Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı... Ve Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor!
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sürdürülen Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı Projesi’nde birinci etap işinin Yüklenici Firması Durbay Grup Ortaklığı’nın projede yüklenici payı olarak tanımlanan bağımsız bölümlerin tanıtım programı gerçekleşti. Toplantıda Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Bakayım ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım proje hakkında bilgi verdi.

EGE MAHALLESİNDE NİHAYET DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
Toplantıda konuşan Başkan Soyer, “Biliyoruz ki kentimizdeki en kangren diyebileceğimiz, en sıkıntılı, en zor ve hepimiz için çok üzücü bir nokta olduğunu düşündüğümüz alan dönüşüme uğruyor. Bu her türlü katkının üzerinde, İzmir’in geleceği için çok değerli bir adım. Ege Mahallesi 1’inc Etap çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bugün İzmir’in insanca ve doğa ile uyumlu dönüşümünde yeni bir sayfa açılmış oluyor, Ege Mahallesi’nde nihayet dönüşüm başlıyor. O nedenle çok mutlu ve gururluyum” dedi.

7 HEKTARLIK ALANDA PROJE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
İzmir’in yaşlı yapı stokunun kentin en temel sorunlarından biri olduğunun da altını çizen Soyer, “Bunu çok iyi biliyoruz, yarım yüzyılı aşkın bir sürede oluşmuş bu plansızlığı düzenlemek gerçekten kolay değil. Ne var ki teslim olacak ve pes edecek değiliz. Göreve gelir gelmez İzmir’i iyileştirmeye gayret ettik ve bu mücadelemize de ara vermeden devam etmeye kararlıyız. İzmir daha dinç, daha güvenli, daha huzurlu bir şehir olacak. Bunu birlikte başaracağız. Biliyoruz ki mekanın ruhu vardır. O ruh ne kadar coşkulu ve kendinden eminse o şehrin insanları da öyle yaşar. Dolayısıyla kentsel dönüşüme sadece eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması olarak bakmıyoruz, bakamayız. İzmir’de kentsel dönüşümü kentin sosyal, kültürel ve mekansal karakterinin yansıması olarak görüyoruz. Bu nedenle yerinde dönüşüm en temel ilkemiz. Çünkü biliyoruz ki mahallelerimizin ruhu ancak orada doğmuş ve büyümüş insanlarla değişebilir. Toplamda 6 bölgede; Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe, Gaziemir ve Örnekköy’de İzmir’in dönüşümünü adım adım gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ege Mahallesi’nde gerçekleştireceğimiz dönüşüm ile birlikte yaklaşık 4 bin kişinin ikamet ettiği bu bölge, dopdolu ve çok modern bir çehreye kavuşmuş olacak. Bu projeye başlarken üç temel ilke ile yola çıktık. Birincisi yerinde dönüşüm… Elbette amacımız Ege Mahallesi’nde yaşayan herkese daha güvenli ve sağlıklı evler sağlamak. Aynı zamanda bu mahallede doğanlar yine bu mahallede yaşasın istiyoruz. Bu yüzden ikinci ilkemiz her vatandaşın rızasını almak. Bu yüzden yüzde 100 uzlaşı ile dönüşüme gidiyoruz. Son olarak, tüm bu süreci İZBB güvencesi ve garantörlüğü altında yürütüyoruz. Tüm vatandaşımızın içi rahat etsin, İzmir’in kentsel dönüşümünde vatandaşın sigortası belediyemizdir. İster Ege Mahallesi’nde olduğu gibi yüklenici firmamızla çalışalım, isterse İzmir’e özgü kooperatifçilik modelini uygulamış olalım… Her daim vatandaşın hakkını korumaya devam edeceğiz. Projemizde 2 adet konut bloğu da bulunuyor. İnşaat alanımız 120 bin metrekare. Projenin tamamına bakıldığında 422 konut, 4 işyeri ve iki adet konut bloğunda ise 248 konut ve toplum 674 bağımsız bölge var. Belediyemize ait olan 356 konut hak sahiplerine anahtar teslim verilecek. Ege Mahallesi’nde çalışmaları tamamladığımızda 7 hektarlık dönüşüm alanında hem fiziksel hem de sosyal açıdan tüm eksikler giderilmiş olacak. Depreme dayanıklı, yepyeni bir Ege Mahallesi doğmuş olacak” dedi.

AYNI BAŞARIYI YAKALAYACAĞIZ
“Kentsel dönüşüm yaptığımız yerlerde evleri yıkarken ruhları incitmiyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Soyer, “Daha iyisini hep birlikte inşa etmeye gayret ediyoruz. Diğer tüm kentsel dönüşüm projelerimizde bunu başarmayı hedefledik. Göreceksiniz, bunda da aynı başarıyı yakalayacağız” diye konuştu.

HEDEFİMİZ 20 BİN KONUT İNŞA ETMEK
Soyer, “Göreve geldiğim zaman tabuları devredilmiş, herhalde 3 bin civarında bir kentsel dönüşüm hazırlığı vardı. Bütün bu hazırlıklar olmasına rağmen müteahhitler ihaleye girmiyorlar. Müteahhitleri davet ettik. Sorunu sorduk. Biz buna ticari olarak uygun görmediklerini söylediler. Belediye şirketlerini araya girdik. Kimse bize daha fazla taleple gelmedi, ve inanılmaz bir hız kazandı. Şimdi ihaleye dosya hazırlamakta zorlanıyoruz. Vatandaş daha ortada bir şey yokken binlerce vatandaşımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne güven nedeniyle tapusunu devrediyor. Biz o vatandaşın hakkını korumak gibi hedefimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. Biz kentsel dönüşümü bina olarak algılamadığımız için komşuluk ilkesiyle ele alıyoruz. İkincisi vatandaş ile müteahhit arasında bir köprü oluşturuyoruz. Altyapısını biz oluşturuyoruz. Bir çok şey yapıyoruz. Üçüncüsü, biz vatandaşın güvencesi olup, garantör yapıyoruz. Hem özel sektörün hem vatandaşın hakkını koruyorsunuz. Biz burada bir şey kazanmıyoruz. Belediye sadece burada kamu görevi görüyor. Bu model, başka bir yere gidiyor. Örnekköy’de bin konut vardı. Normalde biz bunu bir müteahhit veririz. Müteahhit kendisi için 500 vatandaş 500 konut yapar. Biz buna yeni bir model oluşturuyoruz. Kooperatifçiliği kentsel dönüşüme uyarladık. Bir müteahhit karı da doğurmuyor. Aslında insanlar birbirlerini de dönüştürmüş oluyor. Bizim bu yeni modelimizde halkı üretim öznesi haline getiriyoruz. Şuanda yaklaşık 3 bin 900 konutun kentsel dönüşüm süreçleri devam ediyor. Hedefimiz 15 bin yapı. Hatta 20 bine çıkarmak. Gücümüzün yettiği kadar devam edeceğiz” dedi.

HASILAT GELİRİ 3 MİLYAR TL
Projeyle ilgili bilgi veren Umut Durbakayım, “Özel sektör yatırımcıları olarak, maliyet dediğimiz hasılat büyüklüğünde… Projede üç tane blok olacak. Süreç olarak 48 aylık bir süreç vardı. Diğer bloklarda daha az bir süreç olacak amma ana blok 48 ay olacak. Hasılat geliri 3 milyar TL’den bahsediyoruz. Ortalama en yoğun zamanlarda 800’e çıkacak. Ortalama 48 ayda 300 istihdam olacak”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner235