Büyükşehir Meclisi'nde "Usul" tartışması: Cumhur İttifakı terk etti!
banner196

Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi olağan meclis toplantısı üçüncü birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde yeter karar sayısı tartışması meclisi birbirine kattı. Başkan Vekili Mustafa Özuslu meclise 1 saat ara verdi. Aranın ardından meclisi tekrar açan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, "Bileşim devam ederken Boztepe karar yeter sayısı istemişti, ben de oturuma 1 saat ara verdim. Sayın Boztepe karar yeter sayısını tekrar istiyorsa imza föyünü sayacağım ve karar yeter sayımız var mı diye bakacağız" dedi. 

USUL POLEMİĞİ

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “1 saat önce karar yeter sayısı 44’tü +1 karar yeter sayısı yetmediği için meclise ara verdiniz ama bu sayı yoktu" çıkışında bulundu. CHP'li Özuslu ise, "Ben yeter karar sayısı için sayım yapmadım. Hemen oturuma ara verdim. 48 kişi saydım salonda kaç kişi var diye baktım ama kim evet hayır diye sormadım kim evet kim hayır diyecek bilmiyordum ki. Oylama yapmadım. Ben salonda kaç kişi var diye saydım" ifadelerini kullandı. 

"MECLİSİN BU HALİYLE TOPLANMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Usul hakkında konuşan Hızal, "Karar yeter sayısı 45'ti, karar yeter sayısı olmadığından karar alınamadı. Siz Hüsnü (Boztepe) Beyin karar yeter sayısı itirazını göz ardı ederek saymadığınızı mı söylüyorsunuz? Neden 89 arkadaşı rahatsız edip çağırdınız? Karar yeter sayısının olmadığının  anlaşılmasından dolayı siz meclisi tatil ettiniz. 1 saat ara verdiğinizi söylüyorsunuz ama meclis tatil edildi" dedi. Yönetmelikteki ilgili maddeyi hatırlatan Hızal, "Bu meclis şu haliyle toplanabiliyor ama usulü bir sıkıntı var. Toplantının günü saati üyelere bildirir ve gündem ilan edilir. Gündem ilan edildi mi arkadaşlar? Edilmedi! Dolayısıyla önce 89 sayısını bulmaya çalıştınız, sonra 45 olması gerektiğini fark ettiniz. Bu meclisin yeniden toplanabilmesi için sayının dışında bir de gündemin ilan edilmesi gerekiyor" dedi. CHP'li meclis üyelerinin Hızal'ın sözlerine itiraz etmesi üzerine Özgür Hızal, Özuslu'ya müdahale çağrısında bulunarak, "150 yıllık meclisin itibarını ayaklar altına altınız, ben konuşurken konuşan meclis üyelerine müdahale edin" çıkışında bulundu. Hızal, "Bize gündem ilanı yapılmadı, bu meclisin şu haliyle toplanması söz konusu olamaz" sözleriyle konuşmasını tamamladı. 

ÖZUSLU: "DAHA ÖNCE DE ARA VERDİK"

Hızal'ın itirazını doğru bulmadığını kaydeden Özuslu, "Meclis tatil falan edilmedi. Tutanak tutuk mu? Kayıtlar çok açık isteyen dönüp bakar ben üstüne basa basa dedim ki mecliste kaç meclis üyesi olduğunu tespit ettim ve 1 saat bileşime ara verdim. İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısına 1 saat ara verdim. Daha önce de meclis başında 5 dakika ara verdik gelip tekrar gündem ilan ettik mi" diye sordu. 

KÖKKILINÇ: "63 İMZA ORTAYA ÇIKTI"

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Sayın Hızal mecliste 48 kişi olduğunu ara verilmeden önce söyledi, kayıtlara geçti. Tutanaklarda var… Karar yeter sayısı vardı ama Başkan Vekili yetkisini kullanarak 1 saat meclise ara verdi. Tekrar imza föyü döndü ve 63 imza olduğu ortaya çıktı. 89 ile meclise açtınız düştü yine de karar alma yeter sayısı var önceden de vardı. Önergelerde salt çoğunluk ile karar alınacak” ifadelerini kullandı. 

YUMRUKLAŞMAYA ÇEYREK KALDI

Bunun ardından AK Parti yine itiraz etti. Ancak Özuslu söz vermeyeceğini ve önergeyi oylayacağını kaydetti. AK Parti’den ise usulsüz toplandık kayıtlara geçsin sesleri çıkarken Özuslu usulüne uygun toplandık arkadaşlar dedi ve Aliağa önergesi oy çokluğu ile meclisten geçti. AK Partili Hüsnü Boztepe CHP’li meclis üyelerinin üzerine yürüyünce ortam iyiden iyiye gerildi. Başkan Vekili Özuslu’dan da lütfen oturun çıkışı gelse de tartışma devam edince meclis yayını kesildi. 

CUMHUR İTTİFAKI MECLİS SALONUNU TERK ETTİ

Yaşanan gerilimin ardından AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Özuslu'nun mikrofonun sesini kıstığını belirterek, "Biz Cumhur İttifakı olarak usulen toplanmayan bir meclisin oturumunda bulunmayacağız" dedi ve Cumhur İttifakı meclis salonunu terk etti

“MUHALEFET GÖREVİNDEN İMTİNA ETTİLER”
CHP Grup Başkanvekili “Murat Aydın, İzmir Büyükşehir belediyesi ve demokrasi açısından üzücü bir gece yaşadık. Bir kanun hükmünün bu denli kötü kullanılması çok üzücü. Baştan beri toplanma yeter sayısı da karar verme sayısı da vardı. Daha sonra ise sayı da düşüş oldu ve meclise ara verildi. Biz isterdik ki ne karar vereceksek beraber verelim. Şu an muhalefet sıraları boş ve İzmirlilerin kendilerine verdiği muhalefet görevinden imtina ettiler. Bu meclis her zaman meclis üyelerinin özgür konuştuğu bir meclis oldu. Birincil görevimiz bu meclisin çalışmasını sağlamaktır. Bazı yönetmelerle meclis kilitleniyorsa orada demokrasi tartışılıyordur. Meclisler darbe döneminde kapanır. Bugün bu meclisin çalışmasını engellemeye çalıştılar. Herkes farklı değerlendirmede bulunabilir elbette ama en yaraşır şekilde tartışmalıyız. Diliyoruz ki bundan sonraki meclisler de daha samimi çalışalım ve amaç meclisin çalıştırılması olsun. Ben CHP, İYİ Parti ve DEVA Partili meclis üyelerimize şükranlarımı sunmak isterim” diye konuştu. 


“İZMİR HALKINA HAVALE EDİYORUM”
Özuslu,  Çok yorucu bir meclisti. Demokrasiler muhalefet ile vardır. Muhalefet yoksa demokrasi yoktur. Muhalefet söz hakkını kullanabilmeli. 3.5 yıllık meclise İzmirlilerin bakmasını istiyorum. Acaba demokratik teamüllere aykırı bir işlem burada vuku bulmuş mudur? Herhangi birinin söz hakkı hangi partiden olursa olsun kısıtlanmış mıdır? Süreleri söylemiyorum dahi, muhalefet görüşlerini vaaz edecek. Biz mecliste iktidar partisiyiz ama bu meclisin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden ve İzmir Halkına karşı aldığı kararları sağlıklı bir şekilde hayata geçirmesinden sorumluyum ama sizler de sağlıklı karar alabilmesi için sizin de mecliste olmanız gerekiyor bugün olduğu gibi. Salonu terk etmek aslında onların demokrasiye ne kadar inandıklarının da kanıtıdır. Demokrasi muhalefetle vardır ama meclis iradesinin tecellisine de saygı gösterilmelidir. Meclisi terk etmeleri kendi takdirleridir ve bunu İzmir halkına havale ediyorum” ifadelerini kullandı. 


“SAFSATADIR”
Meclisi yönetemiyorsunuz eleştirisine de cevap veren  Özuslu, “Biz CHP olarak burada bu meclisi bugün de yönetmeliklerin verdiği yetkiye ve çizdiği çerçeveye göre hakla, hukukla ve adaletle yönettik. Meclisi yönetmiyorsunuz eleştirisi safsatadır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner235