Bayraklı’da yatırım tartışması! Sandal: Vatandaş kime güvenip güvenmeyeceğini bilir!
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- Bayraklı Belediye Meclisi Ağustos ayı birinci olağan toplantısı Başkan Serdar Sandal yönetiminde gerçekleşti.

VAATLERİN YÜZDE 10’U GERÇEKLEŞTİ
Dilek ve temenni bölümünde söz alan AK Parti Meclis üyesi Emre Demir, Başkan Sandal’a vaatler üzerinden eleştirdi. Demir, “CHP’li Meclis üyeleri ile genel başkanınızı ziyaret ettiniz. Harcırah adı altında bir ödeme yapmış diye söylenti var. Bununla ilgili açıklama bekliyoruz. Bazı vaatleriniz vardı. Homeros Meydanı, Smyrna oldu. Burada demir yolu ile ulaşımı yeraltına alınacağı denildi. Maalesef bu durum olmadı. ‘Aziz Sancar ARGE merkezi kuracağız’ dediniz. ‘Tüm mahalleye kreş açacağız’ dediniz. Sonra ‘24 mahalleye yapacağınız’ dediniz. ‘Spor tesisleri, gençlik merkezleri yapacağız’ dediniz. ‘Dünya Çocuk Gençlik Kenti Bayraklı’ yapacağız. Çocuk gençlik hastaneleri, bilim merkezleri, konaklama merkezleri yapacağınızı söylediniz. 2019 yılından 2021 yılına kadar Serdar Sandal’ın çalışmaları nelerdir? Yaptığınız bir açıklamada ‘vaatlerimin yüzde 70’ini yerine getirdik’ dediniz. Ama bakıldığında yüzde 10 kadar yapılmış. İnanın bunun üzülerek söylüyorum. Bayraklı belediye başkanı maalesef 2019 yılından beri belediyecilik oynuyor” diye konuştu.

AĞLANACAK DURUMUMUZA GÜLÜYORUZ
MHP’li Meclis üyesi Muhammet Şahin de söz alarak, “Bayraklı ile alakalı verdiğiniz sözleri yerine getirin. Çünkü zaman kalmadı. Şuana kadar herhangi bir gelişim dönüşüm yok. Her geçen gün Bayraklı vakit kaybediyor. Burada ağlanacak durumumuza gülüyoruz. Bayraklı’da doğru dürüst yolu olmayan ve dönüşümü olmaması söz konusudur. Bizim meselemiz Bayraklı’dır. Sizin ve partinizle ilgili bir sorun yok. Biz Bayraklı’ya hizmet edilmesini istiyoruz” dedi.

BİZİM ANLIMIZ AK

Eleştirilere yanıt veren Başkan Sandal, “Meclis üyelerimizi Anıtkabir’e ve TBMM’ye götürdük, siz isterseniz sizi de götürelim. Bu anlamda herhangi bir sıkıntınız varsa biz bir kamu kurumuyuz, harcamalarımız denetim altında. Sıkıntı varsa muhalefet olarak gereğini yapmak asli göreviniz. Bizim alnımız ak…” dedi.

DEMEK Kİ KÜTÜPHANEYE KARŞI DEĞİLİZ

“‘Kütüphaneleri kapatan başkan’ diye yaygara yapıyorsunuz, yaygaraları güzel yapıyorsunuz, sizi kutluyorum” diyen Sandal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“ Ancak kütüphane adı altında yapılmış işin verimi bizi ilgilendirir. 2022 yılında kütüphane deyince sizin aklınıza; klasikler, evde okunmamış kaynaklar geliyorsa bizim kütüphaneden anladığımız bu değil. Değirmen kafemizin bir bölümünü kütüphane yaptık, bir arkadaş görevlendirdik, çay ve kahveyi de ücretsiz yaptık. Bunun talimatını verdik, diğer bütün kafelerimizi de kütüphane olarak değerlendireceğiz. Demek ki karşı değilmişiz, hatta teşvik ediyormuşuz.”

VATANDAŞ KİME GÜVENİP GÜVENMEDİĞİNİ…
Sandal, “Meydan meselesine gelince… Bazen size diyorum ya; turist olarak mı geziyorsunuz bu kentte, ayaklarınız yere basmıyor diye… Sonra bana kızıyorsunuz. Ülkenin reel gerçeğinden hareket etmeden, kentin yaşadığı temel sorunları görmeden, acımasız eleştiri ve karalama kampanyasına girmek çok ahlaki değil. Tüm bunları bir tarafa bırakıp bir şeyi değerlendiriyorsak, elimizi vicdanımıza koyacağız ve diyeceğiz ki; ‘Bu adam vaatlerde bulundu, bunları eksik yapmış, vesaire yapmış. Ama bu bir belediye, kaynağı ve bütçesi belli bir kurum. Biz kamu olarak ne yaptık? Kamu bankalarına belediyelere kredi vermeyi yasakladınız. Depremi, pandemiyi, ekonomik krizi yok sayar konuşursan, bir iş ve işlem gerçekleştiğinde o işin mevzuatlarını yok sayarsan bu eleştiri değil karalama olur. Bunun takdiri de vatandaşta… Hiç korkmayın, sokakta vatandaş kime güvenip kime güvenmediğini ne yapıp ne yapmayacağını zaten beyan eder” diye konuştu.

İZMİR’E EN BÜYÜK KREŞİ AÇTIK

Hayata geçirilen çalışmaları anlatan Başkan Sandal, “Meydan projesi tabi ki çok önemli… Ancak uzun süredir, kazı yapılacak alanlar var vesaireler var. Bir an önce bu kente bir meydan kazandırmak bizim de en önemli işimiz. Şu an beklediğimiz şey sadece resmi prosedürün yürümesi ile ilgili… Burası sit alanı, yaptığınız her işlemi kurula sormak zorundasınız.  Aziz Sancar AR-GE Merkezi’nin faaliyete geçti. İzmir’in en büyük kreşini açtık. Yetmiş Beşinci Yıl Mahallesi’ndeki prosedür de önümüzdeki ay itibarıyla tamamlanıyor. Arkasından Postacılar Mahallesi… Önümüzdeki ay 5 mahallemizde daha ihaleye çıkacağız. Bir de şöyle bir sıkıntımız var; mesela Alpaslan Mahallemizde kreş yapacağız ama yer yok. Kreş yapabilmek adına İZSU’nun deposunu aldık, yıktık. Bazı mahallelerimizde bu tür sıkıntılar var. Kompleks bir kütüphane yapacağız” dedi.

HOMEROS’A SAHİP ÇIKTIK

Sandal konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Dünya Çocuk ve Gençlik Kent, üzerinde durduğumuz en önemli vizyon projemiz… Ama bu, kültür merkezi yapmak, park yapmak, sosyal donatı alanı yapmak gibi bir iş değil. Siz eğer dünyanın farklı ülkelerinden çocukları, gençleri buraya davet edecekseniz ve onların meclislerini oluşturacaksanız bu bir süreç… Bu çocukların duygularını, düşüncelerini, hayallerini, birikimlerini aktaracaksanız bu bir süreç… Bu çocukların barınabilecekleri alanları oluşturacaksanız bu bir sürç… Ve siz bilimden sanata, kültüre ve diğer alanlarda yılın tamamına yayabileceğiniz aktiviteler yapacaksanız bu bir süreç… Ve şu anda da onunla ilgili tüm çalışmaları arkadaşlarımız yapıyor. Siz de destek sunabilirsiniz.  Doğançay’daki 150 dönümlük arazi, bir türlü sıkıntısını çözemediğimiz bir mesele…  Toplam 180 dönüm, 150 dönümü bize ait ama 30 dönümün sahibi belli değil., Şu an çözemiyoruz. Gerekli girişimleri yapıyoruz, formülünü bulduğumuzda çözeceğiz. Yaptığımız Homeros Festivali, bu işin bir parçası, kent meydanı projesi bu işin bir parçası, Bornova Laka Deresi işi, Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti vizyonunun bir parçası… İzmir’in kalbi Bayraklı bu işin bir parçası… Hepsi bunun parçası… Buraları doğru anlamadan böyle eleştirmek için eleştirmek çok doğru bir iş değil. Homeros Festivali’ni yaptık, Homeros’a sahip çıktı. Hem Bayraklı’ya ait bir değer hem de uluslararası bir festival oldu. Bugüne kadar belki de İzmir’deki en önemli festivallerden bir tanesi... Arkadaşların sanırım haberi yok, dünyanın 9 ülkesinden gençleri burada misafir ettik. Bu işi bir tarafa bırakmış değiliz.”

HIZAL’DAN SERT ELEŞTİRİLER
Naz Kafe’nin İzmir Barosu’na tahsisini işbilmezlik olarak nitelendiren AK Partili Hızal, “Ortaya çıkan kamu zararı ile ilgili bir söylem ortaya konuldu. Burada Bayraklı Belediye’nin kamu zararı olduğunu düşünüyorum. Bir saatlik tartışma boyunca, yaptığnıız bütün cevaplar asasında bir yaygara. Üç yıl boyunca verdiğiniz sözleriniz ne kadar yaptınız? Bir tane o da Homeros Festivali idi. O da Bayraklı değerinden uzak bir çalışma. Bu sadece Serdar Sandal’ın PR çalışması oldu. Tarihi önem arz eden bir yere bütün meclis üyelerini götüreceğinize,  kendi grubunuzu, kendi ilçe başkanınızı kendi CHP örgütünü götürdünüz. Burada Ankara’ya giderek de kişisel PR çalışmanızı yaptınız. Bunun için kişi başına 1675 TL gitti. Bu da yaklaşık 45-50 bin TL yapıyor. Bunun yerine gençleri götürebilirsiziniz” dedi.  

AKTAŞ: ÖZKANLAR PAZARYERİ NE OLDU?

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, Özkanlar Pazaryeri’nin akıbetini sordu. Aktaş, “Özkanlar Pazar yerinde dört yılda bir çivi çakılmadı. Parası hazır olan yer ile ne yaptınız? Oradaki insanlara söz verdiniz. Yeri verdiniz, parasını da almadınız. Bayraklı’nın en değerli yeri Büyükşehir’i verdiniz. Muhalefette olmamıza rağmen önceki belediye başkanını arar hale geldi.

PROJE BÜYÜKŞEHİR’DE

Aktaş’a yanıt veren Başkan Sandal, “Parasını aldık. İspatlarız size.  Burayı büyükşehir’e verdik. Proje büyükşehir’de. Büyükşehir’in yapabileceği bir iş. Yaklaşık 110 milyon TL değerindeki proje, yanılmıyorsam ihale aşamasında. Toplamda 8 katlı pazaryerini inşa edip, Bayraklı Belediyesi’ne tahsis edecek. Ararsınız tabi çünkü  başka bir belediye başkanı var şuan” dedi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner235