Büyükşehir Meclisinde 4.5 saatlik İZSU zirvesi... 14 milyarlık bütçeye onay
banner196

Halil İbrahim GÜLER/GÜNDEME BAKIŞ- İZSU Genel Müdürlüğü Genel Kurulu’nun kasım ayı toplantısı ikinci birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu yönetiminde Kültürpark'taki meclis salonunda gerçekleşti. Genel Kurul’da, İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2023 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Taslağı görüşüldü. İZSU’nun 2023 yılı bütçesi 14 milyar TL olarak belirledi. Bütçe oy çokluğuyla geçti.

RAKAMLARLA ÇALIŞMALARI ANLATTI

İZSU’nun genel durumu, su maliyeti, atıksu maliyeti ve Körfez’in durumu hakkında bütçe üzerinden değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, şunları söyledi: “İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı bütçesi 14 milyar lira… Ve bu bütçenin yaklaşık 8 milyarlık kısmı, kentsel yatırım faaliyetleri ve buna bağlı mal-hizmet alımlarıyla karşımızda… Bu bütçenin yüzde 24’lük kesimi elektrik ödemesi, yüzde 19’luk kesimi de personel gideri olarak karşımızda… Bu bütçedeki en temel harcamalardan biri elektrik kalemi ve bu yıl elektriğe yüzde 425 zam geldi. Bunları başka bir şey bağlayacağım, elektrik zammı üzerinden dem vurmak için değil bir yapı anlatacağım. Bütçemizin 3.3 milyar liralık kısmı elektrik zammına geliyor. Tam geçen yıl bugün motorin 8.79 lira iken bugün 24.99 lira… Aradaki fark yüzde 184… Elektrik ve akaryakıt maliyeti bütçe üzerinde önemli bir yük. Buna rağmen yatırım kalemlerinde önemli bir azalma yapmadık, hatta artışlarla karşı karşıyayız. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin revizyonu, Aliağa Yeni Şakran Atıksu Arıtma Tesisi, Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nin 2. Etap Çalışması ve Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisi’nin 2. Etap inşaatlarının, 2023 bütçesinden karşılanacak ödeneklerle tamamlanmış olduğunu göreceğiz. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin 4. Faz İkmal İnşaatı, Selçuk Atıksu Arıtma Tesisi, Kiraz, İzmir Yüksek Teknoloji Atıksu Arıtma, Seferihisar Akarca, Çeşme Alaçatı Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etabı projelerinin inşaatlarına da 2023 yılında başlandığını göreceğiz. Bunun yanı sıra yatırımlar; proje süreci, ihale süreci ve yapım süreci şeklinde ilerlerken bazı projeler bakımından da 2023 yılında ihale süreçlerinin başladığını göreceğiz. Dikili, Çeşme Ovacık, Ödemiş Kaymakçı,Ödemiş Gölcük, Selçuk Belevi ve Tire Gökçen atıksu arıtma tesislerinin de projelerinin başladığını göreceğiz. Yine 2023 yılında, 555 kilometre uzunluğunda içme suyu şebeke imalatı, 483 kilometre içme suyu şebeke hattında bakım-onarım ve yenileme çalışmaları, 80 adet içme suyu sondaj kuyusu, 270 kilometre yağmur suyu ayrıştırma hattının, 2023 bütçesi ödenek kalemleri üzerinden inşaat süreçlerinin başladığını göreceğiz. Otuz kilometrenin üzerinde dere ıslah, bakım-onarım projesi yapacağız ve 2 milyon metreküp civarında Körfez dip taraması yapacağız.”

PARTİZANLIK ÇIKIŞI

Merkezi iktidarın Cumhur İttifakı belediyeleri ile CHP’li belediyelere verdiği desteği rakamlar üzerinden örnekler vererek kıyaslayan CHP’li Aydın, “2006 yılından önce İZSU’nun görev alanı 11 ilçeden oluşuyordu, daha sonra çıkan yasayla İzBB’nin sınırları genişledi ve 9 ilçe daha İZSU’nun görev sahasına girdi. Ardından İZSU’nun, görev ve yetki alanı bir daha büyüdü, toplam 30 ilçe İZSU’nun sorumluluk sahasına girdi. İZSU, 2014’teki yasal genişlemeden sonra 6 bin 60 kilometrekarelik bu bölgelere 4 milyar TL civarında yatırım yaptı. Getirilen yasayla, hizmetler büyük ölçüde bir anda büyükşehir belediyelerine devredildi. Su ve kanalizasyon idarelerine bu devir yapılmasına rağmen idarelerin imkanları, yatırım araçları, makine ve teçhizatları önemli ölçüde genişlemedi. Bütün idarelerin başına bu geldi ama herkes bizim kadar şanssız değildi. Bazı idareler, siyasi iktidar bakımından himayeye mazhar olarak öne çıktı. İller Bankası, tüm belediyelere nasıl davranmış ona baktım; 2021 yılında tüm belediyeler, İller Bankası’na bin 156 proje sunmuş ve bu projelerin krediyle desteklenmesini istemiş. İller Bankası bu bin 156 projeye destek kararı vermiş. Bu projelerin yüzde 94.2’si Cumhur İttifakı belediyelerine ait… Sadece yüzde 4.3’ü CHP’li belediyeler. Oysa CHP’li belediyeler bugün Türkiye nüfusunun yüzde 52’sini yönetiyor. Yine 2021 yılında İller Bankası, 191 belediye projesine yüzde yüz hibe desteği vermiş. Bunların yüzde 1’i CHP’li, yüzde 98.4’ü Cumhur İttifakı belediyeleri… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapmış? 2019 yılında 293, İller Bankası 256 proje talebimizi reddetmiş. Yine aynı Bakanlık, son 3 yılda belediyelere bazı araç yardımları yapmış. Bakanlığın son 3 yılda yaptığı araç yardımlarının yüzde 97’sini Cumhur İttifakı belediyelerine yapmış. Siyasi iktidarın temsil edilmediği belediye yönetimlerine ayrılan pay yüzde 3… Bakanlık, belediyelere 432 milyon lira nakdi yardım yapmış, tamamını Cumhur İttifakı belediyelerine yapmış. Partizanlık budur. Bunun adı partizanlıktır! Büyükşehir belediyelerinin yetki alanları belediyeleri kazanabilmek için genişleteceksiniz. Ortaya çıkan boşluğu hepimizin bütçesiyle finanse edeceksiniz ve CHP’li belediyeleri topal ördek yapabilmek için bu tavrı göstereceksiniz” diye konuştu.

‘MERDİVEN ÇIKIYORUZ’

Su maliyetine ilişkin de konuşan Aydın, “İzmir’in suyunun yüzde 55’i yeraltı sularından temin ediliyor. İstanbul, suyunun yüzde 99’unu barajlardan karşılıyor, Ankara yüzde 98’ini barajlardan karşılıyor, İzmir sadece yüzde 45’ini barajlardan karşılıyor. Bu bize neye mal oluyor? Biz bir metreküp suyu yeraltı kuyusundan çıkarıyoruz, bir milyar 140 milyon lira kuyu maliyeti… Çünkü kuyudan çekilen suyun enerji maliyeti, barajdan alınan suyun enerji maliyetinin kat kat üzerinde… Sonra bu suyu arıtma tesisine getiriyoruz, depolara alıyoruz ve konutlara taşıyoruz. Buna ‘merdiven çıkmak’ deniyor. Biz merdiven çıkıyoruz. Çünkü suyu aşağıdan yukarıya taşıyoruz. Gördes, Değirmendere, Çamlı, Bostanlı barajlarımız yok. O yüzden biz suyumuzun yüzde 55’ini, ilave 1.4 milyar lira maliyetle yeraltından çıkarıyoruz. ‘En pahalı su İzmir’de’ eleştirisi geliyor ya, evet eğer İzmir’in suyunun da 98’i beyefendilerin ihmal ettikleri barajlardan alınsaydı, bugün İzmir halkı 3 ay su faturası ödemeyecekti” ifadelerini kullandı.

‘71’İNCİ SIRADAN…’

CHP’li Aydın ayrıca İzmir halkının Türkiye’de en fazla vergi ödeyen üçüncü ilin halkı olduğunu belirterek “Bu şehrin halkı ödediğin vergilerin bir kısmının kendisine kamusal yatırım olarak gelmesini istiyor, 71’inci sıradan kurtulmak istiyor. Bu şehri yatırımda 71’inci sıraya koyarsanız bu halkın söyleyecek sözü olur. Biz de o halkın temsilcisi olarak bu sözü söyleriz. Körfezin kirliliğini hep birlikte önlemek, temizliğini hep birlikte sağlamak zorundayız. İZSU bununla ilgili, 2019 yılında bu yana 568 milyon TL yatırım yaptı. Bunu 2023'te 1.2 milyar liraya çıkarıyoruz” dedi.

ELEŞTİRİLERİMİZİ REDDEDİNİZ AMA…  

Kentin temel sorunlarına değinerek konuşmasına başlayan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Murat Bey daha yeni göreve seçildiğinde geçen sene yaptığı eleştirileri bu sene yapmaz dedik. Gördük ki yine aynı bakış açısıyla 2014 bütün şehir yasasından yakındı.  İZSU bizim için çevre, Körfez, altyapı, içilebilir su demektir. Derelerin temizliği, taşkın veya yağmurla mücadele demek. Çiğli Arıtma ve dördüncü faz demek. 14 milyonluk bütçesiyle geçtiğimiz dört yıl sorunları nasıl çözdüklerini anlatmalarını isterdim. İzmir’i yönetemediğinizi, her seferinde söylediğimiz şeyi bugün bu sonumda yeniden gördük. Körfez’in koktuğunu söyledik, siz reddediniz,  Soyer de koktuğunu daha sonra söyledi. Çamur kurutma tesisleri çalışmıyor. Körfez temizleme yönteminiz yanlış dedik. Bunu reddediniz daha sonra bunu da doğru olduğunu söyledik” dedi.

1 MİLYARLIK KAYIP KAÇAK

AK Partili Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:
“’Değirmendere Bostanlıdere barajı’ dedi Murat Bey… İZSU ‘Değirmendere, Bostanlıdere barajlarını biz yapacağız’ dedi. Hala yapılmadı. Açık ve net bir şekilde söyleyeyim yapamayacaksınız, biz hükümet olarak onları da yaparız. Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıyoruz. Kayıp kaçakta 1 milyar TL kaybımız var. Ortalama yüzde 26 ortalamamız var. Bunu önlerseniz 1 Milyar TL kazancınız var. 2023 yılında 750 milyon dolarlık bütçe.. Eleştirdiğiniz bütün şehir yasası ile birlikte bütçeniniz 5 kat artırmıştır. 8 yıllık takvim içerisinde Türkiye’yi İzmir gibi yönetecekseniz vay Türkiye’nin haline! 3 milyar TL elektrik faturası öngörülüyor. 14 Milyarlık bütçeyi dün konuştuk, bugün oylayacağız. Yangından mal mı kaçırıyoruz? Dün sorduğumuz sorulara cevap alamadığımız bir bütçeyi oylayacağız.

44 ARITMA TESİSİ KAÇAK

Yıldız İzmir’in Türkiye genelinde arıtma konusunda önde geldiğini hatırlatarak, “İZSU güneş enerjisi projesi var mı, yok.  İZSU’nun 1 Megavat güneş enerji projesi yok! Bu konuda maalesef sınıfta kaldınız.  65 tane arıtma tesisiniz var. Bakanlıklarımızın bu konuda teşvikleri var. Kaç tane sizden elektrik teşviki var. 65 tesisinin 44 tanesinin kaçak. Bazılarının çevre izin belgeleri yok. Bununla ilgili denetim olmamış. Çevre izin belgeleri olmayan yerlere teşvik verilmiyor” diye konuştu.

BAŞKAN SOYER’İN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Konuşmasına Başkan Soyer’in geçtiğimiz süreçte yaptığı açıklamaları eleştirerek devam eden Yıldız, “ ‘Körfez cansız renksiz hatta ölü’ diyen Başkan Soyer… Aday olduğu döneminde söyledi. 3 yıl içerisinde yüzülebilir olduğunu söyledi. 4 Eylül 2009’da söyledi. Başkan Körfez’de ne yapıyor dedik, bir baktık, Gediz’de bulduk. Burada tespitler yaptığını, temizlik yapacağını söyledi. Ne oldu, suçu Gediz’e attık. Peki, geçen sene bütçe konuşmalarında sorduk… Bütün sistem orada, Gediz dış Körfez’e nerden bulunduğu sorduk… Peyzaj mimarı doktora tezindeki ifadeyi referans verdi. Biz sonuç olarak sirkülasyon kanalını izledik, hiçbir şey yapmadık. Bugün yine deniz marullarını gördük. İzmir’in 30 yıllık kirliliği ortada. İZSU bunun çözümünü yıllar önce açıkladı. Siz üzerine düşen görevi yapmazsanız, Körfez’i marul kaplar. Marul’un bir sonraki evresi müsilajdır” diye konuştu.

ÇİĞLİ’DE ÇAMURU MANİSA’YA TAŞIYORUZ
Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çiğli’de doğal sit alınan tesis yapmışız. Bunun kabahatlisi bu yönetim değil. Ama buradaki 2,5 milyon metreküp çamur olan tesisleri çalışmıyor. 2018 yılında yandı. Bu yıldan beri hiçbir çalışma yapılmadı. Bunu Manisa’ya taşıyoruz. Neden, Çünkü Manisa’da çamur yakma tesisi var. Çiğli’deki arıtma tesisine bakıldığında çamur çürütme ünitesi çalışıyor mu, çalışmıyor?  Ayda 50 milyon TL cebimizden para çıkıyoruz sonra İzmir’in suyu neden pahalı, siz yönetimini beceremediğiniz için pahalıdır. Ne kadar çalışıyor? Devlet arıtma tesislerini elektrik giderlerini yüzde 57’sini ödüyor ama belgeleri tam olanlarının ödüyor. 216 bin metreküp günlük arıtma katkısı sağlayacak olan dördüncü fazın iki kez temel atımı iptal edildi.  Dördüncü kez ihaleye kazanın firmanın ihalesini iptal eden bir anlayış diyor ki 2023’de inşaata başlıyor. Söylemle eylem diye bir anlayış var. Eylem anlayışına geçmeniz gerekiyor. İZSU demek altyapı demek. İZSU’dan dertli olmayan belediye var mı, yok. Hepimiz görüyoruz. Bu eleştirileri maalesef sadece biz dile getiriyoruz. Sanki bu kentin belediye başkanı değil de Sayın Başkan “İzmir’in sorunları çok büyük” dedik. Sanki yeni belediye başkanı seçilmiş gibi söylerseniz olmaz. ‘Üç tane faz yeterli olmayan ve sığ yerden denize Körfez’e deşarj ediyor. Körfezi kirletiyoruz’ diyen 3 yıllık belediye başkanı bence anaya bakması gerekiyor. Kendi düşüncelerini değiştirmesi gerekiyor. Sayın Başkan hala kendisini Seferihisar’da zannediyor. İzmir’in çok büyük sorunları var.”

YAZIN KOKAN, KIŞIN TAŞAN BİR ŞEHİR OLDUK

Kentin sorunlarının çözülmediğine vurgu yapan Yıldız “İzmir’de yaşanan şey kader değil, sizin beceriksizliğinizdir. Hepimiz bu kente yaşıyoruz. Her yağmur yağdığında yeni bir sorunla sosyal medyada karşılaşıyoruz. Kemeraltı’nın altyapı sorunlarını çözdüğünü söyledi. Hala kovalarla su boşaltıyoruz. Ya da yaptık da yanlış mı yapıldı. Yazın kokan, kışın taşan bir şehir olduk. Bürüksel’de tanıtıma bunanla çıksın. Bu gerçeklik. Geçen dört yılın sonunda ben sizden hizmetleri anlatmanızı beklerken, bahaneleri sıraladınız. Bu kentin dağ gibi sorunlarına bahane siyasetine son verme günü geldi. Bu kenti dört yıldır siz yönetiyorsunuz” diye konuştu.

YEGÂNE SORUMLU İZSU

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin, “2023 İZSU performans programıyla ilgili pozitif şeyler söylemeyi çok arzu ederdim. Ama maalesef 2022 ve 2023 performans programı kitapçıklarını incelediğimizde nerdeyse birebir aynı olduğunu gördük. İzmir’in yazın kokan, kışın taşan, bir kent olmasının yegane sorumlusu İZSU’dur. Bu sorunları çözmekle mükellef olan kurumun performans programı olarak önümüze koyduğu sürdürülebilir çözüm önerileri yoktur. Yapılanlar yapılacak olanların göstergesidir” dedi.

YILLARDIR SONUÇLANDIRILMADI

Şahin konuşmasının devamında ise şunları kaydetti:

“Gelelim performans programı ve bütçeye. Temel politikalar ve öncelikler başlığı altında yayınlanan metinler birebir aynıdır. Türkiye Cumhuriyeti iklim değişikliği eylem planı (2011-2023) başlığı altında, “Yerleşmelerde kanalizasyon ve yağmur suyu toplama sistemlerinin ayrılması çalışmaları sürdürülmelidir.” Maddesi maalesef yıllardır sonuçlandırılamamıştır. Yine aynı başlık altında, “Ücretlendirmenin sosyoekonomik koşullar dikkate alınarak düzenlenmesi sağlanmalıdır.” maddesinde maalesef aylık ÜFE artışlarına endekslenen fiyatlamayla göz ardı edilmektedir. Türkiye iklim değişikliği stratejisi (2010-2023) başlığı altında “Yağmur suyu depolama alanlarının yapılması ve uygun yer seçimi sağlanmalıdır.” maddesi genel kurul başlangıcında verdiğimiz önergede belirtilen yağmur suyu hasadı daire başkanlığının kurulmasının önemini ortaya koymaktadır. İzmir- Manisa planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı başlığı altında, “Havzadan havzaya bölgeden bölgeye sınır aşan yüzeysel suların korunarak kirletilmeden kullanılması sağlanmalı ve kirliliği önleyici tedbirler alınmalıdır.” maddesi dere ıslahları ve dere yataklarının da konumlanmış pis su kanallarının ivedilikle deplase edilmesinin önemini vurguluyor. Kentsel bütünleşik kentsel gelişme stratejisi ve eylem planı başlığı altında, eylem 6.2.3 maddesinde, “Yağmur suyu depolama tesisleri kurulması ve kullanım amacına göre bu suların arıtılmasına yönelik uygulamalar yaygınlaştırılmalıdır.” denilmektedir. Gaziemir fuar alanı açık otopark alanı bu işe oldukça uygundur.

ÖNCEKİ DÖNEMDE SAVSAKLANDIĞININ DELİLİ

Kent merkezinde içme suyu hedefi 2021’de yüzde 50 iken gerçekleşen yüzde 20’dir. Performans hedefi 1.4.4 içme suyu arıtma tesislerini işletmek için ayrılan kaynak 86 milyon 153 bin TL iken 2023 bütçesinde 1 milyar 165 milyon 440 bin TL’dir. Bu artışı olumlu karşılamakla beraber önceki dönemde savsaklandığının açık bir delilidir. Performans hedefi 1.5.1 içme suyu iletim hatlarının tamamlanması maddesinde Ödemiş 2.etap, Kınık Kiraz ilçelerinin de özellikle hedeflerin çok çok altında gerçekleştiği görülmüştür. Performans hedefi 2.2.1 kanalizasyon hizmetleri bakım ve onarım 2022’de 364 milyon 700 bin tl ayrılmışken bu yıl 1 milyar 330 milyon 194 bin 500 tl ayrılması önemli olmakla beraber önceki yıllarda bu işinde savsaklandığını görüyoruz. Yine performans hedefi 2.3.2 depreme karşı dayanıklı yeni atık su arıtma tesislerinin yapılması hedefleri ve ayrılan kaynaklar yeterli düzeyde değildir. Performans hedefi 3.1.1 yağmur suyu şebeke ve toplayıcı hatlar bakımı için önceki yıl ayrılan kaynak 42 milyon 447 bin iken 2003te 250 milyon 190 bin Tl kaynak ayrılması olumlu olmakla beraber geçtiğimiz dönemde bu işlerin neden yapılamadığını açık bir göstergesidir. Göçmen vatandaşlarımızın dediği gibi ne kadar ekmek o kadar köfte. Bu bütçede öngörülen yaklaşık 4 kat artış umut verici olsa da  performans hedeflerindeki öngörülerin İzmir’in kronikleşmiş altyapı ve koku problemini çözeceğine inanmıyoruz.”

HEDEF YÜZDE 20’YE DÜŞÜRMEK

Kentte  kayıp kaçak oranına vurgu yapan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç, “Yönetim, dile getirilen konularda programları doğrultusunda gereken önlemleri alacaktır. Bundan hiçbirimizin şüphesi olmasın. 2019 yılından bugüne kadar 220 kilometre yağmur suyu hattına ilave olarak 2023 yılında 270 kilometre hattın yapımı planlanmıştır. Su kaçak oranımız 2022’de yüzde 27 seviyelerine getirildi, 2023 hedefi yüzde 25… Dileğimiz bu değerin yüzde 20 seviyesine getirilmesi… Atıksu arıtma tesisi konusunda tesis sayısı ve arıttığı su oranı ile ülkemizin en iyi illerinin başında geliyoruz. Mevcut 70 adet arıtma tesisine ilave arıtma tesisleri yapımı hedeflendi. Ayrıca 53 adet paket arıtma tesisinin de hizmete açılması hedeflendi. Derelerimizin sürekli olarak temizlik ve bakımı yapılıyor. Çamur stok sahalarına gereken iyileştirme çalışmaları devam ediyor. 2023 yılı İZSU performans programı ve bütçesinin İzmir’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum, oyumuz olumlu olacak” diye konuştu.

66 KİLOMETRE DAHA EKLENECEK

İZSU faaliyetleri ile ilgili söz alan Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Sözüpek, “14 milyar liralık bütçenin yaklaşık 4,5 Milyar TL’si doğrudan yatırımlara, 3,5 Milyar TL’si ise işletme faaliyetlerini sürdürme amaçlı mal alımlarına ayrılmış durumda. Yani bütçenin  yüzde 57’si kentsel yatırım faaliyetleri için seferber edilmiş. Yaklaşık 3,4 Milyar TL’ye ulaşan elektrik ve akaryakıt giderleri ise maalesef İZSU’nun taşımak zorunda olduğu ve en büyük gider kalemi haline gelmiş bir yükü olarak karşımıza çıkıyor. 2021 yılında toplam 338 Milyon TL olan elektrik harcaması daha bu yıl 1,5 Milyar TL’yi aşmış durumda. Personel giderleri ise bütçenin %19’u gibi gayet makul bir seviyede. Yatırımları uzun uzun saymaya gerek yok ancak belli başlı konularda neler yapılacağına şöyle özetleyebiliriz: Şu ana kadar toplam 220 kilometre yağmursuyu kanalı inşa eden İZSU bu faaliyetine, 2023 yılında 66 kilometre daha ekleyecek. İller Bankası’nın Dünya Bankası aracılığı ile kullandıracağı kredi görüşmeleri sonuçlandığında ise kentin iki ana merkezi olan Konak-Karabağlar ve Gökdelenler bölgesine yönelik olarak iki büyük ayrıştırma projesi daha başlayacak. 2023 yılında 4 ana pompa istasyonu, Emiralem Stok sahası, Foça Gerenköy, İZSU depoları, Kemalpaşa Ulucak Atıksu Arıtma Tesisi başta olmak üzere toplam 16 Mgw GES Enerji Santralinin ve Karabağlar yerleşkesinde 1 adet HES projesinin yapım çalışması tamamlanacak. Ayrıca verimi düşen pompa istasyonlarında yapılacak yenilemeler ile enerji verimliliği konusunda çalışmalar yürütecek. Tüm bu çalışmalar için bütçede 250 Milyon TL ödenek ayrıldı. İZSU çok boyutlu bir problem olan bu sorunu çözmek için birçok alanda faaliyet ve proje yürütüyor” diye konuştu.   

HIZAL’DAN İHALE ÇIKIŞI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihalelere dikkat çeken AK Partili Hızal, “Tabirimi maruz görün, deveye sormuşlar; ‘Boynun neden eğri?’ Deve ‘nerem doğru’ diye… İZSU’nun da neresi doğru ki… Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Evrak geldi, gitti, onaydı, şuydu buydu… Bunlar hepsi mazeret kısmı. Nilay hanımın bahsetti yazı 5 gün sonra geldi. Bir yazının cevabı geliyor ama o yazının cevabı saklanıyor.  İZSU’daki temel sorunları özetleyen 2021 yılı Sayıştay rapordur. Mesela, elektrik ile alakalı teşvik hususu var. İzmir Büyükşehir Belediyesi bir şirket kurup, elektrik ücretleri aşacağı çekeceğiz ve buraya bir veto yapacağız. Buna algı derler. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden elektrik alamıyor. Dünyada elektrik fiyatları arttı. Ama şunu kabul edin; İZSU genel Müdürlüğü 25 yıldır olumlu adım atma adına herhangi bir adım atılmadı. Bir şirket kuruyorsunuz, 6 ay sonra atıl duruma düşüyor. 52 milyonluk bilişim şirketi için ihaleye çıkmış. Özetle bundan çok daha detaylı ihale yapan kurumlar var. Bu kurumlar daha ucuz yapan şirketler var. Ama sen ihaleye giren şirketlerin önünü kesmişsin 52 milyona ihale etmişin’ denmiş. 52 milyonluk ihale su bedellerine yansıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı stat konusunda avan projesiyle ihaleye çıkamıyoruz diyor’ hep… İZSU avan projelerle ihaleye çıkıyor. Hem de büyük bölümünü nihai projeyle çıkmıyor.  Dördüncü faz ihalesi için yaptınız. İnşaatı başladı mı başlamadı! İhalesi yapıldı. Ne oldu izin mi çıkmadı? Kredide oylandı. Siz bu kuruma dava açan bir şirketi o işi aldığı için cezalandırdınız. Şuan da sizin tramvay inşaatını yapan firma. Buca metrosu işinde 529 milyon fazla ödeme yapmanızı engellemek için hukuki yollara başvuran firmayı o işi aldı diye cezalandırdınız. Aslında siz tüm İzmirlileri cezalandırdınız." Bizi bir kamu alanında başka yerlerden getirdiğiniz güvenlik görevlileriyle önlemeye çalıştınız. Bunu da o çamur ayıbını örtmek için yaptınız” diye konuştu.  

KÖKKILINÇ’TAN TEK TEK YANIT

AK Partili Yıldız’ın eleştirilerine yanıt veren CHP Grubu Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Çiğli Arıtma Tesisi sahası içerisinde 2020’den beri 200 dönüm alan içerisinde 10 MW GES Santrali uygulama projesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan görüş bekliyoruz. Çiğli Arıtma Tesisi revizyon bağlama tarihinde 2022 mart ayında bakanlığa başvurulmuş. Kasım ayındayız. Çiğli Arıtma Tesisi revizyondayken yani ekip ve ekibatların değişimi, bakım ve onarımı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bilgisi dahilinde devam ediyor. Çiğli’de çamur çürütme kurutma tesisi revizyonu kapsamında yenilme yapılıyor. 2,5 milyon metreküp çamur bakanlığın izniyle geçici stok sahalarında biriktirilmiş olup İYTE ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 2023 yılından itibaren ekolojik restorasyon ve rehabilitasyona başlanacak. Görüldüğü gibi bakanlıkla işbirliği yapılan çalışmalar var. Sadece İZBB konusu değil. 70 adet arıtma tesisinden 24’ü ileri biyolojik olup tamamının çevre izinleri var. Bu konuda İzmir olarak çok övünüyoruz, Avrupa’dan da ödüllü bir belediyeyiz bu konuda İZSU olarak. Fakat Çiğli’nin iznin yenilenmesi için mayıs 2022’de bakanlığa başvurulmuş. Bakanlıktan yazı bekleniyor. 5216 ve 6360 sayılı yasa ile 2012 yılında çıkmıştı. O tarihte İZSU’ya devredilen 37 biyolojik 5 adet doğal arıtma 3 adet paket arıtmaların izinleri yok. İZSU 30 ilçe kapsamında 2012’den bu yana yetkilendirilmiş. Esasında çok kısa bir sürede çok yol almış. İZSU kurumuna haksızlık etmek lazım. Devraldığı tesislerin de ne çevre izinleri ne de başkaca izinleri var. Tapu koşulları bile zorluyor bazı şartların yerine gelmesini. İzmir’in kayıp kaçak oranı yüzde 2022 yılı ekim ayı itibariyle yüzde 27.87. Bu oranın Türkiye ortalaması yüzde 37.6 civarında. Kayıp kaçak verisi açıklanan 28 şehir içerisinde İzmir en düşük kayıp kaçağı olan dördüncü şehir. Dikili’de içme suyu hattı 2022’de tamamen yenilendi. İçme suyu sorunu yok. Arıtma tesisi yapımı için bakanlığın uygun görüş vermemesinden kaynaklı derin dejarzda meydana gelen arızadan kaynaklı yazın geçici kesinti oldu. Sebebi İZSU değil. Normal bir hukuk devletinde istikrar vardır, yerel yönetim yazmışsa anında yanıtının gelmesi lazım. Ama görüyoruz ki AK Partili arkadaşlarımız takip etmezse Büyükşehir yatırımları vay haline” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: GURUR DUYUYORUM

Son olarak bütçe ile ilgili açıklamalarda bulunan Özuslu, “Arkadaşlarımızın dile getirdiği eleştirilere Belediye Başkanımız bir sonraki mecliste etraflıca yanıt verecektir. İzmir önemli bir kent. Burada yapılan konuşmalardan anlaşılacağı gibi İZSU İzmir için önemli kurum. İzmir’in en önemli yaşamsal kaynağı olan suyu yönetiyor. Suyun yeniden kazandırılması yönünde destek veren bu anlamda günlük hayatımızın tam içinde. Bütçe ülkemizin bulunduğu ekonomik durumundan ayrı yapılması çok da rasyonel olmayacaktır. Bir bütçe aslında bir siyasi tercihtir. Merkezi ve yerel yönetimlerde de böyledir. Hızal’ın mensubu olduğu bir siyasi parti olsaydı biz de bunu eleştirirdik. Muhalefet varsa, demokrasi vardır. Muhalefet tabii ki eleştirecek. İzmir meclisine yakışır klas bir meclis geçti. Bu meclisi yönetmekten dolayı gurur duyuyorum” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235