Başkan Karakayalı ile A'dan Z'ye: Kemalpaşa’nın altyapı sorununu çözdük!
banner196

Halil İbrahim GÜLER/ GÜNDEME BAKIŞ- Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Gündeme Bakış’ın sorularını yanıtladı. Karakayalı, ilçede merak edilen konuları ve sıcak gündemi değerlendirdi.  

BELEDİYELER BU SÜREÇTE ÇOK ZORLANDI
Pandemi sürecini değerlendiren Başkan Karakayalı, Ramazan Bayramı süresince de ekiplerin sahada hizmet vermeye devam ettiğini kaydetti. Karakayalı, “Pandemi  tüm Türkiye’yi üç yıldır müthiş bir şekilde etkiledi. Bir de ekonomik kriz patlak verdi. Belediyeler bu süreçte çok zorlandı. Hizmet yapılmayacağı anlamında gelmiyor. Tasarruf ederek, elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak, halkımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Pandemiden dolayı üç yıldır ara verdiğimiz 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramı’nı bu yıl uluslararası hale getirdik. Seneye de daha coşkulu daha da katılımın fazla olduğu bir bayram kutlayacağız” dedi.  

YAPILAN BORÇ MANTIĞA, VİCDANA VE AHLAKA SIĞAR MI?  

Bir önceki Belediye Başkanı Arif Uğurlu’nun borçlanma politikasını eleştiren Karakayalı, üç yıllık süreçte ciddi bir borç ödediklerinin altını çizdi.
Karakayalı, bu konuda yaşadığı zorlukları şu şekilde anlattı:
“Borçsuz belediye sayısı çok azdır. Borç neden yapılır, nasıl yapılır? Borcu yaparken insanların yararları gözetiliyor mu, kaçına dokunuyor, ben buna bakarım. Yoksa tabi ki borç yapılacak. Borç almak demek, ben bunu zamanı gelince, aksatmadan ödeyebilirim demektir. Bizden önceki dönemde çok gereksiz borçlanmalar yapılmış. Söylendiği halde, insana dokunmayan, kişiye özel borçlanmalar yapılmış. Bu bizi üzüyor. Örneğin; Kongre merkezi gibi, Kına Konağı gibi, gibi, gibi… Bunlar bizi gerçekten üzüyor. Mesela Kına Konağı’nda elektrik stantları varmış. Bütün mahalle toplandı, yanıma geldi. ‘Bu standı sökün, bütün gece uyuyamıyoruz’ dediler. Tamam, taşıyayım dedim, 150 bin TL tutuyor. Diğer giderleriyle birlikte 300 bin TL’yi bulacak. Bu mudur hizmet? Fizibilitesi yapılmadan bir proje yapmışlar. Bu en basit örnektir. Kültür merkezi yapılmış orada, dört katın birini kullanıyorum. Hepsini kiraya vermiş. Şahısa vermiş. Belediye olarak benim onlardan aldığım kiranın dört katını kendileri kiraya verme suretiyle kazanıyorlar. Kemalpaşa halkının parası bu, neden birilerine peşkeş çekiliyor. Neden bunu söylemiyorlar. Yüzeysel seçim borçları alınmış. Seçimlerden önce 4,5 milyon TL borç çekmişler, hepsini harcamışlar. Hepsini biz ödedik. Bu mantığa, ahlaka, vicdana sığar mı? Etik mi bu? Ama biz borcumuz var, diye yatırım yapmayacak değiliz. Her şartlarda borçları da ödeyip, yatırım da yapıyoruz.”

PANDEMİ, EKONOMİK KRİZ, İNSANLAR ÇABUK UNUTUYOR

Muhalefetin “yatırım” eleştirilerine yanıt veren Karakayalı, “Artık ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Pandemi döneminde belediyelerin önemini daha da arttı. Her zaman vatandaşın yanında oldu. Maske, dezenfeksiyon ürünleri, esnafa kira yardımı… Belediyeler pandemide bu alanlara büyük bütçeler ayırdılar. Buna rağmen iyi vatandaşın yanında olup, destek çıktılar. Bu süreçte ben personelimizin borçlarını ödediğim için seviniyorum. Bunun yanında küçük de olsa yatırımlar yaptık. Muhalefet, neden yatırım yapmadınız’ diyor. Pandemi vardı! Ekonomik kriz! İnsanların hafızası 18 günde yaşanan şeyleri unutuyor. Bu zorlu süreçte nasıl mücadele ettiğimizi onlar da gördü. İller Bankası’ndan gelen gelir ortada. Geçtiğimiz hafta geldi, maalesef yüzde 29 gelirlerimizde kesinde yapılmış. Gerekçe ise bildirmiyorlar” diye konuştu.  

ÜNİVERSİTE İÇİN SÖZÜMÜ TUTUM, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM…
Kentin çehresini değiştiren projeler hakkında son durumun bilgisi veren Karakayalı, “Zeytinyağı fabrikası hazır. Geçtiğimiz sezona da hazırlanmıştı fakat 15 gün kalmıştı. Önümüzdeki sezon başlatma kararı aldık. Metro projesi için 18 aylık bir süre var. Bu süre zarfında ondan sonra ihaleye çıkacak. Üniversite bu sezon başladı. Ulucak Mahallesi’nde 800 öğrencimiz eğitimlerini alıyor. Üniversite ile protokol imzaladık. Buradaki kongre merkezini, Kültür Merkezi ve Gölet’te bulunan bir iskeleyi Ulucak’taki binayı kendilerine devrettik. İnşallah önümüzdeki yıl ise buraya yüksek okul açılacak. En büyük hayalim olan üniversite önümüzdeki sezon Kemalpaşa’da tam kapasiteli şekilde eğitim vermeye başlayacak. İnşallah ilerleyen süreçte öğrenciler için yurt, eğitim görevlileri için lojman yapacağız. Üniversitesi burada kalıcı yapacağız. 3 ile 5 bin arasında öğrenci gelecek. Üniversiteye verdiğim sözü tuttum, istenilen yerlerin tahsisini yaptık.  

FABRİKA 2023’TE BİTİYOR
İlçede üretilen meyvelerin kurutma ve işletilmesi için yapılması planlanan tesis için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Karakayalı şunları söyledi:
“Meyve kurutma ve işleme fabrikası için Büyükşehir Belediyesi ile ihaleye çıkmaya hazırlanıyoruz. Protokol için meclisten önümüzdeki günlerde yetki isteyeceğim ve ihaleye çıkacağız. Yani 2023 yılında bu iş bitmiş olacak.” 

PİYASININ ÜZERİNDE ZAM YAPTIK  

Personelin özveriyle çalıştığını belirten Karakayalı, yapılan toplu iş sözleşmeleri için ise şu ifadeleri kullandı:
“Toplu sözleşmeyi gerçekleştirdik. Bütçemizin elverdiği kadarıyla zam yapabildik fakat keşke bu miktar daha fazla olsaydı. Yine de piyasa şartlarının üstünde bir zam yaptık. İmkanlarımızın artmasıyla birlikte yine zam yapmaya devam edeceğiz. İnsana dokunma, insana eğitimde, sanatta, kültürde sporda, müzikte dokunmak benim görevim. Ben o açıdan bakıyorum. Bütün ekibimiz ile bu yönde çalışıyoruz.” 

BÖYLE SAÇMA BİR ŞEY OLAMAZ, AĞABEY KARDEŞ GİBİYİZ…  

“İzmir Büyükşehir Belediyesi ile aranızda yaşanan sorunlar nedeniyle yol çalışmalarında aksaklıklar olduğu iddia ediliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz sorusuna ise Karakayalı, “Bizim Tunç Başkan ile aramızda asla açık değil. Böyle saçma bir şey olamaz. Ağabey kardeş gibiyiz. Birbirimizi çok severiz. Yol yapımında bizi en çok fiyat artışları etkiliyor. Asfaltta kullanılan bir maddenin fiyatının 100 TL’den bin TL’ye çıkarsa ne olur, müteahhit kaçar. Yol yapımı için ihaleye alan üç müteahhit kaçtı. Empati yapalım, bu fiyatlara adam nasıl yapacak? Çimentonun fiyatı 27 TL’den 85 TL’ye çıksın demirin fiyatı 4,5 TL’den 24 TL’ye çıksın… Müteahhit, ‘batmaktansa, verdiğim teminatı yakıyorum ve ihaleden çıkıyorum’ diyor. ‘Zararın neresinden dönerse kardır’ diyor. Demirin kilosu iki hafta önce 17 TL’ydi. Buna dikkat çekmek isterim” yanıtı verdi.  

KEMALPAŞA’NIN ALTYAPI SORUNUN YÜZDE 97’SİNİ ÇÖZDÜK
Karakayalı, Büyükşehir’in ilçeye yatırım yaptığı yatırımları ise şöyle sıraladı. “Diğer taraftan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemalpaşa’da altyapıda çok büyük işler yaptık. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de altyapıya en çok önem veren belediyelerin önünde geliyor. Kemalpaşa’nın altyapı sorunun yüzde 97’sini çözdük. Kanalizasyon, sorunu çözdük. Dereye akan su artık arıtmaya aktarılıyor. Bu önemli bir başarıdır. Yağmur sularının ayrışması, içme su borularının değişmesi… Bunların hepsi çok önemli işler. Herhalde toprağın altında olduğu için kimse bunları yatırım olarak saymak istemiyor. Doğalgazın gelmesi için çok büyük mücadeleler verdik. Ulucak, Sütçüler, Armutlu, doğalgaza kavuştu. TOKİ’ye geldi. Hedefimiz, Örnekköy, Kızılca, Ören ve Bağyurdu’na getirmeye çalışıyoruz. Bu boruları üstten getirecek halimiz yok. Alttan geçtiği için yolların kazılması gerekiyor. Toprağın çökmesi bekleniyor. Vatandaşın biraz sabırlı olması gerekiyor. Çevreyolunun çalışması bayram sonu başlıyor. Halilbeyli yolu yarım kalmıştı, o yapılacak. Parke çalışmaları devam ediyor. Bağyurdu’nun içme suyu boruları değişecek. Onun ihalesine çıkacağız. Yavaş yavaş ova yollarımızı da yapmaya başladık. Tahmin ediyorum, Eylül’e kadar bir çok konu çözülecek.”  

EN ÇOK MECLİSTE ÜSLUP KONUSUNA ÜZÜLÜYORUM
“Mecliste en çok üslup konusuna üzüyorum” diyen Karakayalı, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Seçilmiş belediye başkanına ‘sen’ diye hitap ediyorlar. Sürekli suçlayıcı ifadeler kullanılıyor. Bu yakışmıyor" 

İDDİAYI İSPATLAMASI ŞEREF MESELESİDİR
Bir meclis üyesinin mecliste kendisiyle ilgili öne sürdüğü iddialara sert sözle karşılık veren Karakayalı, “Geçtiğimiz meclislerde gündeme gelen bir konuya da değinmek istiyorum. Ulucak’ta spor kulübüne 600 bin TL destek toplanması konusu var… Asla böyle bir şey söz konusu değil. Zaten benim parayla pulla işim olmaz. Rıdvan Karakayalı 42 yıldır Kemalpaşa’da yaşıyor. Ulucak’ta 10 yıl müdürlük yaptım. Bu konuyu dile getiren üslubu bozuk insan gitsin sorsun. Bir meclis üyesi mecliste böyle bir iddiayı ortaya koyuyorsa, bunu ispatlaması şeref meselesidir. Bağımsız yargı orada, savcı orada. Öyle suçlamakla olmaz. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırılması gerekiyor. Etrafına baksın, daha önce ne yapıldığı, daha önceki belediye başkanlarının nereden nereye geldiğine baksınlar” dedi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.