Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin muhalefetin çok fazla alternatifi olduğunu düşündüğünü söyledi. Uysal, olası adaylar içinde yer alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'en kuvvetli adaylarda' olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'e konuşan Uysal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uysal, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayını resmi seçim takvimi açıklanmasıyla belirleyeceklerini söyledi.


Uysal, "Altılı Masa'da Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itirazı olmayan en net isim olarak görülüyorsunuz. Kılıçdaroğlu’nun ‘kazanacak aday’ olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Elbette düşünüyorum. Altılı Masa ortak bir iradeyle, aday, kadro, program ile enerjimizi sahaya yansıttığımızda Türkiye’nin geldiği nokta, bu iktidarın uyguladığı ve adına keyfi rejim dediğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine desteğin minimumlara düştüğü bir süreçteyiz. Bu süreçte işsizlik çift haneli duruma gelmiş, enflasyon gerçeğiyle vatandaşımız yüz yüze. Toplumsal muhalefete düşen ve ona liderlik yapması gereken bizlere düşen, maksimum düzeyde bu itirazı sandığa taşımak. Elbette ana muhalefet lideri olması hüviyetiyle bundan daha tabii, doğal ne olabilir ki. Doğru olan, bu süreci bir siyasi akılla, birikimle yönetecek icracı iddiası olan bir isim. Geçmişte olduğu gibi yani ikinci Ekmeleddin vakasının yaşanmasını kimse beklemesin. Muhalefetin çok alternatifi olduğunu da düşünüyorum ama bu adaylar içinde Kılıçdaroğlu en kuvvetli olanlardandır."

"ERDOĞAN MECLİS KARAR ALMADIĞI SÜRECE ADAY OLAMAZ"

Uysal, "Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı tartışılıyor. Sizin bakışınız nedir?" sorusuna da "Anayasa çok açık. YSK iki kez mazbata düzenlemiş. Erdoğan Meclis karar almadığı sürece aday olamaz. Ama gelinen noktada yasaları Erdoğan dışında herkesi ilgilendirir noktasına indirgediler. TBMM başkanı bile makale yayımlıyor, Adalet Bakanı açıklama yapıyor. İki dönem kıstasını muhalefet koymadı. Geçici madde, ek madde yok. Hukuku eğip bükerek yasaları uygulamaya çalışıyorlar. Erdoğan’ın adaylığı hukuksuzluğun zirveye çıktığı nokta olur. Biz DP ve Altılı Masa olarak anayasa ve hukuk ne diyorsa, itirazımızı hem YSK hem de kamuoyu önünde ifade etmeliyiz" yanıtını verdi.

Uysal'a yöneltilen sorular ve yanıtlarından öne çıkanlar şöyle:

İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için koşul öne sürdüğü konuşuluyor. Doğru mu, sizin bilginiz var mı?

"Siyaset son tahlilde bir güç denklemidir ama bu tür birliktelikler aritmetik toplamdan ibaret de değildir. Bir kimyanın oluşmasıdır. O dengeler, o reel güç denklemi süreç içinde mutlaka korunmalıdır. Ben hiçbir liderin kendisini merkeze alarak değerlendirme yaptığı kanaatinde değilim. Tarihi bir eşikteyiz, büyük bir sorumluluğumuz var. Ya Türkiye tarihi yürüyüşüne kaldığı yerden devam edecek ya da bugün izin verildiği kadar hakka hukuka razı olacağımız keyfi rejim sürecek. Hepimiz o sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz."

"KARAR ALMA SÜREÇLERİ ERKENE ALINMALI"

Aday ne zaman açıklanacak?

"Türkiye seçim psikolojisine Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile öngörülenden erken girdi. Bence artık adaylık da dahil olmak üzere bu karar alma süreçleri daha erkene alınmalı diye düşünüyorum."

HDP’nin aday çıkarması altılı masayı nasıl etkileyecek?

"Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil. Türkiye’nin koca bir demokrasi sorunu var. HDP seçmeni de o noktada sağ duyuyla hareket edecektir. Kim ne yaparsa yapsın önümüzdeki süreçte muhalefetin temel yürütücüsü Altılı Masa ile ortaya çıkmış iradedir."