Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ve beraberindeki heyet, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'yi makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette Özkan, AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın talebi üzerine toplanan kredi talep formlarını teslim etti. 

"ARADIĞIMIZDA CUMHURBAŞKANININ PROGRAMI NETLEŞMEMİŞTİR"

Öte yandan yapılan toplantıda İl Başkanı Sürekli'nin, Özkan'ın "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelmeden önce 'Bize yerinizde oturun' çıkışına da yanıt verdiği ve "Biz sizi aradığımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın İzmir programı netleşmemişti, biz Binali Bey ile görüşme öncesinde bir kez daha bir araya gelelim ve konuları netleştirelim istedik" dediği kaydedildi. Özkan'ın Sürekli'ye depremzedelerin taleplerine yönelik rapor sunduğu belirtildi. 

ÖZKAN YAPILMAYANLARIN RAPORUNU SUNDU

Özkan'ın sunduğu raporun içeriği şöyle:

1:Depremzede için Kentsel dönüşüm kredisi yerine depremzede destekleme kredisi (0 faiz, 2 yıl ödemesiz 20 yıl vade) verilmesini talep ettik.

Sonuç:Çözülmedi

2:Dask ile ilgili sorunu çözülmeyen binalarla ilgili konuyu ilettik

Sonuç:8 binamıza yeni eksper atandı.

3:O yer kavramı nedeni ile hak sahibi olamayan depremzedelerimizin uğradığı hak kaybı konusunu ilettik.

4:Proje alanlarındaki kura ve teslimler ile ilgili gecikmeleri dile getirdik?

Sonuç:Çözülmedi

5:Proje alanında metrekare kaybı %20 den büyük olan konut sahipleri için rezerv alandan satış önceliği talep edildi.

Sonuç:Çözülmedi

6:Büyükşehir’den verilen emsale TMMOB tarafından yapılan itiraza destek istedik

Sonuç:Çözülmedi

7:Yıkılan evini Kredi ile almış olanlara, yeni yapılacak olan evlerinde kullanacakları kredi ile birleştirip, yeniden yapılandırılması konusunda destek istedik.

Sonuç:Çözülmedi

8:Konutunu yaptırmak zorunda kalan depremzedelerimizin bankadan çekecekleri kredi konusunda yaş kaynaklı kredi sorunlarının çözümü için destek istendi.

Sonuç:Çözülmedi

9:Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından inşası yaptırılacak konutların kat sorununun çözümlenmesi istendi. (zemin+7 kat yıkılan binanın aynı katta yapılması)

Sonuç:Çözülmedi

10:Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ile Şehir Planlama adına ortak çalışma istendi

Sonuç:Bilgi bekliyoruz.

11:1.proje alanında kura dışı kalan vatandaşlarımız için bölgede bulunan ve trafo alanı olarak anılan yere yeni bina yapımı gerçekleştirilerek vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi talep edilmiştir.

Sonuç:Çözülmedi

12:Apartman görevlilerinin de rezerv alandan satış önceliği hakkı kazanması istendi.

 KREDİ TALEP RAPOR İCMAL

 AĞIR HASARLI 749

ORTA HASARLI 1058

AZ HASARLI 812

HASARSIZ (RİSKLİ) 121

TOPLAM 2740

TALEPLERİMİZ
 
• Orta hasarlı olarak tespit edilen ve güçlendirilmesi sakıncalı görünen yaklaşık 8.000 bağımsız bölüm sahipleri için rezerv alandan konut yapımının gerçekleştirilmesi ve satış önceliği verilmesi
 
• Rezerv alanda ağır hasarlı depremzedeler için inşası devam eden konutların teslimatlarının gecikmesi ve bu konuda açıklama yapılmaması, belirsizliği körüklüyor, umutsuzluğu arttırıyor.
 
 
• Rezerv alanda inşa edilmesi öngörülen konut sayısı 8,500 olarak açıklanmış, bir süre sonra 10,500 konuta çıkartılacağı belirtilmiş olmasına rağmen 3,400 civarında konutta kalınmasının sebebi merak edilmektedir.
 
• Devlet bankalarının kentsel dönüşüm kredilerinin aktif hale getirilip kullandırılmaları, kentsel dönüşüm kredi faiz desteğinin minimum 1 baz puan olarak uygulanması, kredi vadesinin asgari 180 ay ve 24 ay ödemesiz dönemli uygulanmasını talep ediyoruz.
 
• Dask tarafından orta hasarlı binalarımızın mağduriyetlerinin acilen giderilmesini talep ediyoruz.