Herkese merhaba.

İster evlilik olsun ister başka bir ilişki türü olsun, çift ilişkisi kurmak ve sürdürmek elbette zor ve bütünsel bir süreç, yani belki de “çok yönlü” kavramı evlilik (ilişki) için üretilmiş diyebiliriz.

İnsan ilişkileri üzerine, özellikle romantik ilişkiler üzerine çalışan biliminsanları, bazı araştırmalar yaparak, ilişkiler ile ilgili bazı temelleri ortaya koymuş…

Özellikle 1970’lerden bu yana yapılan araştırmalardan biliyoruz ki, ilişkilerinikaliteli bir şekilde yaşayan ve doyum elde eden çiftler aslında 5temel alanda iyi ilişkilerini sağlam inşa ediyorlar.

Yani mutlu / kaliteli ilişkilerin özelliklerinin özetini sunan “güçlü ilişki evi” aslında 5 katlı bir bina gibi düşünülebilir. Aslında bu 5 temel tutumu geliştirip eyleme dönüştürerek ilişkimizi bunlarla inşa edersek, kaliteli, mutlu ve doyuma ulaşmış bir ilişkimiz olur:

•        Güçlü İlişki Evi'nin ilk katında, ilişkideki arkadaşlıkla ilgili üç düzey vardır. Bu düzeylerde Sevgi Haritaları Oluşturmak (Çiftlerin Birbirini Tanıması), İlgi ve Beğeni Sistemini Oluşturmak, Birbirine Yönelme ya da Birbirine Yönelmeme (Duygusal Banka Hesabı) vardır.

•        Güçlü İlişki Evi'nin ikinci katı “Olumlu ve Olumsuz Bakış Açıları”yla ilgilidir. Çiftin ilişkileriyle ilgili, duygusal ve düşünsel bağlarıyla ilgili olumsuz bakış açısı olup olmadığını değerlendirilmelidir.

•        Güçlü İlişki Evi'nin üçüncü katı “Çatışmaları Yönetmek” ile ilgilidir. Bu seviyede çiftin hangi sorunlarının tekrar eden, hangilerininseçözülebilir sorunlar olduğu ortaya konur.

Çatışma Yönetimini de göz önünde bulundurarak;çatışmaya başlangıçları (sert başlangıç olup olmadığı), telafi girişimlerinin etkin olup olmadığı, partnerlerin uzlaşma becerilerindeki başarısı belirlenmelidir. Tekrar eden sorunları göz önünde bulundurarak çiftin çıkmazda mı olduğu, “Mahşerin Dört Atlısı”nın(bu 4 atlının ne olduğunu ilerleyen yazılarda değineceğim) ilişkiyi ziyaret edip etmediğini, çiftin taşmış mı hissettiğini,duygusal kopukluk ve yalnızlık yaşayıp yaşamadıkları net şekilde ortaya konmalıdır.

•        Güçlü İlişki Evi'nin dördüncü katı çiftlerin birbirlerinin hayallerini desteklemesi ve beraber ortak bir anlam yaratmaları ile ilgilidir. Bu alan önemlidir ve aynı zamanda ilişkideki temel arkadaşlığı etkiler. Eğer çift, ilişki kapsamında ortak bir anlam yaratmamış ve bu anlama erişmek için çabalamıyorsa ilişki doyumundan söz edilemez.

•        Güçlü İlişki Evi'nin beşinci katı evin iki ana sütunu olan ve ilişkinin temelini oluşturan güven ve bağlılık ile ilgilidir. Güven partnerlerin yalnızca kendileri için değil eşlerinin yararına ve onların önceliklerini maksimuma çıkarmak için nasıl düşünüp davrandıklarını da ortaya koyar. Bağlılık ise çiftin ilişkinin ömür boyu, iyi günde kötü günde sürecek olan bir yolculuk olduğuna olan inançları ve bu inançlarıyla hareket etmeleridir.

Koronavirüs nedeniyle evde geçirdiğimiz sürenin arttığı bugünlerde, eşimizle (partnerimizle) ilişkimizi yeniden inşa etmek, aramızdaki ilişkiyi “Güçlü İlişki Evi”ne dönüştürmek aslında o denli zor değil. Belki de bu inşa için ihtiyacımız biraz özveri ve biraz harekettir…

Yaşadığımız bu süreç zorlu olsa da yaşamaya devam etmemiz gerekiyor ve bunu olabildiğince kaliteli, olabildiğince doyum elde ederek yapmamız hem kendi psikolojik sağlığımız hem partnerimizin (eşimizin, sevgilimizin) hem aile üyelerimizin psikolojik sağlığı için önemli…

Son olarak, siz ya da bir aile bireyiniz kaygıyla kendi başınıza ya da yakın çevrenizin desteğiyle baş edemezseniz, kaygıyı yönetemezseniz ve elbette günlük yaşam kaliteniz olumsuz etkilenirse lütfen bir ruh sağlığı uzmanına (Psikiyatrist / Psikolog / Psikolojik Danışman) başvurun.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileğiyle…

1 Okuma: İnsanın Anlam Arayışı (Viktor Emil Frankl)

1 Film: Hogar

1 Çocuk Filmi: Pachamama

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.