ait arazi konusu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında tartışma yarattı.  “Kamu yararı” kararı alınan bölge için Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu 1/100000 ölçekli planlarda “tarım arazisi” olarak belirlenen yerin bakanlığın değerlendirilmesine sundu.

"BU KONUNUN ARKASINDA ÖZCAN PURÇU OLDUĞU İÇİN…”
Konuyla ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hızal, “Biz burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir takım imar konularında ortaya koyduğu çelişkileri anlamaya çalışıyoruz. Biz burada tavsiye niteliğinde karar almıyoruz. Burada, Selçuk’ta Belevi Mahallesi’nde bir karar alınmaya çalışılıyor. Aslında karar alınmak isteniyor ama bazı kamuoyu baskılarından dolayı çekiniliyor. Bu konu 7 ila 8 ay önce gündeme gelmişti. Bu komisyon bir mütalaa makamı değildir; bir görüş varsa ya kabul edilir ya da reddedilir. Bir takım düşünceler ortaya konuldu sonra karşı çıkıldı. 1/ 100.000’lik planlarda tarım arazisi olarak görülen bir alan hakkında İzmirli hemşerimiz gelse İzmir Büyükşehir Başkanlığı’na müracaat etse, ‘Kalacak yerim yok ben burada kendi konut ihtiyacımı gidereceğim’ dese, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği cevap nedir? Ben söyleyeyim: Reddedilir. ‘Burası planlarda tarım arazisi ama biz bunu değiştirmek istiyoruz ama kamuoyu baskısı var; topu acaba Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na nasıl atarım’ tam olarak bunu görüyoruz. Hasan, Ahmet ya da Mehmet Bey olsa reddedilecek olan bu karar, konunun içinde İzmir Milletvekili Özcan Purçu olduğu için böyle bir uygulama oluyor. Bu ne objektif kriterlere ne de demokrasiye uyar. Kişiye, kuruma ya da belediyeye göre bir karar alınsa çok büyük sorunlar yaşanır. Bunun arkasında İzmir Milletvekili Özcan Purçu olmasaydı bu karar bu şekilde verilmeyecekti. Selçuk Belediyesi’nin de görüşlerini merak ediyorum. Meselenin sosyolojik boyutu için bir şey demiyorum. Ama bu kararın bu şekilde verilmesi ne hukuk kurallarına ne de teamüller uyuyor. Biz vatandaş için ne karar veriyorsak şu anda da bunu vermemiz gerekiyor. Bu işin yanında ve arkasında Purçu olduğu ve sübjektif bir karar alındığı için itiraz ediyoruz” dedi. 

“BİZDEN GÖRÜŞ İSTENDİ”
Hızal’a cevap veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Sözcüsü Nihal Kökkılınç, “Selçuk’la ilgili konuda; evet Özcan Purçu CHP’nin milletvekilidir. Ancak Selçuk aynı zamanda CHP’li bir belediye tarafından yönetilmektedir. İki tarafın da ne bir tarafı kayırma, kollama konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşmamıştır. Topu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atmakla suçlanıyoruz. Evet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkezi idaredir. Yani AK Parti’nin yönettiği ülkede bir bakanlıktır. Belediyemiz de idari vesayetle bu bakanlığa bağlıdır. Bu bakanlığın görüşmeleri, genelgeleri ve yönetmelikleri çerçevesinde hareket edilmektedir. 1/100.000’lik planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin reddettiği bir konuda yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse geçit verebiliyor. Biz burada tarım alanından konut yapılmasıyla ilgili Selçuk’tan gelen bu konuda Selçuk Kaymakamlığı’nın vermiş olduğu bir ‘Kamu yararı gereği yapılması gerekir’ noktasında bir kararla karşılaştık. İmar komisyonumuz bu konuyu değerlendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu planları yaptığında tarım alanı gibi bir yerde yetki sahibi olduğunu da gördük. Dolayısıyla biz de bu konuda gerekli değişiklik yapılsın sonra Büyükşehir gereğini yapar noktasında olduk. Bu konuda gereksiz yere algı yaratmak, algı yönetmek, CHP’li belediye başkanlarını ve milletvekillerini yıpratmaya çalışmak çok yakışık almayacak bir siyaset yöntemidir” dedi. 

“KARARI BAKANLIK VERSİN”
Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Valiliği tarafından 17 aylık süreçte ilk defa bir karar gönderdi. Kamu yararına oluşturulması söyleniyor. Meclisin yapacağı iş ilgili Bakanlığa göndererek karar almasını beklemek” diye konuştu.  

Konuyla ilgili konuşan AK Partili Meclis üyesi  Sema Yeşilçimen, “Uzun yıllardır Selçuk’ta yaşıyorum. Bahsedilen araziler Selçuk’un tarım için en verimli arazisidir. Bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu alanda Roman vatandaşlar çadırlarda yaşıyordu. Selçuk Belediyesi bu çadırları mühürledi. Özcan Purçu’ya 28 bin TL ceza kesildi. Bu konunun siyasetten uzak tutulması ve çözüm bulunması gerekiyor.  

NARLIDERE’DE KAMULAŞTIRMA TARTIŞMASI
Narlıdere’de bir arazinin kamulaştırılması tartışıldı.  AK Partili Hızal, “Belediyenin 2.5 milyonluk bir tutarla karşılıyor. Yeşil alanın ticari alana dönüştürüldü” dedi. Hızal’a yanıt veren Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Konuştuklarını siyasi olarak normal buluyorum ama bir İzmirli olarak abartılı ve haksız görüyorum.  Söz konusu parsel yaklaşık 20 yıl önce belediye hizmet alanı. Burası yeşil alan değilmiş. Ticari alana da dönüşmüyor. Bunu bir çarpıtma konusu yapmamak lazım” diye konuştu.

Konuyla ilgili söz hakkı alan Narlıdere Belediyesi eski Başkanı Abdül Batur, “Bu alan benim belediye başkanı olduğum 2001 yılında gündeme gelmişti. Geçmişte belediye hizmet alanları o alan içindeki vatandaşa hisse verilebiliyordu. Tek kişi varsa tapusu özek mülkiyet olarak kalıyordu. Sonrasında biz dava açtık. Meclis kararı var, vatandaşın imzası var, o dava nasıl kazanıldı bilmiyorum. Tüm belediye başkanları geçmişte yapılan değişikliklerden etkileniyoruz. Burada yapılan Narlıdere Belediyesi’nin kamulaştırma neticesinde bir durum çıktı. Burası yeşil alanı değildir. Belediye hizmet alanıydı. Biz park yaptık, rezidans yapmadık. Yapılan çalışma doğrudur. Geçmişte görev yapmış biri olarak destek veriyorum” açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227